Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: ENIKA:Bezdrátový přenos signálu HDO, vysílač stavu kontaktů. (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 1.10.2008
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

ENIKA:Bezdrátový přenos signálu HDO, vysílač stavu kontaktů.


ENIKA:Bezdrátový přenos signálu HDO, vysílač stavu kontaktů.
S rostoucími cenami za energie vynaložené na vytápění, svícení apod. se stále více lidí zajímá o možnostech úspor na provoz rodinných domů nebo komerčních budov. Jako nejednodušší variantou, jak uspořit elektrickou energii, je využití dvou sazbových tarifů, které poskytují dodavatelé elektřiny.
Komerční sdělení, ze dne: 1.10.2008

U novostaveb je problém se spotřebiči pracující v nízkém tarifu zpravidla vyřešen již při projektování. Zde je již znám spotřebič, který bude pracovat při nízkém tarifu, i když z praxe víme, že se vždy na nějaký ten kabel zapomene. U domů, které jsou po rekonstrukci nebo se rozšiřuje elektroinstalace, nastává se spínáním spotřebičů při nízkém tarifu problém.

Jaké jsou možnosti řešení při doplnění instalace o signalizaci HDO?
Buď je možné se vybavit sekáčem a kladivem a začít pokládat nové kabely od rozváděčů nebo využít přenos signálu hromadného dálkového ovládání (dále jen HDO) bezdrátově. Přesně pro tuto aplikaci je určen vysílač vstupní informace Tx SIGNAL C(U) DIN z produkce společnosti ENIKA.CZ. Vysílač je vyráběn v provedení na DIN lištu nebo jako nástěnný. Funkce celého zařízení je naprosto jednoduchá a nevyžaduje žádné sekání a pracnou instalaci nových kabelů.

 Představení systému bezdrátového přenosu

 Na výstup přijímače HDO (zpravidla je spínána „nula“) připojíte vysílač stavu vstupní informace TX SIGNAL U DIN – nebo nástěnné provedení (bez dodatku DIN). Samozřejmostí je přivedení nulového vodiče i fáze na napěťové vstupy vysílače (označené 230 V). Ke spotřebiči nebo do vzdáleného rozváděče umístíte libovolný přijímač ze sortimentu společnosti ENIKA. Provedete jednoduché naprogramování pomocí tlačítek na vysílači a přijímači.


 Jako přijímače je možno využít buď přímo vestavné typy – určené pro vestavbu do spotřebičů nebo provedení do rozváděče na DIN lištu. Přijímače jsou vybaveny reléovými výstupy umožňující přímé sepnutí zátěže. Pokud má spotřebič větší příkon, než jaký dokáže přijímač spínat přímo, využijete jej k ovládání stykače a je jen na vás jak velkou zátěž budete spínat. Vzhledem k tomu, že vysílač stavu vstupní informace je dvoukanálový, je velmi vhodné využít vestavný dvoukanálový přijímač RX 2 N umožňující spínat až 2300 W odporové zátěže, tedy zásuvkové okruhy!

Jaké parametry a možnosti systém bezdrátového přenosu nabízí?
Určitě důležitým parametrem celého setu je dosah zařízení. Při použití vysílače a přijímače na DIN lištu nebo vestavného provedení přijímače RX 2 N je možné zvýšit dosah přidáním externích prvků. Umístění vlastních přijímačů a vysílačů se předpokládá v rozváděčích, které mají různorodé materiály a rozhodně nejsou vždy ideální pro šíření RF signálu.  Proto je využití externích zařízení velmi praktickým řešením. Jedná se o externí vysílač a přijímač TX EXT a RX EXT (dosah na přímou viditelnost až 450 m) nebo TX GP + anténa GP a RX GP + anténa GP (dosah na přímou viditelnost až 2000 m). Mezi vysílačem (přijímačem) a externí anténou je doporučováno propojení dvou žílovým kabelem o průřezu 1 mm na vzdálenost až 25 m. Pro dosažení co největší spolehlivosti přenosu vysílač vysílá povel k zapnutí nebo vypnutí výstupu opakovaně (potvrzuje tedy aktuální stav) v předem nastavených intervalech podle toho v jakém režimu se nachází jeho vstup. Toto oceníte např. při výpadku napájecího napětí na přijímací straně (je zaručeno, že nejdéle do 10 min. se přijímač dozví v jakém stavu jsou vstupy vysílače).

Ukázka řešení bezdrátového přenosu na konkrétních případech

 

Jaké jsou další možnosti celého systému?
Vysílače stavu vstupní informace jsou vyráběny také pro bezpotenciálový (beznapěťový) vstup. Princip zapojení a programování je stejný jako u vysílače s napěťovým vstupem. Zde je hojně využíván v aplikacích dálkového řízení spotřebičů kde je nutno reagovat na nějakou vstupní akci od jiného zařízení (sepnutí klasického tlačítkové vypínače, sepnutí kontaktu soumrakových spínačů, sepnutí spínacích hodin atd.) Vzhledem k velkým dosahům při využití externích antén je systém úspěšně nasazen např. ke spínání pouličního osvětlení nebo k řízení čerpadel obecních vodáren. Řízení osvětlení již využívá řada obcí i domácností nejen v České Republice. Jako vstupní informaci využívají již zmiňovaný soumrakový spínač nebo spínací hodiny. Co se týká čerpadel tak velmi častá aplikace je využití jednoduchého plováku v zásobníku který má na výstupu kontakt. Pokud klesne hladina kontakt sepne a vysílač odvysílá požadavek pro sepnutí čerpadla, po doplnění kontakt rozepne a odvysílaný povel vypne čerpadlo.


Centrální ovládání rolet


Dálkové přenosy informací


 Některé další možnosti řešení

Závěrem...
Uvedené aplikace jsou ověřeny v praxi již řadu let a nejsou dogma pro využití celého systému přenosu vstupní informace. Každý jistě najde využití jak v domácnosti, kde šetří energii a čas při řešení ovládání spotřebičů, tak i v komerčních aplikacích, kde lze centrálně ovládat libovolné množství přijímačů pro řízení osvětlení, žaluzií apod.
 


Fotogalerie základních modulů zde!
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.