Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: BF#2: Jak podle Jiřího Holoubka digitalizace ovlivnila schopnost učení? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 11.11.2023
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2023 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

BF#2: Jak podle Jiřího Holoubka digitalizace ovlivnila schopnost učení?


BF#2: Jak podle Jiřího Holoubka digitalizace ovlivnila schopnost učení?
V současné době se snažíme o maximální digitalizaci všeho, co jde, ale setkáváme se s fenoménem informačního přetížení. Nebývale obrovské množství dostupných informací překračuje naši schopnost efektivně je filtrovat a analyzovat. Tento stav je způsoben nejen kvantitou informací, ale také potřebou rozlišit jejich kvalitu a relevanci. V důsledku digitalizace a omezení osobních interakcí, jako jsou obchodní schůzky nebo vzdělávací aktivity, se stále více spoléháme na digitální komunikaci, jako jsou videokonference, které nahrazují ...
Miroslav Minařík, Tým portálu Elektrika, ze dne: 11.11.2023... tradiční prezenční setkání. Tento posun vyžaduje nové dovednosti v oblasti selekce a interpretace informací, kde je důležité se nejen dostat ke zdrojům, ale také zodpovědně a kriticky je vybírat. Zkušenost s orientací ve zdrojích a schopnost provádět kvalitní rešerše jsou klíčové pro navigaci v náročném prostředí informačního přesycení. A zde si to poslechněte v podání Jiřího Holoubka ...


... volný přepis mluveného slova ...

Jiří Holoubek www.electroindustry.cz
To je přesně to, co bych chtěl tady odpovědět. Podle mě je největší úskalí volba zdrojů, které využíváme. Všichni dobře víme, jak může volba zdrojů subjektivně ovlivnit naši analýzu. Co se týče vlastních zkušeností s videokazetami a podobně, musím říct, že díky opatřením, která omezila naše cestování, scházení se s obchodními partnery a prezenční výuku, jsme se hodně naučili. Když jsem si udělal statistiku mezi rokem 2019 a rokem 2022, zjistil jsem, že jsem zhruba sedmdesát procent prezenčních jednání nahradil videokonferencemi. 

To zahrnuje i výuku, která byla v tom období také online. To výrazně snížilo počet najetých kilometrů, zejména na dálnici číslo jedna. Myslím, že je nutné mít zkušenosti s orientací ve zdrojích, protože maturant bude mít jiný přístup ke zdrojům než člověk, který nastoupí do práce po technické univerzitě. A nemyslím tím jen možnost dostat se k zdrojům, ale zodpovědný přístup k výběru těch, které jsou pro výsledek analýzy relevantní. Samozřejmě se mohu mýlit, ale důležitá je zkušenost. Vždy se podívám na rešerše, co o daném tématu řekl někdo jiný, kdo to kde ocitoval, a to mi pomáhá určit relevanci zdrojů.

Když máš jeden dokument, je to snadné, ale když jich najednou máš padesát, je těžké dohledávat, kdo co o každém z nich řekl. To už překračuje naše možnosti.


Jiří Holoubek www.electroindustry.cz
První selekci dělám podle toho, zda mě dokument na první pohled zajímá nebo ne.

Všechny vydané díly Breaking fuse sledujte v textu zde a videu zde!
Pořad byl vytvořen v souvislosti s vysílání Digitální továrny #2.3 viz ...

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.