Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Bezpečná elektrotechnika Václava Honyse (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 22.11.2021
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2021 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Bezpečná elektrotechnika Václava Honyse


Bezpečná elektrotechnika Václava Honyse
Digitální reprint původního díla českého legendárního elektrotechnika Václava Honyse. Bezpečnostní pravidla při práci na elektrických zařízeních stojí sice na stále stejném principu, ovšem podání takové problematiky se liší podle autora. Václav Honys byl pro jednu z elektrikářských generací otcem školitelem. Svými analogickými příběhy dokázal upoutat většinu posluchačů, protože vycházel ze své skutečné praxe. Pohledem na obsah této publikace je zřejmé, že se podobný sloh jen tak opakovat nebude.
Miroslav Minařík, ze dne: 22.11.2021Doba se mění, i my se měníme. Doba, kdy jsme se učili pouze z papíru je nenávratně pryč. A pryč je také představa, že knihu, kterou autor píše, budou číst především elektrotechničtí "srdcaři". Bezpečnost práce neznamená jen pracovat podle předem stanovených pravidel. Pokud pravidla nejsou, zbývají znalosti a intuice.


Pro větší náhled kliknout!


V úvodu knihy se dozvíme historické informace o elektrifikaci v českých zemích. Ale zmínka o elektrifikaci brněnského Mahenova divadla, prvního elektrifikovaného divadla v Evropě tam chybí. Ovšem počátky bezpečnostních pravidel autor uvádí pečlivě, již z doby končící rakouské monarchie. Některé pasáže vysvětlující vznik technických norem by se měly opakovat stále. Dnešní populace k normalizaci a užití těchto doporučení přistupuje zcela jinak než tomu bylo v dobách zrodu předválečného Elektrotechnického svazu českého.


Co se v knize dočteme?
  • Vývoj elektrotechniky a bezpečnostních rizik
  • Problematika bezpečnosti elektrických zařízení
  • Vzájemné vlivy elektrického zařízení a okolí
  • Fyziologické účinky elektřiny a ochrana před nimi
  • Požár a výbuch způsobené elektřinou a ochrana před nimi
  • Nebezpečné přechodné jevy
  • Nebezpečí vzájemného působení elektrických obvodů a ochrana před ním
  • Ověřování bezpečnosti elektrických zařízení
  • Bezpečnost elektrických zařízení v některých oborech


Pro větší náhled kliknout!

Namátkově z knihy ...
Kdo, kdy neslyšel například o "pětibodovém postupu", tak se o podobných detailech Václav Honys nezapoměl zmínit. A pamětníci také vzpomenou na tabulku prostředí ... Proč nulování nebylo tak oblíbené ... netradiční tabulka IP krytí ... špatné spoje hliníkových vodičů ...


Proč mít tuto knihu rád?
Perem dnešních autorů by tato kniha mohla být i poloviční. Stručnost a věcnost očekávám od technické normy. Do knihy se chci začíst, tedy i když je technická. A tento letitý titul, přestože nejde o žádné novinky, je krátkými exkursy opravdu dobře čtivý.


Pro větší náhled kliknout!


Jak takovou knihu číst?
Asi se budu opakovat. Stejně jako zákon a normu. Studovat. Tedy rozebrat filozofii, návaznosti každého odstavce s vlastní praxí.

Kdo tuto knihu bude chtít číst?
Obvykle se vyjmenují profese a hotovo. Knihu si koupí mnozí elektrotechnici, ovšem kdo ji bude číst a opravdu poctivě, to je věštění z křišťálové koule.
Tuto knihu hledejte u vydavatele zde!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
IN-EL, spol. s r. o. - Gorkého 2573, Pardubice - 466 303 032 - info@in-el.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.