Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Muzeum měřící techniky (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 23.01.2002
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Muzeum měřící techniky


muz_mer1.jpg
Blansko známé továrnou na měřící techniku má i své muzeum SPRIMT. Ten kdo se zajímá o oblast měřících přístrojů, by neměl tuto expozici vynechat!
Tým portálu Elektrika, ze dne: 23.01.2002

Po několika stoletích teoretických výzkumů elektřiny dochází na konci 19. století k řadě objevů a vynálezů, které umožnily její praktické využití, například žárovka a první veřejná elektrárna T.A. Edisona a řada dalších. Pro komerční využití elektřiny bylo třeba zabezpečit přesné měření elektrických veličin.

Na situaci zareagoval Ing.Erich Roučka, který v roce 1911 přišel do Blanska a založil první specializovaný závod na výrobu elektrických měřících přístrojů. První kulaté rozvaděčové přístroje, voltmetry, ampérmetry, byly dodávány průmyslovým firmám v zemích Rakouské říše. Kromě rozvaděčových přístrojů se výrobní program rozšířil o přístroje montážní, laboratorní, měřiče izolace a transformátory. Kvalita výrobků a jejich úpravy dle potřeb zákazníků otevřely možnost dodávek do západní Evropy, Ruska, Asie, a dokonce i do Austrálie. Zájem majitele firmy se ve třicátých letech soustředil i na nový obor - využití tepelné energie.

V roce 1934 Ing.Roučka firmu prodal a nový majitel, Robert Sochor, pokračoval ve výrobě měřících přístrojů, které nacházely své využití v oborech energetiky, plynárenství, strojírenství, výzkumu a školství. V naší expozici ukazujeme návštěvníkům vývoj technických rešení, která přispěla k rozvoji výroby přístrojů pro stále nové aplikace v různých oblastech lidské činnosti.

Po ustavení národního podniku Metra Blansko v roce 1949 následoval velmi dynamický technický rozvoj výroby měřící techniky. Mimořádné úsilí bylo věnováno vývoji a výrobě normálů, kompenzátorů, laboratorních přístrojů a odporovému programu. Výrobní program byl postupně rozšířen o skupinu přístrojů zapisovacích, revizních, převodníků a cejchovacích stanic pro rozvod elektrické energie, dále i do oblasti výroby nových přístrojů, jako např. expozimetrů, miniaturních panelových přístrojů, indikátorů modulace pro telekomunikace a dalších. V šedesátých letech byla zahájena výroba číslicových převodníků a měřících ústředen. Digitalizace měřících přístrojů umožnila projektovat systémy pro sběr a zpracování dat. Osvojením nových technologií bylo přistoupeno i k výrobě laserových přístrojů a systémů.

Výroba vyspělé měřící techniky byla významným přínosem k průmyslovému rozvoji blanenského regionu i celé brněnské tradičně průmyslové aglomerace. Poslední desetiletí je charakterizováno rozvojem oborů měřící techniky, regulace a prostředků pro automatizaci a informační technologie.

Návštěvníci expozice "Historie měřící techniky" mají ojedinělou příležitost seznámit se s průmyslovou tradicí, s principy technických řešení a výroby měřící techniky a orientovat se v současném spektru výrobců v uvedených oborech v blanenském regionu a okolí.

Kontaktní adresa:
Muzeum Blansko - SPRIMT
Zámek1, 678 26 Blansko, 0506-417 221 muzeum@bk.cz

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.