Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Chytrá síť potřebuje i chytré rozvaděče (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 28.01.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Chytrá síť potřebuje i chytré rozvaděče


Chytrá síť potřebuje i chytré rozvaděče
Co ovlivnila decentralizovaná výroba energie z obnovitelných zdrojů? Proč by měl být rozvaděč vysokého napětí "smart"? Jak se s touto novou výzvou vypořádat? Zásadní změnou je pak náhrada přístrojových transformátorů senzory a přechod od analogové komunikace uvnitř rozvaděče na digitální formu po ethernetové síti. Toto řešení je, alespoň podle brněnských inženýrů, chytré neboli smart.
Komerční sdělení, ze dne: 28.01.2014



Řešením je UniGear Digital, využívající senzory pro měření, nejnovější ochranné a řídící terminály a digitální komunikaci.

Elektrizační soustava mnoha států světa a většiny Evropy se v posledních letech musí měnit. Důvodem je nutnost reakce na nové výzvy, ke kterým patří například decentralizovaná výroba energie z obnovitelných zdrojů, narůstající spotřeba elektrické energie, zvyšující se požadavky na spolehlivost a dostupnost dodávek energie a podobně.



Stále rozšířenějším trendem je snaha transformovat distribuční síť do polohy „chytré“ neboli „smart“. Rozvaděč vysokého napětí (vn) je jedním z klíčových prvků distribuční sítě. Díky uvedeným novým požadavkům pro distribuční sítě se vn rozvaděč stává ještě důležitějším zařízením. Musí totiž zajistit nepřetržité rozvedení elektrické energie do celé sítě, musí být účinnější, bezpečnější, inteligentnější, spolehlivější, šetrnější k životnímu prostředí a podobně. Prostě vn rozvaděč má být „smart“.

Jak se s touto novou výzvou vypořádat? Je vůbec potřeba něco měnit nebo revidovat osvědčená řešení, tedy i dlouhodobé technické „bestsellery“ na trhu? Tým inženýrů v brněnské pobočce ABB se zabýval uvedenými otázkami a jejich odpovědí je inovativní koncept s názvem UniGear Digital.

Toto řešení je založeno na využití senzorů pro měření proudu a napětí, nasazení nejnovějších ochranných a řídících terminálů a využití digitální komunikace pro distribuci signálu v rozvaděči. Zásadní změnou je pak náhrada přístrojových transformátorů senzory a přechod od analogové komunikace uvnitř rozvaděče na digitální formu po ethernetové síti. Toto řešení je, alespoň podle brněnských inženýrů, chytré neboli smart.


Proč? Protože senzory jsou řešením, které nepotřebuje inženýring pro každý projekt zvlášť, jak je tomu u přístrojových transformátorů a nemá téměř žádné ztráty elektrické energie. Digitální komunikace je navíc o mnoho flexibilnější, rychlejší, spolehlivější než komunikace prostřednictvím měděných drátů. Zde se nabízí přirovnání změny komunikace přes fax na komunikaci přes e-mail. Pozn. I když jsou okamžiky, kdy bych se někdy rád vrátil ke komunikaci přes fax …

Distribuční sítě se mění a to je prostě fakt. S tím souvisí i nutnost změny všech prvků těchto sítí. Myslím si, že i v případě vn rozvaděčů dřív nebo později nastane změna směrem k použití digitální komunikace a senzorů u většiny vyráběných nebo nainstalovaných rozváděčů.

 
Autor: Martin Čelko
V ABB pracuje od roku 2001. V současné době působí na pozici Product
managera vzduchem izolovaných rozváděčů v ABB Brno.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
ABB s.r.o, ELSYNN - Heršpická 13, Brno - 543 145 111 - obchod.elsynn@cz.abb.com

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.