Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Čeští vědci o otázce aktivního hromosvodu ESE


Document Actions
Čeští vědci o otázce aktivního hromosvodu ESE
Aktivní hromosvody ESE vyvolávají řadu emocí, někteří je nadšeně propagují a jiní upozorňují na rizika a případy jejich selhání. Na AMPERu 2014 jsme o systému ESE diskutovali s elektrotechnikem Pavlem Fialou a fyzikem Ivanem Gabašem. Jak se tito akademici staví k tomuto způsobu ochrany před bleskem? Považují jeho objev za zlomový? Co říká na instalaci aktivních hromosvodů v ČR platná norma a jak je to s dodržováním jejích požadavků v praxi? Sledujte diskusi v tomto článku s videoklipem.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 1.12.2014
reklama


Je pro ochranu nemovitosti před bleskem lepší aktivní či pasivní systém? A který z nich se finančně více vyplatí? Sledujte diskusi Ivana Gabaše a Pavla Fialy. Níže uvedenou stopáž využijte pro posun k žádanému tématu.



Kdo je Pavel Fiala
Pavel Fiala vystudoval Fakultu Elektrotechniky VUT v Brně. Od roku 2003 je ředitelem Ústavu teoretické a experimentální elektrotechniky této fakulty. Ve svém výzkumu se zabýval například vysokonapěťovými oblastmi silnoproudé elektrotechniky - oblastí elektrických zkratů a výbojů, nebo se zaměřoval na návrh a modelováním výkonových impulsních zdrojů.

Kdo je Ivan Gabaš

Vystudoval Fakultu matematiky a fyziky Karlovy univerzity v Praze. Je spoluautorem několika vynálezů a působí jako nezávislý konzultant.


A jaký je váš názor na aktivní hromosvody ESE?
Diskutujte s námi v níže uvedené diskusi.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 28)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT



FIREMNÍ TIPY
Příchod HVI vodiče se stal revolučním pro svou vysokonapěťovou izolaci, schopnosti snížit přechodový odpor, odolnosti vůči vnějším vlivům a zajištění spolehlivé ochrany blízkých osob při výboji. Od února letošního roku je v nabídce společnosti DEHN nový typ HVI vodiče s přídomkem light plus. Slouží jako náhrada stávajícího HVI light avšak s vylepšenými parametry. Tím se řadí mezi HVI light a HVI long. Jedná se o novou řadu na trhu vysokonapěťových izolovaných vodičů HVI spojující to nejlepší z nich, navíc za přijatelnou cenu.
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Jaká je správná vzdálenost elektrických zařízení od hromosvodu? Jak ji vypočítáme? Seznamte se s krátkým návodem jak správně navrhnout a aplikovat ochranu před bleskem ....
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Trvalý růst požadavků na spolehlivost elektrických a elektronických zařízení zvyšuje neustále význam celkové ochrany budov před účinky bleskových proudů a ostatních přepětí transientního charakteru ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933