Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: BLACKOUT #7: Jak se připravit na blackout? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 26.11.2015
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

BLACKOUT #7: Jak se připravit na blackout?


Jste připraveni na blackout? Tato událost nastává většinou úplně nečekaně, a pokud nechcete být nepříjemně zaskočeni, měli byste se na ni přichystat. K základům patří zásoby trvanlivých potravin, léků i prostředků pro dezinfekci vody. Opomenout byste neměli ani přenosné svítilny, vařič, ale také plán rodinné komunikace. Co všechno si nachystat, se dozvíte v sedmém díle seriálu BLACKOUT.
Autorský článek, ze dne: 26.11.2015



Na základě zkušeností ze zahraničí můžeme říci, že blackout nastává většinou naprosto nečekaně. Abychom dopady takovéto události co nejvíce minimalizovali, je nutné se co nejdůkladněji připravit.

TIP: Příprava by měla probíhat tak, jako byste se chystali na několikadenní výlet do zcela neobydlené oblasti s proměnlivými klimatickými podmínkami.

Nejdůležitější části příprav na blackout a jiné mimořádné události (např. povodně) je vytvoření si dostatečných zásob potravin a vody. Tyto zásoby by měly postačit minimálně na 3 dny pro všechny členy domácnosti, a to včetně všech vašich domácích mazlíčků. K vytvoření si dostatečné zásoby pitné vody se nejlépe hodí balená voda, kterou je vhodné skladovat v chladných a temných prostorech (např. sklepech). Obecně lze doporučit trvanlivé potraviny, které jsou vhodné k rychlé přípravě a které běžně v domácnosti využijete i v případě, že blackout nenastane, jako např.:
V případě, že budete mít k dispozici funkční vařič a vodu, můžeme navíc doporučit např.:


TIP: Vzhledem ke snadné přípravě a možnosti dlouhodobého skladování se k tomuto účelu hodí různé typy dehydratovaných potravin, které můžete zakoupit např. v prodejnách s outdoorovým vybavením.

Vždy je nutné potraviny vhodně skladovat, pozorně sledovat dobu jejich trvanlivosti a podle potřeby je pravidelně obměňovat.

TIP: Při výpadku el. energie můžete některé mražené potraviny (zelenina, kostky ledu, apod.) přemístit z mrazáku
do prostoru lednice, ty se zde postupně rozmrazí a pomohou tak uchovat ostatní potraviny déle chladné.


Výpadek el. energie vyřadí z provozu naprostou většinu kuchyňských sporáků. V tomto směru mají výhodu osoby, které mohou využít k ohřevu vody a jídla kachlové kamna a jiná zařízení na tuhá paliva. Vhodnou alternativou může také být campingový vařič (plynový, benzínový nebo lihový). Důležité je mít v tomto případě zajištěnou dostatečnou zásobou paliva a zápalek (zapalovačů). K přípravě jídla lze využít i domácí gril (pouze ve venkovních prostorách).

Z důvodu omezené dodávky vody je vhodné použít pro servírovaní jídla jednorázové nádobí (papírové, plastové).

Také je vhodné si vytvořit dostatečnou zásobu hygienických prostředků, mezi kterými by Vám určitě neměly chybět:

TIP:
Tablety a roztoky na dezinfekci vody je možné zakoupit v celé řadě lékáren, outdoorových obchodech a prodejnách s vojenským vybavením.


Návštěva lékárny může být v dané situaci velmi problematická, proto si raději dopředu zajistěte dostatečnou zásobu léků a zdravotnického materiálu.

Především si připravte:
Mezi další důležité vybavení, které je vhodné mít připraveno rozhodně patří:
 
TIP: Pořiďte si napájecí adaptér nebo měnič napětí do autozásuvky 12V, v případě potřeby může automobil sloužit jako malá elektrocentrála - pozor na nebezpečí otravy výfukovými plyny!

Při blackoutu dojde pravděpodobně i k výpadku telekomunikačních a datových sítí. Z tohoto důvodu je vhodné si vytvořit "Plán rodinné komunikace", tzn. domluvit se svými blízkými, kde se sejdeme, když blackout nastane, případně jakým způsobem si dáme vědět, že jsme v pořádku. V takových situacích je vždy vhodné informovat své okolí (sousedy, kolegy v práci) o tom, kde se budete nacházet, a to pro případ, že by vás někdo z vašich blízkých hledal.

Pokud bydlíte v rodinném domě, máte celou řadu dalších možností, jak se na takovou událost připravit. Např. velkou výhodu mají ty domácnosti, které disponují funkční elektrocentrálou. K ohřevu jídla nebo převaření vody můžete využít svůj krb (krbová kamna), které lze i dodatečně instalovat, pokud je k dispozici vhodný komín. Za stejným účelem si můžete na zahradě vybudovat ohniště, nutné je pamatovat na dostatečnou zásobu paliva.

Jako zdroj pitné nebo alespoň užitkové vody vám může sloužit studna. Pokud vodu ze studny nemůžete čerpat mechanicky, je nutné mít k dispozici elektrocentrálu se samostatným čerpadlem. Můžete také využít dešťovou vodu, kterou je možné vývodem z okapu zachytávat do kádí (sudů).

Při pořizování elektrických garážových dveří a bran vždy myslete na to, zda půjdou snadno mechanicky otevřít i v případě výpadku elektřiny.


Tento článek vyšel také v časopise Elektrotechnika v praxi.



Jak vypadá cvičný BLACKOUT v Dukovanech? Sledujte tento videoklip:

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.