Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Vstupní instruktáž BOZP a elektrická bezpečnost. (1.)


Document Actions
bozp.jpg
Kdo ukládá povinnost realizovat vstupní školení bezpečnosti práce? Které znáte způsoby realizace školení BOZP při nástupu zaměstnance do práce? Podívejte se na příklad obsahu vstupního školení!
František Zoul, ze dne: 15.09.2003
reklama

Dva základní pojmy na úvod

Vstupní instruktáž bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci (dále BOZP)
tento pojem není zakotven v žádném právním předpisu. Je to obecný název, který se vžil pro označování prokazatelného seznamování a informování zaměstnanců s bezpečnostními předpisy při nástupu do práce u konkrétního zaměstnavatele. Toto seznámení se také vztahuje na ostatní právnické i fyzické osoby.

Elektrická bezpečnost
tak jako pojem „Vstupní instruktáže BOZP “ ani název „ Elektrická bezpečnost“ není zakotven v žádném právním předpisu. Tento název sdružuje opatření realizovaná v oblasti výroby, rozvodu a užití elektrické energie, mající za cíl omezit eventuelně zabránit vzniku škod na hmotném majetku způsobovaných zejména tepelnými účinky elektrického proudu a ublížení na lidském zdraví či ztrátám na lidských životech.

Povinnost realizace vstupního školení BOZP

Povinnost realizovat vstupní školení bezpečnosti práce ukládá zaměstnavateli zákoník práce v následujících paragrafech:

  • § 35 odst. 2 zákoníku práce (dále ZP), který stanoví, že: při nástupu do práce musí být zaměstnanec řádně seznámen s pracovním řádem platným u zaměstnavatele a s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které musí při výkonu práce dodržovat.
  • § 233 odst. 2 písm. b) ZP, který ukládá zaměstnavateli seznámit zaměstnance s právními a jinými předpisy vztahujícími se k práci jimi vykonávané, zejména s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Povinnost obsažená v § 35 odst. 2, ZP platí i v případech zaměstnávání zaměstnanců na základě uzavřených dohod o provedení práce nebo dohod o činnosti a dalších.
  • § 2 odst. 1 nařízení vlády č. 108/1994 Sb. ve znění nařízení vlády č. 461/2000 Sb. ukládá zaměstnavateli splnit povinnost obsaženou v § 35 odst. 2, ZP také v případě pokud má např. přidělené zaměstnance úřadem práce, agenturami, nebo pokud v organizaci působí učni, studenti atp.

Současná praxe

V praxi rozeznáváme v podstatě tři způsoby realizace školení BOZP při nástupu zaměstnance do práce:

1. nejčastěji používaný způsob, spočívá v tom, že přijímaný zaměstnanec v souvislosti s přijímacím řízením bývá seznámen s bezpečností a ochranou při práci dvěma způsoby:

  • písemnou formou
  • účastí na obecné vstupní instruktáži.

Při příchodu na konkrétní pracoviště bývá školen o dalších konkrétních předpisech, týkajících se konkrétní vykonávané práce a prostředí, v němž se pohybuje. pro toto školení je zpracována školící osnova a po proškolení je proveden zápis, ve kterém je podpisem zaměstnance na prezenční listině potvrzena účast. Při tomto školení na pracovním místě se školitel již nezabývá záležitostmi, které byly předmětem vstupní instruktáže.

2. Jednodušším způsobem je školení při kterém jsou zaměstnanci informováni o všech právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP, musí při své práci dodržovat. Toto školení musí být realizováno prokazatelně a proto bývá doloženo zápisem, osnovou školení a prezenční listinou. V takovém případě není důležité jak, jakým pojmem školení budeme nazývat. Zda vstupní instruktáží nebo školením při nástupu do práce.

3. zjednodušený často používaný způsob tohoto školení se omezuje pouze na obecnou instruktáž BOZP, obvykle podanou zaměstnanci písemnou formou neobsahující konkrétní technické a jiné předpisy nutné k výkonu práce, kterou si zaměstnanec přečte a potvrdí svým podpisem, že byl seznámen se vstupní instruktáží BOZP a další žádné školení se s ním neprovádí.

První dva uvedené způsoby je možné považovat za legislativně správné a v praxi plně použitelné pokud obsah školení:

  • je dostatečný,
  • je zaměřený na konkrétní rizika prováděné činnosti,
  • má dostatečnou pedagogickou efektivitu,
  • splňuje předepsané formální náležitosti.

Třetí způsob poskytnutí písemné informace o BOZP v organizaci s následným podpisem zaměstnance nelze považovat za správný a může v nepříznivém případě zaměstnavatelům způsobit pro ně někdy nepředstavitelné problémy, zejména při pracovních úrazech, kdy se rozhoduje o odškodnění pracovního úrazu, může způsobit problémy při jednání s pojišťovnou ohledně odškodnění pracovního úrazu. S takto realizovaným školením se určitě nespokojí Inspektorát Bezpečnosti Práce (IBP) při kontrolách či vyšetřování pracovních úrazů. Při takto realizovaném školení také hrozí možné nebezpečí, že zaměstnavatel zaplatí náklady spojené s léčením zraněného a v úvahu musíme vzít též případnou trestní odpovědnost za poškození zdraví.

Příklad obsahu vstupního školení.

  • Informace o osobních ochranných pracovních prostředcích (dále jen OOPP), které má zaměstnanec při práci používat a u složitějších OOPP, včetně ukázky jejich používání a případného výcviku.
  • Seznámení s konkrétními pracemi zakázanými ženám, těhotným ženám, matkám do 9. měsíce po porodu a mladistvým.
  • Seznámení s předpisy o zacházení s elektrickými zařízeními a předměty.
  • Informace o správné manipulaci s břemeny, s kterými bude zaměstnanec manipulovat, včetně hmotnostních limitů.
  • Seznámení s nebezpečnými látkami, s jejich nebezpečností, včetně negativních účinků na organizmus, informace o bezpečném zacházení s nimi a o první pomoci.
  • Seznámení s bezpečností práce při speciálních pracích, např. při pracích ve výškách.
  • Seznámení s bezpečností práce při obsluze výpočetní a kancelářské techniky, zejména např. s novým nařízením vlády č. 178/2001 Sb., které se týká též prací se zobrazovacími jednotkami.
  • Seznámení s identifikací rizik a s opatřeními pro jejich odstranění nebo minimalizaci, jak to ukládá novela ZP.
  • Seznámení s příslušnými českými státními normami a ostatními předpisy, které se týkají vykonávané práce a pracoviště.
  • Seznámení s vnitřními předpisy zaměstnavatele, jako je např. místní provozní předpis skladu (provozní řád), seznámení s bezpečností práce uvedené v návodech k obsluze strojů a zařízení.
  • Seznámení s umístěním prostředků první pomoci a se zásadami poskytnutí první pomoci, včetně seznámení s evakuačními plány, způsoby a cestami úniku z objektu a pracovišť.

Výše uvedený příklad obsahu školení je uváděn v tomto článku z důvodů častých dotazů zaměstnavatelů, ptajících se, o čem, mimo obecných vstupních instruktáží BOZP mají zaměstnance školit. Jak je všeobecně známo, každý zaměstnavatel je povinen podle novely ZP zajišťovat prevenci rizik, odborně způsobilou osobou (bezpečnostním technikem) a to buď zaměstnaného v pracovním poměru nebo externě. Tato odborně způsobilá osoba vypracuje závaznou osnovu školení BOZP podle konkrétních podmínek a daných rizik na pracovištích zaměstnavatele.

Elektrická bezpečnost

Elektrickou bezpečnost osob:
a) pracujících:

  • na elektrických předmětech (např. PC) nebo s elektrickými předměty (např. tiskárny, kopírky),
  • na elektrickém zařízení,

b) obsluhujících: elektrická zařízení a předměty ( např. ventilátory, stolní lampy, ruční nářadí, elektrické stroje a přístroje apod.),
c) udržujících elektrická zařízení v bezporuchovém stavu,
d) opravujících porouchaná elektrická zařízení a předměty (za opravu elektrického zařízení lze považovat například i výměnu žárovky v porouchaném svítidle),
upravuje vyhláška bezpečnosti práce č. 50/1978 Sb. o odborné způsobilosti v elektrotechnice.

Podle §12 této vyhlášky a ZP jsou organizace povinny zajišťovat trvalé zvyšování odborné úrovně pracovníků uvedených ve vyhlášce, soustavné doplňování jejich znalostí v souladu s nejnovějšími poznatky vědy a techniky, zejména v oblasti předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení, včetně technických norem,souvisejících s jejich činností.

V kapitole: „Příklad obsahu vstupního školení“ je uvedeno, že zaměstnanci musí být seznámeni s elektrotechnickými předpisy nebo o nich poučeni.

Slovo seznámeni znamená, že musí splňovat kvalifikaci českého úřadu bezpečnosti práce podle §3 vyhlášky č. 50/1978 Sb. ve znění roku 1982. V tomto paragrafu je definováno že:
pracovníci seznámení jsou ti, kteří byli organizací v rozsahu své činnosti seznámeni s předpisy o zacházení s elektrickými zařízeními a upozorněni na možné ohrožení těmito zařízeními.

Slovo poučeni znamená, že musí splňovat kvalifikaci českého úřadu bezpečnosti práce podle §4 vyhlášky č. 50/1978 Sb. ve znění roku 1982. V tomto paragrafu je definováno že:
pracovníci poučení jsou ti, kteří byli organizací v rozsahu své činnosti seznámeni s předpisy pro činnost na elektrických zařízeních, školeni v této činnosti, upozorněni na možné ohrožení elektrickými zařízeními a seznámeni s poskytováním první pomoci při úrazech elektrickým proudem.

Seznámení nebo poučení zaměstnanců podle odstavce 1 vyhlášky 50/1978 Sb. provede organizací pověřený pracovník s kvalifikací odpovídající charakteru činnosti a pořídí o tom zápis, který podepíše spolu s pracovníky seznámenými a poučenými. Pracovníkům bude vydáno osvědčení o absolvování školení.

Závěr
Je předpoklad, že zaměstnanci seznámení a poučení mohou výraznou měrou přispět ke snížení bezpečnostních a zdravotních rizik a vzniku pracovních úrazů na pracovištích zaměstnavatele, lépe než zaměstnanci neseznámení a nepoučení.

Dokončení hledejte níže v souvislostech...

Ing. František Zoul, revizní technik elektrických zařízení.
 Brno 9.9.2003 a
tvůrce jedinečných stránek o brněnském podzemí.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Sortiment energeticky úsporných světelných zdrojů zažil po "pádu" klasických žárovek nebývalý rozvoj a neustále je rozšiřován. Velkých změn doznaly jak variabilita tvarů, tak i účinnost a délka životnosti. Pojďme se podívat, co na to přední výrobce světelných zdrojů, společnost OSRAM ...
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933