Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: K čemu je dobrý PDA? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 23.05.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

K čemu je dobrý PDA?


Co to je PDA? Jakou to má souvislost s elektrotechnikou? Není to pouze pro manažery firem? Bude taková elektronická hračka užitečná třeba reviznímu technikovi?
Miroslav Minařík, ze dne: 23.05.2002

Před více než deseti léty jsem si koupil svůj první počítač. Tehdy to byl osmibitový SHARP MZ 821. Uživatelský operační systém byl už tenkrát od Microsoftu. Tedy alespoň ten uživatelsky přívětivý. Rychlé seznámení se základními příkazy a euforie nad primitivními prográmky. Tak nějak to bylo v roce 1990, kdy jsem přinesl domu tajemnou krabici s nápisem PERSONAL COMPUTER ! Samozřejmě nejvíce byly užívány hry. Ovšem až opadlo herní nadšení a člověk si uvědomil investované peníze, začal hledat nějaký užitek. A tak byl objeven textový editor, tabulkový procesor Supercalc (předchůdce Excelu). Tenkrát s nadšením jsme byli s kamarády ochotní vytvořit cokoliv, co by pracovalo za nás. A ušetřilo nám hlavně čas, kterého jsme tenkrát měli dost.

Aplikací bylo pro organizaci času a kontaktu již od počátku dosti. Na PC, Win a s dnešními procesory je krásného software k tomuto účelu opravdu hodně. Zádrhel je v tom, že je vše na stolním PC, tedy v lepším případě na notebooku. Bohužel toto zařízení musí bootovat a není zrovna lehké a skladné. Jen si představte, že jedete autem a zákazníkovi potřebujete sdělit číslo dodavatele. S notebookem tedy zastavíte, vytáhnete jej tašky, nabootujete, otevřete patřičný software a číslo můžete oznámit zákazníkovi.

Existují i další zařízení, které řeší takové situace mnohem efektivněji. Jedná se o kapesní varianty počítačů, zvané PDA (Personal Digital Asistent). Samozřejmě více informací naleznete na stránkách PDA určeným (např.. www.palmare.cz), ovšem já se chci zmínit o praktickém využití v našem oboru.

Takový kapesní asistent bez klávesnice muže sice odradit nejednoho zájemce, ovšem mě osobně klávesnice vůbec nechybí. Kromě jiného tento článek píšu právě na PDA a na místě, kde byste klávesnici hledali těžko. Jeho velikou předností je skladnost a operativnost. Tedy česky máte jej v kapse a bez dalšího cekání jej používáte. Vím, o čem píši, notebooky jsem mel dva a spíše jsem na nich pracoval především proto, že to byla investice. PDA rozhodne není plnohodnotnou náhradou za PC, ovšem nosíte ji stále při sobě. Umí téměř vše nač si vzpomenete (*vyjma kritiky L.Málka). Adresář, manažer času, Word, Excel, Acrobat Reader, Internet Explorer, ICQ, E-mail klient...

Při tomto výčtu základního software si snad každý udělá jasnou představu jak tohoto pomocníka zaměstnat.

Jak využije takové PDA elektrotechnik? I ten je jen běžný smrtelník, tedy jej využije jako každý druhý. Když mám definovat základní výhody:

- snadné pořizování dat
- rychlý výpočet
- důležitá data stále rychle dostupná

 Na můj aparátek se již díval revizní technik Karel Baborský, kterého hned napadlo, jak si zjednodušit práci při pořizování údajů pro revizní zprávu.

Tedy pokud vás bude zajímat využití takového malého digitálního pomocníka v elektrotechnice, tak se vám pokusíme poradit.

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.