Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: BONEGA: Předejděte zbytečnému "vypadávání" chráničů! (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 28.06.2012
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

BONEGA: Předejděte zbytečnému "vypadávání" chráničů!


BONEGA: Předejděte zbytečnému "vypadávání" chráničů!
Také se Vám stává, že pokud je v rozvaděči jeden proudový chránič pro více obvodů, tak často vypíná zbytečně? Proč chrániče zbytečně vypadávají? Je potřeba samostatný chránič a jistič v každém obvodu? Nový 6kA "chráničojistič" BONEGA tento problém řeší, neboť za výhodnou cenu nabízí kombinovaný přístroj v rozměrech klasického jističe. Ovládání středního (pracovního) vodiče "nuláku" probíhá tak, že ...
Igor Nováček, ze dne: 28.06.2012

 

Také se vám stává, že pokud je v rozvaděči jeden proudový chránič pro více obvodů, tak často vypíná zbytečně?

Proč chrániče zbytečně vypadávají?
Proudový chránič je nastaven tak, aby vypnul při překročení povolené hranice úniku proudu (např. nad 30 mA). Pokud jeden chránič hlídá více obvodů současně, úniky proudů v jednotlivých obvodech se sčítají. Chránič tím pádem při překročení povolené hranice pro jistotu obvody přeruší, protože není schopen detekovat, jestli např. 30 mA uniká v jednom obvodu (v té chvíli je vypnutí z hlediska rizik nutné) a nebo uniká po zcela nepodstatných 5 mA v šesti obvodech (v té chvíli je vypnutí zbytečné). Každé takové nežádoucí vypnutí chrániče může znamenat, že se v celém bytě, kanceláři či dokonce i patře přeruší dodávka elektrické energie s následnými ztrátami a problémy.

Samostatný chránič a jistič v každém obvodu?
Příliš drahé a objemné.
Aby proudový chránič opravdu odpínal obvody jen v opodstatněných případech, je třeba, aby byl každý obvod chráněn jističem i proudových chráničem. Náklady na oba přístroje samostatně jsou však poměrně vysoké a navíc takové řešení zabírá mnoho místa v rozvaděči.

Dvoumodulový chráničojistič?
Také příliš drahé a objemné.
Doposud existovali tyto kombinované přístroje ve dvoumodulovém provedení, tzv. RCBO (kombinovaný přístroj jistič + chránič) někdy nazývané také jako chráničojističe či jističochrániče. Tato dvoumodulová konstrukce je však hlavně vhodná pro průmyslové užití neboť zabírá příliš mnoho místa v rozvaděči a pro bytovou výstavbu je cenově náročná.

Jednomodulový chráničojistič ve velikosti jističe?
Momentálně nejideálnější řešení.

Miniaturní provedení v jednomodulové šířce odpovídající normě EN ČSN 60898 (vhodné pro bytovou výstavbu) však doposud nebylo. Vývojový tým firmy BONEGA to přijal jako velkou výzvu a jako první na světě přináší takovýto plnohodnotný kombinovaný přístroj (chráničojistič) v jednom modulu s 6kA vypínací schopností .

Nový 6kA "chráničojistič" BONEGA tento problém řeší, neboť za výhodnou cenu nabízí kombinovaný přístroj v rozměrech klasického jističe.

Celosvětově patentovaný plnohodnotný 6kA chráničojistič (RCBO) v jednom modulu až do 63A
Narozdíl od dosavadních konkurenčních přístrojů chráničojistič BONEGA PEP-6PJe skutečně dosahuje díky celosvětovým patentům vypínací schopnosti 6kA až do 63A jmenovitého proudu. Chráničová část RCBO BONEGA je elektronické a přístroj odpíná i nulový vodič.

Ovládání středního (pracovního) vodiče "nuláku" probíhá tak, že při zapínání dojde nejprve k sepnutí "N" a pak teprve fáze a při vypínání dochází nejdříve k odpojení fáze a pak teprve "N" . Je to z důvodu vyšší bezpečnosti. "N" obvod tak chrání již od první fáze sepnutí až do skončení vypnutí.

Konkurenční výrobky v těchto rozměrech nedosahují ani normou povinné vypínací schopnosti 4,5kA a za zamlčení této informace (musí být součástí potisku přístroje) dokonce musely být staženy z některých evropských trhů.

Vyšší bezpečnost
Ideálem bezpečnosti je již výše uváděná ochrana každého obvodu pomocí chrániče i jističe zároveň. Vývojem nového RCBO firma BONEGA umožnila zákazníků takový ideál používat. Díky novému chráničojističi BONEGA PEP-6PJ bude možné nahradit chránič i jistič jen jedním přístrojem ve velikosti jističe.

Úspora místa
Nové RCBO BONEGA má rozměry klasického jističe (šířka 17,8mm) a umožňuje tak ušetřit v rozvaděči 2 další moduly na každém obvodu, kde je chránič i jistič zároveň. Chráničojistič BONEGA je možné jednoduše propojit s ostatními přístroji (s hlavním jističem, vypínačem, nadřazeným proudových chráničem atd.) pomocí speciálních lišt (viz montážní návod). Toto řešení je vhodné i pro rekonstrukce, kde již není v rozvaděči místo pro nový proudový chránič. Stačí tedy jen nahradit starý jistič tímto novým kombinovaným přístrojem.


Pohled do rozebrané levé poloviny přístroje.


Pohled do rozebrané pravé poloviny přístroje.

Zachovává praktické přednosti ostatních přístrojů BONEGA

I nové RCBO je v designu řady BONEGA PEP a zachovává tak oblíbené praktické inovace:

Sortiment
Po průzkumu trhu uvedla firma BONEGA v první fázi prodeje následující sortiment:

Výrobně je však firma připravena na základě poptávky rozšířit sortiment na hodnoty od 1A do 63A, v charakteristikách B, C, D. Firma BONEGA proto ráda uvítá podněty k rozšíření typů či jiné náměty zde. Další podrobné informace o výrobcích najdete na webu.


TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.