Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

Barevné a číselné značení (2.)


Document Actions
barvospaletos.jpg
Jak značíme natřené a nenatřené vodiče nebo třeba holá lana? Co máte na mysli pod pojmem rozlišení žil polohou? Jaké barvy má mít počítací a směrová žíla?
Milan Bureš, ze dne: 11.09.2003
reklama

Nenatřené vodiče

U nenatřených holých vodičů se označení poznávací barvou (podle 2.1.12.1.4) provede na koncích a na nápadném a viditelném místě u spoje (pro odbočující vedení, k připojení přístrojů apod.), alespoň však jednou v každé sekci nebo jednotce rozvodného zařízení a u vodičů v uzavřených krytech1) a všech přístupných místech (např. kontrolních).

Označení středního a ochranného vodiče se provede podle 3.1.2 až 3.2.2 ČSN IEC 446.

Označení dalších vodičů poznávacími barvami se provede příčnými pruhy širokými 15 až 200mm.

Doplňkové značení fázových vodičů černými pruhy se provede podle 2.1.6.

POZNÁMKA - Šířka pruhů se volí podle výšky, popř. průměru vodiče, aby označení bylo výrazné. Celková šířka dvojitých pruhů v kombinaci barev zelená/žlutá k označení ochranného vodiče se volí stejná jako u pruhů na ostatních vodičích. Označení vodičů poznávací barvou se provede ve spodní a na boční straně vodiče, popř. na obou stranách, je-li k vodičům přístup z obou stran, aby označení bylo dobře viditelné z míst, z nichž je přístup k zařízení, jakož i ve směru, z něhož budou vodiče pozorovány.

Natřené vodiče

U natřených holých vodičů se označení poznávací barvou (podle 2.1.12.1.4) provede po celé délce vodiče s výjimkou míst určených pro stroje a připojení vodičů.

Ochranný vodič se po celé délce natře zelenou barvou a na dále určených místech označí kombinací příčných barevných pruhů žlutá/zelená/žlutá.

Při rozlišení fázových vodičů doplňkovým označením černými pruhy podle 2.1.1 se toto doplňkové označení provede na koncích a na nápadném a viditelném místě u spoje (pro odbočující vedení, k připojení přístrojů apod.), alespoň však jednou v každé sekci nebo jednotce rozvodného zařízení a u vodičů v uzavřených krytech1), na koncích a na všech přístupných místech (např. kontrolních).
U ochranného vodiče, uloženého společně nebo souběžně s fázovými vodiči, se označení kombinací pruhů žlutá/zelená/žlutá provede ve stejných místech jako doplňkové označení fázových vodičů, aby tato označení byla vždy pohromadě.

1) Zapouzdřené vodiče, vodiče v zapouzdřených rozváděčích, vodiče přípojnicového rozvodu.

Holá lana

U holých lan se označení poznávacími barvami, popř. s doplňkovým označením, provede vhodným způsobem (např. závěsnými štítky, pokud možno nevodivými). V případě potřeby se kombinuje označení poznávacími barvami s dalším označením, např. s písmenovým označením vodičů podle ČSN 33 0160.

barev zelená/žlutá s výjimkou případů, kdy tato vrstva i vnější poslední vrstva izolace mají stejnou barvu.

3.1.1.4 Poznávací barvy jednožilových vodičů a žil musí být vyznačeny po celé délce vodiče (žíly), musí být rozlišitelné (poznávací barva se nesmí změnou osvětlení /denní - umělé/ změnit na jinou poznávací barvu) a trvanlivé. Trvanlivost se ověřuje zkouškou podle 3.1.2.3. Odstíny poznávacích barev uvádí příloha A.

3.1.1.5 Barvy červená, šedá, bílá a barvy zelená a žlutá, pokud není v kombinaci zelená/žlutá, se nesmějí používat pro vícežilové kabely.

3.1.1.6 Každá žíla silového kabelu nebo vícežilového vodiče smí mít pouze jednu barvu, kromě žíly v barevné kombinaci zelená/žlutá.

3.1.1.7 U ohebných plochých (páskových) vodičů má být žíla označena kombinací barev zelená/žlutá umístěna co možno uprostřed.

Značení číslicemi

Obecné požadavky viz 4 ČSN IEC 446:1992

3.1.2.1 K vzájemnému rozlišení fázových nebo krajních žil mnohažilových vodičů a kabelů lze použít poznávacích číslic. Izolace jednotlivých žil musí být téže barvy, kromě žíly ochranné označené kombinací barev zelená/žlutá.

Je-li ochranná žíla v kabelu, musí být ve vnější poloze.

Číslování musí začínat číslicí 1 z vnitřní polohy (vrstvy).

3.1.2.2 Poznávací číslice musí být vyznačeny po celé délce žíly v uspořádání podle obrázku 1 nebo obrázku 2 ČSN IEC 446:1992. Míry označení ve směru osy jsou na obrázku 1.

Rozměry poznávacích číslic, jejich výšku a odstupy v závislosti na poměru žíly jsou v tabulce 5.

3.1.2.3 Poznávací číslice musí být výrazné a dobře čitelné, nestíratelné a trvanlivé.

Trvanlivost barev a značení se ověřuje pokusem odstranit poznávací barvu žil nebo číslicové označení lehkým třením chomáčkem vaty nebo kouskem látky namočeným ve vodě. Provede se deset třecích pohybů.

 Rozlišení žil polohou

K vzájemnému rozlišení žil mnohažilových vodičů a kabelů polohou žil se použije vhodného vzájemného umístění žil označených poznávacími barvami (tzv. určujících žil) a žil označených jednotnou barvou (např. černou).

3.1.3.1 Určujícími žilami jsou počítací žíla umístěná v každé poloze a směrová žíla umístěná ve vnější poloze a sousedící s počítací žílou v této poloze.

POZNÁMKA - Počítací a směrová žíla umožňují navzájem rozlišit jednotlivé žíly v mnohažilovém kabelu. Příslušná žíla se určí počítáním žil v dané poloze, přičemž se začne počítat od počítací žíly v této poloze, a to ve směru daném

polohou směrové žíly k počítací žíle ve vnější poloze (tento směr daný vzájemnou polohou žil platí pro všechny polohy kabelu).

3.1.3.2 Počítací žíly a směrová žíla musí mít barvu podle tabulky 6, ostatní žíly v každé poloze jsou označeny jednou a tou samou barvou, avšak ne barvou zelenou, žlutou, světlemodrou nebo hnědou.

POZNÁMKA - Označení ostatních žil hnědou barvou se připouští u vodiče (kabelu) s ochrannou žílou jen ve vnější poloze.

Tabulka 6 - Barva počítací a směrové žíly

Poznávací barva (číselný kód) u vodiče kabelu

Žíla

 

 

 

s ochrannou žílou

bez ochranné žíly

počítací ve vnější poloze

světlemodrá(6)

hnědá(1)

počítací v ostatních polohách

hnědá(1)

hnědá(1)

směrová (jen ve vnější poloze)

zelená/žlutá(54)

světlemodrá(6)

Zvláštní způsob značení

3.1.4.1 Kovový obal kabelu (hliníkový plášť nebo "koncentrický vodič" z drátů nebo pásků), uvažovaný jako vodič se barevně neznačí. Tohoto kovového obalu lze použít jen jako ochranného vodiče, popř. PEN vodiče.3)

3) Viz článek 167 ČSN 34 1010

POZNÁMKA - Odlišení takto provedeného vodiče od ostatních žil kabelu je dáno tvarem vodiče a proto označení, pro který vodič je kovového obalu použito, postačí na koncích.

3.1.4.2 U plochých vodičů s jednovrstvou izolací, tvořící zároveň ochranný obal, se jedna žíla odliší od ostatních žil vhodným výrazným způsobem (podélným výstupkem, polohou, barvou) podle příslušné předmětové normy.4)

Tato odlišná žíla je určena k použití jako ochranný vodič, popř. střední vodič. Jsou-li v příslušném vedení (obvodu) střední i ochranný vodič, použije se označené žíly na ochranný vodič, na střední vodič se pak použije další žíla.

Oba vodiče se v tomto případě musí na koncích dodatečně označit příslušnými poznávacími barvami.

4) Např. viz ČSN 34 7430, ČSN 34 7460

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Definice průmyslových svítidel. Průmyslové svítidlo je speciálně navržené a vyrobené pro použití v průmyslových prostředích, kde může být vystaveno náročnějším podmínkám, jako jsou vyšší nebo nižší teploty, vlhkost, prach, chemikálie, mechanické nárazy a vibrace. Je konstruováno tak, aby odolávalo těmto extrémním podmínkám, a často splňuje specifické bezpečnostní a výkonové normy relevantní pro daný ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933