Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

DT#1 O Digitální ...

Podívejte se na první webcast DT#, který se zaměřil na představení konceptu ...

eDEHN#11: Zrušení ...

Na Slovensku byla kdysi vytvořena technická norma pro instalaci ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
3.06.2020 Olomouc patří mezi pět nejvyužívanějších dobíjecích stanic ČEZ. Rychlodobíjecí stanice elektromobilů na ulici Dolní Novosadská u dálnice D35 v Olomouci patří mezi pět nejvyužívanějších dobíjecích stanic provozovaných Skupinou ČEZ. Její obliba rostla také v prvním čtvrtletí letošního i přes korovinarovou pandemii. Množství elektřiny, které z ní řidiči "natankovali" do baterií svých ...
2.06.2020 TIP na podrobný katalog ELEKTRO Bečov 2020. Český výrobce elektroinstalačního materiálu v Bečově nad Teplou vydává katalog obsahující řadové, patrové, pojistkové, varistorové svorky, rozpojovací svorky, nulové svorky, koncové svěrky, ekvipotenciální svorkovnice, zemnící svorky, stoupačkové svorkovnice, ale také ...
1.06.2020 UPS Eaton 3S pro elektroniku doma i v zaměstnání. Model Eaton 3S zajišťuje záložní napájení z baterie během výpadku napájení a pokročilou ochranu proti přepětí pro prevenci poškození při úderech blesku nebo při náhodném přepětí v síti. Pokud výpadek napájení trvá déle něž se očekávalo, software Eaton elegantně vypne počítač, aniž by došlo ke ztrátě dat (pro modely 550VA, 700va a 850VA). Eaton 3S disponuje ...
31.05.2020 Srovnání nelegálně zaměstnaných osob v ČR. Kontroly zaměřené na odhalování nelegální práce patří dlouhodobě mezi hlavní kontrolní úkoly orgánů inspekce práce. I v roce 2019 byl výrazný převis poptávky po pracovní síle nad její nabídkou. Nedostatek pracovních sil se odrazil i ve velké poptávce po pracovní síle ze ...
27.05.2020 Tesla obnovila výrobu i přes zákaz. Elon Musk uvedl, že znovu rozjíždí výrobu ve své továrně ve Fremontu i přes zákazy vydané okrskem Alameda. Tento krok následuje po jeho prohlášení na sociální síti, kde okrsku Alameda hrozí soudní žalobou. Úředníci proto záhájili s automobilkou Tesla jednání. Ovšem Musk v tom není sám. Mimo jiné dostal i podporu guvernéra, který doufá, že problém mezi ...
26.05.2020 TIP na instalační kabel pro sdělovací zařízení SYKFY. I když pojem sdělovací technika pojí stále více s UTP kabely, přes to k propojování některých technologických prvků stále používáme SYKFY. Slouží k pevnému uložení ve vnitřních prostorách jako instalační kabel pro účely přenosu informačních stavů. Stínění kabelu zaručuje ...
25.05.2020 Z kvalitních pracovních rukavic na K&V ELEKTRO si vybere každý. Myslete na bezpečnost práce a vyberte si typ, materiál a velikost, které jsou pro vaší činnost nejvhodnější. V našem sortimentu najdete například protipořezové, celokožené či dielektrické rukavice, ale i kvalitní kombinované rukavice pro jemnější práci. Ochranné rukavice jsou v ...
Vybrané funkce zdarma
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1036
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

AG# 7.2 Na obzoru mnoho práce


Document Actions
AG# 7.2 Na obzoru mnoho práce
Jirka navštívil Strojírenský veletrh aby se potkal se svými obchodními partnery. Setkal se s Vilémem, kamarádem z diskusí ve veletržním studiu Elektrika.TV v pavilonu Z. Přespal u Mirka v Líšni a setkal se s Milošem CH. Dostal nabídku integrátora nově představovaného software k analýze obchodních informací. Vyřídil vše, co měl v plánu a závěrem se mu opět ozval na ruce telefon. "Jirko, počkám na tebe na D1 u Jihlavy, myslím tu OMV pumpu, musím tě ještě varovat ...".
PeacER, ze dne: 28.10.2017
reklama


Cesta z veletržního Brna uprostřed týdne byla podstatně snazší, než ta v první den. Projede se tunelem a člověk se ocitá na největší dopravní loterii v Evropě, které říkáme zkráceně D1. Číslo na tachometru se blížilo 140km/hod., což je optimální rychlost. Je však otázkou jak dlouho vydrží. Jirkovi hlavou neustále probíhaly různé konspirace pracovní nabídky integrátora systému Zodiac. Byla mu podezřelá výška odměny. Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Kde je zakopaný pes? Jednak si sám nepřipadal jako expertní znalec, aby musel být vyvažován zlatem a pak také si nedokázal představit tu velikost byznysu, aby na něj zbyl takový balík peněz. Právě přejel most ve Velkém Meziříčí, tak ještě chvíli a bude u Jihlavy.


Mezitím se Mládek na poradě vedení společnosti a šéfmontérů zmínil o Chodovského nabídce. Dva jeho kolegové potvrdili, že se s ním z minulosti znají a jeden dokonce doplnil Mládkovu informaci o svou kladnou referenci. “Chodovský patřil k těm kouzelníkům, kteří vychytávali všechny naše chyby”, vzpomínal jeden z nich, “takový člověk se více než hodí”. Po té, co Mládek představil reálné náklady na Chodovského, se majiteli objevily vrásky na čele. Vzápětí pronesl “chlapci, chápu, že se takový člověk hodí. Zvláště po té poslední akci. Ale na fulltime to snad není nutné! Jedině, že ty náklady rozmělníme mezi všechny skupiny.”. Zasedačkou to zahučelo. “Nejsem v zásadě proti”, pokračoval majitel, “ale jen tak se nezaplatí. Dejte mi nějaké návrhy jeho vytížení a uvidíme”.


Na D1 u jihlavské OMV zaparkoval vedle Vilémova auta a vešel dovnitř. Vilém byl nepřítomně zabořen v laptopu a hlavu zvedl až po pozdravu. “Jirko, nechci, abych tě namočil do nějakého podvodu, ale včera jsem se na Miloše CH dozvěděl docela povedené informace. “Samozřejmě to není ověřené, a pokud se mu někdo chce mstít, pak může být pravda zcela jiná”, zahájil Vilém své avízované upozornění. “Ten člověk prý nakupuje databáze různých firem. Ale vůbec nejde pouze o nějaké e-mailové seznamy zákazníků. Kupuje kompletní databáze CRM!”. “No, počkej!”, reagoval Jirka, “nevypadá na magora, který by chtěl zneužívat cizích kontaktů stylem “vaši adresu jsme získali z veřejných zdrojů”.  “To máš pravdu, to není blb, který by se snižoval k primitivnímu spamu!”, bručel Vilém, “to bude něco podstatně horšího. Ještě jsem neměl moc času na hledání, ale zjevně patří k lidem, kteří se analýzou dat zabývají profesně”, a otočil laptop k Jirkovi. Ten po chvíli vytřeštil oči.


V sobotu se Jiří probudil později než obvykle, protože poslední dny dokončoval resty. V pátek dokonce stihl i volby do parlamentu. A teď vstával po nevídaných devíti hodinách spánku celý rozlámaný. Hodil do sebe Ataralgin a zapil ho vystydlým čajem od včerejška. Venku bylo hnusně pošmourno a tak koukal co by mu nastartovalo dobrou náladu. Holé stěny, krabice, hromada papírů clonila zavřený macbook a opodál rozvrtaný pelech na nové matraci. Chtělo by to nejen uklidit! Otevřel okno s nadějí, že okysličí mozek, vyvětrá a přijde na nové myšlenky. Oloupal si banán a zahleděl se z otevřeného okna do té mizérie. V tom telefon!

“Jirko, promiň omlouvám se za ten útěk, ale víš, ta moje práce … vysvětlím ti to jindy, ano? My skončili až ráno. Vůbec to nebylo hezké. Nezlobíš se?”, znělo od Marty omluvně.
“Marto, sice podrobnosti neznám, ale asi tuším. Byl jsem se projít a pak jsem usnul. Čekal jsem, že se ozveš dříve …”.
“Promiň, já to měla fakt dost hustý … Jirko, promiň, musím skončit” zašeptala Marta a položila.


“To je opravdu jak z nějakého seriálu”, přemýšlel Jirka, “ta holka nemůže mít přece normální rodinu. Manžela a děti. S takovým režimem? To si nedovedu představit. Ostatně můj režim je hodně podobný. Ale já tu Martu vlastně vůbec neznám. Z pohledu běžného chlapa je to krásná samička. Ale to je povrch. A co uvnitř?”. Jirka byl už ve věku, kdy by mohl být poučen z krizového vývoje a tak se nechtěl nechat ovládat nízkými pudy. Ale musel si přiznat, že se bylo čemu bránit.

Raději si uvařil nový, černý čaj, snědl další uzrálý banán. Ten mu napověděl, že v bytě není chladnička. Otevřel laptop. Vyhledal v oblíbeném e-shopu vysoký typ ve stříbrném provedení, třídě A++ a objednal. Hodinky zavibrovaly připomenutí schůzky s jedním místním stavebním projektantem. Byla to nová strategie jak se dostat znovu mezi elektrikáře, ovšem na jiném místě republiky. Po Vilémově varování Miloši CH již moc nedůvěřoval.

Setkání proběhlo u technika v ateliéru. Nešlo sice o sochaře, ale ateliér to opravdu byl. V jednom koutě stálo staré rýsovací prkno Kuhlmann, pak dlouhý stůl s mnoha monitory. Uprostřed místnosti stály úžasné modely nových navrhovaných budov. Ono nešlo ani tak o projektanta, ale o architekta. I když vlastně projektoval. Jeho jméno se opakovalo mnohokrát v souvislosti s významnými stavbami. To Jirka znal již ze své předchozí praxe.


„Pane Chodovský, nepracoval jste s kolegou Dvořáčkem na atomce v Dukovanech?“, optal se architekt Sláma. „Áááá, Dukovany. V 85. jsem zprovozňoval Oslavany a v 86. Dukovany. To proto, aby se mohly Oslavany zavřít. S Dvořáčkem jsem zprovozňoval v 99. roce rekonstrukci jedné části Dukovan a asi pak dvakrát drobné akce na Temelíně“, zavzpomínal Jirka. „To byl můj spolužák, hodně jsme spolu prožili. On však šel směrem do průmyslu a já se držím stále spíše designu, a ve které sféře se pohybujete vy?“, zeptal se Jirky. „Ani ryba ani rak“, pokoušel se Chodovský vysvětlit svou nezvyklou pozici, „dnešní doba nepřeje specializacím v té podobě jako kdysi. Překryv oborů je ve zcela jiných oblastech“.

„To s vámi souhlasím, přitakal architekt, sám už patřím spíše do starého železa“, a ukázal směrem ke starému projekčnímu prknu, „jak vám mohu pomoci?“.
„Myslím, že byste mohl. I já mohu pomoci vám. Tedy pokud děláte stavby s chytrou instalací jako tomu herci z Vinohrad, pak vám asi hodně ulevím“.
„Teď tu mám dvě zakázky a obě s tímto požadavkem, pokud byste neměl pouze jediné, to správné řešení, pak bych opravdu o pomoc stál!“.
„Pane Slámo, v podstatě jde o řízení malé atomky, tedy nic převratně nového“, zlehčil situaci Jirka.

Následně Sláma odhalil Chodovskému mnoho předchozích zakázek, stávající a dokonce i některé teprve plánované. Chodovský naopak popsal několik svých prací a možností. Schůzka dopadla pro oba překvapivým uspokojením vzájemných představ.

Příchozí SMS ohlásila dovoz objednané chladničky zaplacené včetně výnosu do bytu. Vzápětí následoval hovor z nedávno navštívené elektromontážní firmy. „Dobrý den, u telefonu Mládek, pane Chodovský jak jsem slíbil, probrali jsme vaši nabídku na poradě a vedení společnosti by se rádo s vámi sešlo probrat možnosti podrobněji. Máte ještě zájem? Jirka si smluvil termín v následujícím týdnu, spokojeně odhodil telefon na sedadlo spolujezdce a rychle si poznamenal datum a čas.

"Tak to by dnes už stačilo. Vždyť je sobota! Tak co se sakra najednou děje? Chtěl bych se chvíli flákat, když je víkend!", napadlo Jirku. Ovšem ono to nestačilo a hodinky mu vibrovaly znovu. Číslo opět neznal.
„Dobré odpoledne, u telefonu Jaroušek pane Chodovský, byl jste u nás na svazu, víte to hospodářství u lesa …“, ozvalo se z handsfree.
„Dobrý den, pane Jaroušku, vím, pamatuji se. Co pro vás mohu udělat?“
„Slyšel jsem o vás, že jste specialistou na chytré domy, možná bychom pro vás měli práci, zajímá vás to?“
„Automatizace domovních instalací je jedna z mých specializací, ale zda vám mohu pomoci, musím zjistit bližším seznámením s projektem“.
„Dobře“, zaduněl Jaroušek, „v pondělí, devět hodin u nás.“ Píp, píp, píp …
To mu vypadl hovor? Nebo to položil?

V dalším díle za týden
… Objeví se již další avízovaná žena v Jirkově příběhu? ...

Podrobnosti o seriálu na AGeNT.elektrika.cz   -  Epizody  -   Diskuse
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 14)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
ABB přispívá k Digitální transformaci (nejen) českého průmyslu. ABB totiž není zdaleka pouze dodavatelem robotů, byť je to jedna z domén. ABB, jako jeden z technologických leaderů je globálně unikátní v rozsahu svého portfolia. Pro průmyslové podniky jsme schopni dodat vše počínaje elektrifikací, automatizací, pohony nebo právě robotizaci. To co je však zcela zásadní je technologické propojení jednotlivých řešení pomocí platformy ABB Ability. Jedněmi z témat, které bych určitě rád zmínil specificky jsou nástroj pro řízení výrobních procesů ABB Ability Manufacturing Operations Management a sw řešení pro prediktivní údržbu, využívající umělé inteligence ABB Ability Ellipse, říká v tomto rozhovoru David Řehoř ...
Největší letošní novinkou letohradské firmy OEZ je uvedení nové řady kompaktních jističů 3VA. Avšak situace ve výstavnictví v souvislosti s Covid-19 nepřála konvenčnímu představení. OEZ připravila ve třech dnech (NE) tradiční webináře, na kterých se dozvíte všechny zásadní podrobnosti. Webináře jsou netradiční již proto, že nejsou ohraničeny povinnou registrací, nejsou závislé na žádném prezentačním software. Sledovat je můžete ve standardním prohlížeči (i) mobilního telefonu kdekoliv v dosahu datového připojení ...
O těchto krabicích již víme, že jsou určené pro instalaci pod omítku a k následné montáži přístrojů. Disponují měkčenými vstupy, které zajišťují vzduchotěsnost instalace a jsou tak vhodné i do nízkoenergetických a pasivních staveb. Unikátní tvar krabice zajišťuje velký vnitřní prostor. Krabice je možné spojovat pro instalaci přístrojů ve sdružených rámečcích, přičemž nově řešené spojení je velmi pevné a zajišťuje tím přesnou ...
Podívejte se na první webcast DT#, který se zaměřil na představení konceptu Digitální továrny 2.0. O tom, co se již několik měsíců připravuje diskutovali Zdeněk Havelka, jednatel společnosti 33A+ a vizionář v oblasti digitalizace, Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu a Lukáš Kousal ze společnosti Škoda Auto. Představují nové procesy ve firmách opravdu digitalizaci, která přináší ekonomicky přidanou hodnotu? V mnohých případech se digitalizuje, ovšem ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Všichni používáme výraze samec a samička, nikomu z elektrikářů nemusíme nic vysvětlovat. Věřte nebo nevěřte, jsou tací, kteří toto označení u zásuvek nechápou.
Potřebujete umístnit zásuvky dál od stěn do prostoru místnosti? Jak to udělat nenápadně, bez tažení lišt nebo povalováním prodlužovácích přípojek po podlaze? Správnou odpovědí jsou samozřejmě podlahové krabice a v tomto článku se podíváme na KOPOBOX od společnosti KOPOS...
Hlavním důvodem vývoje nového typu krabice byl zájem zákazníků o zásuvku pro instalaci na omítku, ale bez krycího víčka. To v některých prostorách není z hlediska požadavků na ochranu před vniknutím cizích předmětů a vody nutné ...
Jak vést datová vedení bezpečně v průmyslových prostorách? Pokud potřebujete umístit do prostoru krabici, vzniká několik problémů. Zatížení, krytí IP, dostatečný prostor pro případné práce s vedením. V tomto videospotu se seznámíte s řešením KM Rack z AMPERu 2010. Nezapomeňte, že všude nelze použít běžné podpodlažní krabice určené do administrativních prostředí!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933