Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: SCHNEIDER ELECTRIC: Acti 9 - výsledek padesátileté zkušenosti (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 28.04.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

SCHNEIDER ELECTRIC: Acti 9 - výsledek padesátileté zkušenosti


SCHNEIDER ELECTRIC: Acti 9 - výsledek padesátileté zkušenosti
ACTI9 se stává standardem u mnoha aktivních uživatelů. Pro jaké typy rozvodů poskytuje řešení? Co je to termín "biwiring"? Co umožňuje patentovaná technologie VisiTrip? Proč tato řada uspoří čas při montáži? Acti 9 se snadno přizpůsobí místním zvyklostem i novým požadavkům norem pro elektroinstalace, průmysl nebo budovy. Stoprocentní recyklovatelnost splňuje požadavky ekologických norem a minimalizuje negativní dopad instalace na životní prostředí.
Komerční sdělení, ze dne: 28.04.2014



Pět generací zkušeností s výrobou modulárních přístrojů umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje ty nejnáročnější požadavky. Nový systém poskytuje řešení pro všechny typy koncových rozvodů. Je vhodný i pro ta nejnáročnější prostředí a umožní uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými požadavky na údržbu.



Často je slyšet otázka, co lze na jističi ještě vymyslet, a Acti 9 je odpovědí. Vedle mimořádných technických parametrů, které si ovšem nemůžeme osahat, poskytuje nová řada mnoho unikátních konstrukčních prvků. Tyto novinky usnadňují výběr přístroje i jeho použití všem uživatelům.

Obr. 1. Nové svorky umožňují tzv. biwiring

S citem pro detail
Nové svorky přístrojů umožňují tzv. biwiring, připojení dvou vodičů různého průřezu i konstrukce. Lze tak do jedné svorky zapojit dva vodiče s průřezy 1,5 až 16 mm (obr. 1). Propojovací lišta je v dolním otvoru svorky a přední otvor je určen k zapojení vodiče. Na rozdíl od svorky pro propojovací lišty typu vidlička, která se umísťuje v přední části a vodiče až za ní, takto provedená svorka zcela vylučuje chybné zapojení vodiče (obr. 2).


Obr. 2. Z čelního pohledu je propojovací lišta umístěna za vodiči

Nevzniká tak situace, kdy už je rozvodnice „vydrátovaná“ , ale je nutné doplnit vodič do zadní svorky, na kterou není vidět. Změnu si vyžádalo také upevnění jističe na liště DIN. Praxe totiž ukazuje, že až 30% přístrojů je během výroby přemístěno nebo zaměněno.


Je tedy nutné s přístroji na liště DIN manipulovat a měnit jejich zapojení. Děje se za plného provozu, kdy je rozvaděč pod napětím a je třeba změnit hodnotu nebo charakteristiku jističe. Pozornost byla dosud věnována jen existenci zámků uchycení jističů, které dovolovaly vyjmout je z řady bez nutnosti demontovat propojovací lištu. V praxi jsou ale tyto zámky vzadu a když je rozvaděč již zapojen, jsou velmi těžko přístupné. V nových modulárních přístrojích jsou tyto zámky na přední horní hraně krytu a jsou tedy vždy přístupné manipulaci. Výrazně se tím zkracuje montáž a demontáž přístroje, která navíc nevyžaduje použití dalších nástrojů.


Obr. 4. Umístění zámku jističe

Stačí přiložit dva prsty k zámku jističe a bezpečně ho usadit v rozvaděči (obr. 3 a obr. 4).


Obr. 5. Signalizace ručního vypnutí

Díky patentované technologii VisiTrip lze velmi rychle rozeznat obvod s poruchou. Když je v rozvaděči nalezen vypnutý přístroj, nemusí jít o poruchu obvodu. Jak ale najít ten, který byl vybaven právě poruchou?




Obr. 6. Signalizace vypnutí poruchou


S přístroji Acti 9 to lze snadno. Jističe i proudové chrániče mají vedle páčky malý terčík, který barevně odliší ruční vypnutí (bílá - obr. 5) od poruchy (červená - obr. 6).

S Acti 9 „od kolébky do hrobu"
Acti 9 se snadno přizpůsobí místním zvyklostem i novým požadavkům norem pro elektroinstalace, průmysl nebo budovy. Stoprocentní recyklovatelnost splňuje požadavky ekologických norem a minimalizuje negativní dopad instalace na životní prostředí.
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.