Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Kdo provede montáž?


Document Actions
Kdo provede montáž?
Zvládnu to všechno sám? Udělám jen něco? Nechám to všechno udělat někým? Mám obavu, že to bude stát peníze. Ale co když tedy ušetřím, a pak to někoho zabije.... Ne, ne vyloučeno! Jsem přece šikovný! Z výtvarné výchovy jsem měl vždy jedničku!
Tým portálu Elektrika, ze dne: 2.01.2003
reklama

Z dob minulých jsme navyklí si udělat co nejvíce práce sami. Obvykle nás k takovému počínání vedou finanční úspory.

Řemeslník ví jak a co použít, také je často podstatně zručnější a svou práci udělá za zlomek času, který byste tomu věnovali vy. Tedy objednat si řemeslníky by měly být pro vás přínosem tyto body:

  • úspora času (při výběru, nákupu, montáži materiálu)
  • odbornost a záruka (pouze při kvalifikované montáži můžete požadovat delší záruku).

Proto je dobré si dobře rozmyslet, zda časem, který věnujete řemeslné činnosti byste nevydělali více svou vlastní prací. Samozřejmě pokud nemáte jinou volbu, tak je pak nutné věnovat svůj čas tomu, jak řemeslníka obejít. Ovšem tato činnost má svoje úskalí. Je totiž potřeba mít potřebné znalosti, zručnost a určité podvědomí o možných následcích svého špatného počínání. Protože i při nastudování "nezbytných" informací vám chybí další průvodní informace typu "když"...
A právě tyto chybějící vědomosti vás stojí hodně dalšího času, peněz (v horších případech ztráta zdraví nebo života).

Co na to říkají sami odborníci?

Milan Bureš, revizní technik:

Je na místě aby vše provedl odborník. Odborníkem ovšem nemyslím "fušera", který byl doporučen známým známého. Takový odborník není jen vyučen, nebo jinak vzdělán v elektrotechnickém směru. Nemyslete si, že inženýr, který absolvuje silnoproud, pracuje jako energetik, že bude vědět konkrétní zapojení domovního telefonu. Zpravidla jsou to odborníci na jinou část elektrotechniky a je velmi pošetilé, se domnívat, že elektrikář montující pět let jen hromosvody bude znát z hlavy zapojení elektronického předřadníku a samozřejmě obráceně. Pokud chcete znát můj názor, vyberte si podle referencí jednotlivých uchazečů o vaši zakázku. Nechte si předložit dosavadní provedené zakázky a zeptejte se jejich zákazníků na spokojenost s jejich dílem! Také je dobré se obrátit na elektrotechnický cech v místě, který sdružuje elektrotechniky, kteří nenechávají své vědomosti na pospas času a chtějí zůstat v obraze. Vždyť jde o životy lidí!

Ludvík Málek, osvětlovací technika:

V oblasti elektrotechniky bych nedoporučoval aby si lidé elektroinstalaci sami dělali. I když člověk může získat hodně informací ke svému přesvědčení, že ji zvládne sám, ovšem často se dozví jen některé informace a ty, o kterých nemá poznámku a neprovede je, se mohou stát někomu osudné. Tedy osobně nedoporučuji aby si laik dělal elektroinstalaci, s tím souvisí správné dimenzování vedení, jištění, správné pospojování v koupelnách a sprchách, lidé si dělají bazény…. Na mnoha stavbách spatřuji, že i v případě dodávky bazénu firmou, se dodatečně vysekává v podlaze vedení na pospojování nerezového zábradlí. U soukromých staveb bývá situace mnohem horší.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Příchod HVI vodiče se stal revolučním pro svou vysokonapěťovou izolaci, schopnosti snížit přechodový odpor, odolnosti vůči vnějším vlivům a zajištění spolehlivé ochrany blízkých osob při výboji. Od února letošního roku je v nabídce společnosti DEHN nový typ HVI vodiče s přídomkem light plus. Slouží jako náhrada stávajícího HVI light avšak s vylepšenými parametry. Tím se řadí mezi HVI light a HVI long. Jedná se o novou řadu na trhu vysokonapěťových izolovaných vodičů HVI spojující to nejlepší z nich, navíc za přijatelnou cenu.
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Těsně před konáním AMPERu 2011 jsme se s kamerou zastavili pozdravit zakladatele a členy Žďárského elektrotechnického cechu. Toto slavnostní setkání se uskutečnilo na ranči dvou elektrotechniků Jana Štefáčka a Luboše Pajla v Hamrech u Žďáru. Průvodní slovo měl samozřejmě cechmistr Jaroslav Miklík, který poukázal na osobnosti a pamětníky, kteří nám k tomuto výročí řekli několik slov na kameru. Více sledujte v tomto videoklipu ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933