Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

O Zákoně 250/2021 ...

Poslechněte si velice dobře připravenou přednášku Petra Létala, SOLIDTEAM, ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Nejen já, i mnoho dalších, se domnívají, že by se nestalo nic zásadního. Starší elektrotechnici se stále odvolávají na dobu, kdy technické normy stály podstatně méně a navíc jejich šíření nebylo zakázáno zákonem jako dnes. Pokud si všimneme jakým ...
 • Na jaře tohoto roku byl představen automatický přepínač zdrojů TrueONE. ABB uvádí, že jde o první zařízení toho druhu na světě. Skládá se z přepínače a záskokové jednotky v jednom kompaktním celku. TrueONE najde využití tam, kde je potřebné zajistit ...

Chytrý rozvaděč veřejného osvětlení s Foxtrotem2


Document Actions
Chytrý rozvaděč veřejného osvětlení s Foxtrotem2
Smart rozvaděč veřejného osvětlení založený na otevřených technologiích a na systému Tecomat Foxtrot2. Promyšlená rekonstrukce veřejného osvětlení v obcích a městech nemusí začínat prostou výměnou výbojkových svítidel za LED svítidla jenom proto, že dotace jsou podmíněny především imperativem úspor. A s přívlastkem úsporný je spojena dnes LED technologie především. Čím osadit související rozvaděče, abychom dosáhli žádaných úspor? Neměli bychom zapomenout ani na důležitý moment, což je dálkový přístup k rozvaděči. Více čtěte v článku ...
Autorský článek, Komerční sdělení, ze dne: 13.11.2020


Systematičtější přístup je začínat od rekonstrukce infrastruktury. Tedy od zapínacích míst – rozvaděčů veřejného osvětlení (RVO). Od lokálních bodů rozprostřených po městě nebo obci. Tímto směrem se vydala společnost Technologie hlavního města Praha, která ověřovala koncept na pilotních projektech začátkem roku 2020. Následuje velmi stručný popis řešení jednoho z nich. Je založen na otevřených datech a technologiích, zabezpečených komunikacích a na nejnovější generaci řídicího systému Foxtrot2 kolínské Teco a.s.

Do zapínacích míst lze směřovat mj. širokopásmové bezdrátové připojení (4G/LTE/5G) poskytované některým z operátorů a vytvořit tak základní páteřní síť městského IoT. Samotné zapínací místo pak může vytvořit vlastní bezdrátovou síť v otevřeném bezlicenčním pásmu ISM (868MHz), přes kterou technologií mesh nebo postupnými retranslacemi lze pokrýt komunikaci každého svítidla připojeného k podřízeným vývodům. Pro takovou koncepci je Foxtrot 2 ideálním základním „stavebním prvkem“ každého moderního rozvaděče.


Pro větší náhled kliknout!
Koncept bezdrátové komunikace zapínacího místa veřejného osvětlení na nadřazený dispečink, komunikace se servisním personálem a komunikace s každým podřízeným světleným bodem. Komunikační a řídicí centrálou je tu nový Foxtrot2 a přes jeho síť v pásmu 868MHz lze připojovat i další senzory, a přirozeně tak rozšiřovat internet věcí (IoT).


V takovém případě je možno rozvaděč vybavit online podružným měřením zapínacího místa nejen jako celku, ale i detailním měřením na každém vývodu. Měřením okamžitého příkonu a jeho porovnáváním s nominální hodnotou lze odhalit výpadek i jednotlivého svítidla, na který lze upozornit emailovou nebo SMS varovnou zprávou nebo WEB notifikací do mobilního telefonu servisního personálu a včasnou výměnou se vyhnout reklamacím ze strany obyvatelstva. Průběžné online monitorování stavu jističů, stykačů, přepěťových ochran, měření teploty vnitřní i venkovní, venkovní osvětlení, nebo monitoring stavu záložních baterií, autodiagostika řídicího systému a všech jeho komunikačních linek a přepínání z automatického do ručního režimu jsou v tomto případě samozřejmostí.


Pro větší náhled kliknout!
Typické a standardizované zapínací místo pražského veřejného osvětlení: 1. Přívodní část, 2. Elektroměrná část, 3. Řídicí a monitorovací částPro větší náhled kliknout!

Moderní „Smart“ zapínací místo:
 1. Řídící a komunikační centrála Foxtrot CP-2005 s LTE modemem pro připojení do sítě VPN nebo TecoRoute
 2. Rozšiřovací moduly vstupů, výstupů
 3. Napájecí zdroj 230V AC/24V DC/ s UPS funkcí
 4. Zálohovací baterie 24V DC
 5. Elektroměr 36 kanálový (až 12 třífázových vývodů měřených po jednotlivých fázích)
 6. Měření celkového 3f odběru ZM
 7. Měření odběru jednotlivých 1f vývodů
 8. 1f hybridní stykače (spínání v 0 – připravené na zátěže LED s kapacitním charakterem zátěže)
 9. 1f jističe vývodů s pomocným kontaktem
 10. Hlavní jištění, hlavní vypínač, bleskojistky
 11. Ručně/Automaticky – přepínač
 12. Senzory teploty a jasu/soumraku
 13. Výstupní svorkovnice jednotlivých směrů
 14. Servisní osvětlení rozvaděče
 15. Dveřní kontakt

Novým a důležitým momentem je dálkový přístup k rozvaděči. Díky Foxtrotu2, který má integrovaný LTE modem, díky kterému ho lze připojit do internetu kdekoliv, je situace jednoduchá a lze k tomu využít vnitřní webové stránky. Pro zabezpečený, autorizovaný přístup přes libovolný prohlížeč lze využít službu TecoRoute – přístup přes zabezpečený https protokol a bez veřejné IP adresy, nebo nově přes VPN síť. Foxtrot2 má integrovanou nejmodernější VPN Wireguard. Tato úroveň přístupu je postačující pro obce a malá města, která nehodlají přístup k jednotlivým rozvaděčům veřejného osvětlení integrovat pod vyšší celek nebo do databázového systému.


Pro větší náhled kliknout!
Servisní webová stránka aplikačního programu zapínacího místa s přehledným zobrazením stavu a parametrů jednotlivých vývodů, komunikací a celého rozvaděče.

Větší a velká města naopak mohou pro integraci do stávajícího nebo budovaného centralizovaného dispečinku technických služeb využít standardizovaného protokolu MQTT, který je oblíben ve světě internetu věcí (IoT) a někdy je i jeho synonymem. Pomocí tohoto protokolu, který patří do základní výbavy systému Foxtrot, publikuje zapínací místo do nadřízené databáze všechny potřebné a požadované údaje (viz první obrázek nahoře).

Aplikační program a jeho webové stránky v části nastavení umožňují uživatelsky konfigurovat prakticky jakýkoliv parametr, a to i v části ovládání obsahu a frekvence komunikace těchto parametrů do nadřízené databáze. Provozovatel tak má systém plně ve svých rukou a v běžných provozních úpravách nebo servisu a není závislý na dodavateli.


Pro větší náhled kliknout!
Pohled dispečera na zapínací místa přes tabulku nebo přes mapu. Barva ikon určuje na první pohled základní stavy zapínacího místa.

Na jaře roku 2020 byl výše popsaný koncept realizován v rámci pilotního projektu podniku Technologie hlavního města Praha na sedmi místech v Praze. Beznárazová záměna starých rozvaděčů za tyto nové ze dne na den a komunikující, trvalý provoz od konce dubna s centralizovaným monitoringem na dispečinku provozovatele potvrzují praktičnost a spolehlivost výše popsaného konceptu.

Tento projekt je replikovatelný do dalších měst a obcí, protože je připraven k integraci do již provozovaných městských informačních systémů. Ač se jedná o realizaci ve venkovním prostředí, je tento koncept použitelný i na jakékoliv jiné odběrní místo prakticky s libovolným počtem vývodů a příkonů.
Jaromír Klaban


TECO LIVE: Jak umí FOXTROT řídit veřejnou, elektromobilní a fotovoltaickou energii


Více webcastů o Foxtrotu naleznete zde!
Technické dokumentace Foxtrot lze prohlížet zde v redakční knihovně.


 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Teco a.s .
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Veletrhy jsou dobrá věc, ovšem akce konané během veletrhu, obzvlášť ty večerní, jsou často ještě užitečnější. Ani zdaleka se tam člověk nedozví záplavu technických novinek. Tedy žádné prezentace a školení. Zato nechybí množství důležitých souvislostí. TECO na AMPERu uvedlo sice nový řídící systém, ale nejvíce kumulovaných podrobností zaznělo právě na této akci. A proč u barmanů? Oč jde? Česká barmanská asociace má v brněnské Líšni víceúčelové centrum. To je celé řízené technologií TECO. Proto se mnoho společenských událostí kolínského výrobce odehrává v místě, kde je nač koukat. Pokud někoho zajímají podrobnosti o novém Tecomatu TC800, zde to servírujeme z první ruky ...
Jaké se nabízí technické řešení pro dynamické řízení odběrů elektrické energie? Pokud se velkoobchodní cena elektřiny na denním trhu mění každou hodinu a elektrickou energii lze nakupovat na základě spotových cen s měsíčním vyúčtováním po hodinách, pak takový odběratel potřebuje účinný nástroj. Řeč je o úrovni úplného řízení odběrného místa za fakturačním elektroměrem. Nejde pouze o komunikaci a zobrazení měřených dat, není to ani jednoduché spínání několika relé vyjadřující okamžitý dynamický tarif. Je to sofistikované řízení neustále zpracovávané lokální výpočetní kapacitou ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933