ADSL-Absolutně Dokonalá Surfovací Linka?

reklama
Základním předpokladem vzniku bylo využít vlastností stávajících telefonních vedení pro vysokorychlostní přenos dat.
Technologie ADSL tedy využívá stávající telefonní přípojky a umožňuje přenášet data a zároveň telefonovat nebo faxovat.
Kam ADSL zařadit?
Přenos ADSL patří do skupiny xDSL - příbuzných technologií/standardů umožňujících vysokorychlostní přenos informací po existujících metalických přístupových sítích (tedy telefonních přípojkách).
Jednotlivé technologie xDSL se liší zejména šířkou přenosového pásma a symetrií provozu.
Jedná se o:
ADSL - Asymmetric Digital Subscriber Line
SDSL - Symmetric Digital Subscriber Line
HDSL - High speed Digital Subscriber Line
VDSL - Very high speed Digital Subscriber Line
Asymmetric Digital Subscriber Line ?
Asymmetric: asymetrické připojení je v tomto případě rozdíl v rychlostech přenášených pro přenos dat ve směru "upstream", tedy směrem od uživatele do sítě poskytovatele (800 Kbps) a ve směru "downstream", tedy ve směru ze sítě k uživateli (8 Mbps). Konkrétní rychlosti závisí na technologických možnostech a zákazníkem zvolené cílové službě.
Digital:
ADSL používá digitální tvar přenášeného
elektrického (přenos po metalickém vedení) signálu, tedy kódované série
0 a 1.
Subscriber: Tato služba používá stávající telefonní linku na základě objednávky zákazníka.
Line:
ADSL je služba, poskytovaná přes metalické vedení
- telefonní linku (analogovou nebo digitální - ISDN). Všechny její
stávající funkce jsou na ní přitom zachovány.
Výhody ADSL
Výhody, které vyplývají z výše uvedeného vysvětlení názvu ADSL jsou oproti svým konkurentům ze skupiny (např. HDSL) tyto skutečnosti:
Přenos ADSL spotřebuje pouze jeden metalický pár (jednu telefonní linku) a to na vzdálenost 4 až 8 kilometrů (dle provedení) bez použití opakovačů.
Umožňuje současný nezávislý provoz analogové telefonní linky popř. euroISDN2 přípojky (2B+D) na stejném vedení. Pro ADSL přenos se používá vyšší frekvenční pásmo než pro klasický telefonní hovor, proto je možný současný nezávislý provoz analogové telefonní linky popř. euroISDN2 přípojky (2B+D) na stejném vedení.
Zapojení ADSL
Výše uvedené skutečnosti způsobí, že signály ADSL není možné propojovat telefonní ústřednou, protože na A/D převodnících na vstupu do ústředny je vše mimo telefonního signálu odfiltrováno.
Proto na vstupu do ústředny musí být umístěny oddělovače (splittery neboli rozbočovače) které oddělí ADSL data od telefonního hovoru. Tyto jsou umístěny i na straně účastníka (viz. obrázek 1 A a B)
Z toho vyplývá, že ADSL je technologie která narozdíl od analogových modemů využívá pouze telefonní vedení nikoliv telekomunikační sítě (viz. obrázek 2).
Obrázek 1A
Obrázek 1B
Na obrázcích je patrné zapojení na straně účastníka u přenosu analogové linky (A) a ISDN linky (B). Je patrné výše popsané umístění splitteru neboli rozbočovače, ADSL modemu a koncových hovorových zařízení.
Obrázek 2
Z obrázku 2 je patrné, že pro ADSL přenos je využíváno pouze telefonní vedení, nikoli další telefonní spojovací a telefonní přepojovací prvky nebo telefonní ústředny. Na obou stranách (u účastníka i poskytovatele) vidíme zapojení splitterů (rozbočovačů), které rozdělí telefonní signály a signály ADSL. Tyto jsou dále zpracovávány jinými zařízeními. Společně sdílejí pouze přenosové metalické vedení od poskytovatele k účastníkovi.
Rychlost
V jediném vedení (telefonním páru) přenášíme kanály v jednom i druhém směru:
Od poskytovatele k účastníkovi - downstream
Od účastníka k poskytovateli - upstream
Rychlost pro downstream: n x 1.536 Mbit/s, n x 2.048 Mbit/s,
rychlost pro upstream: 16 - 640kbit/s
Konkrétní rychlosti závisí na technologických možnostech (např. stav, stáří a kvalita metalických kabelů od poskytovatele k účastníkovi) a zákazníkem zvolené cílové službě.
Přenos ADSL
Aby byl umožněn
současný provoz se stávající telefonní linkou se rozhodlo, že se datový
signál namoduluje nad hovorové pásmo. tj. ADSL měniče jsou skutečně
modemy (na rozdíl do HDSL měničů) pracující v zásadě na podobném
principu jako analogové telefonní modemy.
Na jednom vedení musíme přenášet kanály v jednom i druhém směru (upstream
i downstream). Používají dva způsoby jak toto realizovat:
1) Metoda frekvenčního multiplexu FDM - oddělené frekvenční pásmo pro
upstream a downstream. (O frekvenčním multiplexu jsme psali v tomto článku)
2) Metoda potlačení ozvěn - oba směry jsou ve stejném pásmu. Oddělení kanálů se realizuje ve vidlici s pomocí kompenzátoru ozvěn. Toto řešení je efektivnější ale náročnější na realizaci
Pro přenos signálů přes ADSL se využívají tři druhy modulace:
DMT
CAP
QAM
O těchto druzích modulace si něco povíme v některém příštím článku.
Závěrem
22. října 1998 International Telecommunication Union schválila první z několika připravovaných ADSL standardů pod názvem G922.2.
U nás po neshodách mezi operátory veřejných telekomunikačních sítí vzájemně a mezi nimi a ČTÚ je již v současné době též možné využít přenos ADSL.
Jelikož se tento příspěvek zabývá pouze technickou přenosu ADSL nebude komentovat obchodní nabídky operátorů veřejných telekomunikačních sítí. Tyto je možné získat na jejich internetových prezentacích.
Pro ilustraci bylo k článku využito obrázků z prezentace poskytovatele veřejných telekomunikačních služeb Český Telecom a.s.
TEXT Z OBLASTÍ |
---|