Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Elektrické světlo... (2.) -Chtěla elektřina vypudit plyn? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 30.12.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Elektrické světlo... (2.) -Chtěla elektřina vypudit plyn?


Elektrické světlo... (2.) -Chtěla elektřina vypudit plyn?
V dobách, kdy plyn vévodil osvětlení spotřebitel ještě netušil co jej za několik desítek let čeká. Věřil plynu! Doba spekulací a domněnek, co se vlastně s elektřinou. Tam někdy začaly klíčit první sazenice elektrotechniků....
Tým portálu Elektrika, ze dne: 30.12.2004

V dobách, kdy plyn vévodil osvětlení spotřebitel ještě netušil co jej za několik desítek let čeká. Věřil plynu! Doba spekulací a domněnek, co se vlastně s elektřinou. Tam někdy začaly klíčit první sazenice elektrotechniků....

Počátkem osmdesátých let (devatenáctého století) přibývalo přes všechno pozvolna úspěšného elektrického osvětlení vnitřního i pouličního. Proto v mnohých německých městech uznali ředitelé plynáren za vhodné, chystané zřizování elektráren pro jistotu podvázat. V roce 1885 bylo v Německu vedle 1200 plynáren, z nichž více než polovina byla veřejně užitečných, jen několik málo veřejných elektráren, zato už mnoho set elektráren závodních a tlakových. Plynárny a průmysl plynových lamp se pod tlakem soutěže, stále ostřejší, nutily své výkony stupňovat. Spotřebitel plynu si mohl vybrat hořák podle libosti: jednoduchý, paprskový, trojplamenný, dvojitý, s dutou hlavou nebo motýlkový.

Roku 1886 byl v Berlině připojen na veřejnou síť první elektromotor.

  • Patřila snad budoucnost elektromotoru?
  • Bude možné přenášet energii na vzdálenost mnoha kilometrů?

  • Budou se snad stavěti velké elektrárny u samých uhelných dolů a elektrické energie rozvádět soustavou vedení až do velkých měst?
  • Bude lze k témuž užíti vodních sil?
  • Zvítězí elektrické světlo nad plynovým?

Tyto otázky byly v osmdesátých letech na pořadu dne. Na schůzi Spolku elektrotechniků (Elektrotechnischer Verein) v Berlině, 22. ledna 1884, zastával Werner Siemens mínění, že elektrické světlo plyn nevytlačí; ani řeči nemůže být o boji těch dvou. Dr. Franz von Myrbach zapochyboval o tomto stanovisku ve svém spisu "Der gemeinwirtschaftliche Betrieb elektrischer Anstalten" ("Veřejnohospodářský provoz elektráren"): "Tomu nevěřím. Je vůbec oblíbenou frází elektrotechniků, že plynárenské společnosti se nemají od nich čeho obávat. Toto tvrzení pochází méně z jejich přesvědčení a víc ze snahy uklidnit soupeře dotud ještě velmi mocného."

Zatím od roku 1859, kdy Drake v Pennsylvanii, ve Spojených státech, navrtal první studni na naftu, razila si nafta cestu krom obyčejně rychle. Od roku 1860 až do 1888 se světová těžba nafty již zestonásobila, ze 70.000 tun na víc než 7 milionů. Zároveň byly sestrojeny nové petrolejové lampy a podařilo se odnít petroleji hořlavý benzín i částice znečišťující knot - petrolej na svícení i petrolejová lampa rychle pronikly do celého světa.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.