Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...

Ochrana před přepětím


Document Actions
schr_if_04_9.jpg
O ochraně před přepětím šířícím se po napájecí síti existuje dosti bohatá literatura a masivní tržní tlak výrobců. Pouze připomenu, že použití částečné ochrany pouze v jednom stupni není spolehlivé..... Záznam z přednášek "Informačních dnů Schrack 2004"....
Jiří Štenc, ze dne: 13.02.2004
reklama

O ochraně před přepětím šířícím se po napájecí síti existuje dosti bohatá literatura a masivní tržní tlak výrobců. Pouze připomenu, že použití částečné ochrany pouze v jednom stupni není spolehlivé.

Jiří Štenc

Podle praktických zkušeností lze říci, že v rozlehlých kabelových sítí větších měst se velké přepěťové špičky téměř neobjevují. Vážně ohroženy jsou spíše objekty napojené z vrchních vedení nebo koncových transformoven, napojených na vrchní vedení. Zde není jiná možnost než volba kompletní 3 stupňové ochrany.

Ochrana proti atmosférickému přepětí je podstatně obtížnější. Za spolehlivou vnější ochranu objektu lze považovat pouze Faradayovu klec, což je obvykle nerealizovatelné. Všechny ostatní způsoby ochrany jsou spolehlivé přibližně na 70%.

Za velký obchodní úspěch považuji strmý nárůst navrhování tzv. aktivních hromosvodů. Navzdory tomu, že ani laboratorní, ani praktické zkušenosti nepotvrdily výhody proklamované prodejci a v nejlepším případě vychází výsledky nastejno s klasickým (Franklinovým) hromosvodem; navzdory tomu, že Evropská komise pro elektrotechniku zatím tento typ nedoporučila a není zahrnut v žádné normě (s výjimkou francouzské národní), je aktivní hromosvod stále častěji používán.

Použití tohoto hromosvodu si dokážu představit na vysokých, štíhlých objektech bez výpočetní techniky, ale chránit tímto způsobem administrativní budovu s rozsáhlou datovou sítí je podle mého názoru veliké riziko. U klasického hromosvodu dojde při přímém úderu blesku k rozvětvení bleskového proudu do jednotlivých svodů, přičemž (většinou) v jednom ze svodů poteče významně větší část proudu - rozdělení nebývá rovnoměrné. U aktivního hromosvodu jediným svodem poteče celý bleskový proud. Rušivé elektromagnetické pole, které se kolem svodu indukuje, musí být zákonitě větší u jediného svodu než u více svodů. Větší budou i škody na zařízení, umístěném v blízkosti těchto svodů. Vzhledem k tomu, že se potenciál snižuje směrem k zemniči, budou nejvíce ohrožena horní patra budov.


(obr.2)

Doporučuji umísťovat pracoviště se soustředěnou výpočetní technikou co nejdále od vnějších stěn objektu do středů budova nižších podlaží. U budov s kovovou konstrukcí nebo s konstrukcí pod obkladem fasády je vhodné doplnit plášťovou ochranu propojením této konstrukce se zemnicím vedením (na spodní části svodů).

Hlavní pospojování
Na závěr bych se zmínil o kontroverzním článku ČSN 332000-4-41 čl.413.1.3.9. Týká se míst mimo tzv. "zónu hlavního pospojování", kde je požadováno přejít ze sítě TN na ochranu proudovým chráničem v síti TI, případně použít oddělení obvodů nebo přídavnou izolaci. Nové vydání uvedené normy navíc záležitost dále zamlžilo poznámkou "Řešení zóny vlivu hlavního pospojování se v IEC připravuje, protože v současné době neexistuje žádná úplná definice." Máme tedy zaveden pojem bez jednoznačného určení a podle něj máme zvolit způsob ochrany.
Svého času proběhla kolem zmíněného článku náruživá diskuse v odborných časopisech, kterou zahájil Ing. Honys. Jedním z názorů, který považuji nejen za absurdní, ale přímo nebezpečný bylo, že zásuvky umístěné na fasádě rodinných domků se mají chránit tímto způsobem. To znamená, připojit ochranný kolík zásuvky na zemnič a předřadit proudový chránič. Podle požadavků na síť TI s proudovým chráničem je třeba dodržet

Ra x Id<= 25V

(Ra -odpor zemniče, la - vybavovací proud chrániče, dovolené dotykové napětí 2,5V pro venkovní prostředí).
V praxi to znamená odpor zemniče do cca 800Ω (ohmů) pro chránič 30mA. Pokud dojde k poruše chrániče je obvod prakticky bez ochrany. Pokud by totiž měla zapůsobit ochrana jako v síti TI, musel by být pro jistič 10A s charakteristikou B odpor zemniče 0,5Ω (ohmu), což lze těžko splnit. Je zřejmé, že máme pouze základní ochranu a tou je proudový chránič, který v případě rodinných domků bude zkoušet kontrolním tlačítkem 1 uživatel ze sta a měření parametrů se ani nedočká. Úroveň bezpečnosti v tomto případě jistě dokážete posoudit sami.

Přes uvedené výhrady jsem se zprostředkovaně setkal se zajímavým případem, kde pro odstranění nežádoucích jevů bylo toto řešení nutné. Jednalo se o rekreační chalupu na konci venkovní veřejné sítě, kde si majitel nechal vybudovat bazén. Instalace byla odborně provedena a úpravna vody připojena přes proudový chránič. Pečlivý majitel, elektrikář a bývalý revizní technik uložil kolem bazénu solidní zemnící vedení, spojené s PE vodičem. Při mírně vlhké půdě však docházelo při překlenutí půdy a vody tělem k průchodu proudu, projevující se slabým brněním, samozřejmě nepříjemným zvláště pro děti.
Majitelovo usilovné hledání příčiny jevu nevedlo nikam. Vodič PEN sítě nebyl přerušený, impedance smyčky na konci vývodu velmi malá, izolační stavy naprosto v pořádku.

Zvoleným řešením nakonec bylo přerušení přívodu PE vodiče a zapojení podle výše uvedeného článku ČSN. V tomto případě je riziko minimální, protože se osoby nedotýkají neživých částí a voda je oddělena izolační hmotou.

Na koncích vrchního vedení bývají obvykle větší vyrovnávací proudy, tekoucí do země. Přídavným uzemněním se potenciál ochranného vodiče rozložil kolem bazénu. Bazén i úpravna vody jsou dobře izolovány, a tak má voda v bazénu skutečně nulový potenciál. To bylo zřejmě příčinou vyrovnávání potenciálu přes lidské tělo. I když se pravděpodobně nejednalo o nebezpečnou hodnotu proudu, přesto není možné podobný jev ignorovat.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Schrack Technik spol. s r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933