Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

PS250# Kam se ...

Pokud si pokládáte otázku: "Kam jsem se se svým paragrafem přesunul v novém ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Letos grilované Mikroexpo 2022 opět přivábilo mnoho příznivců slaboproudých systémů. Především ty, kterým nestačí sdělení na internetu a chtějí slyšet osobně teplého slova. Až na malo část se vše točilo kolem datových linek. My a naši přátelé z ...

ABB živě na Digitálním veletrhu!


Document Actions
ABB živě na Digitálním veletrhu!
Digitální veletrh velkoobchodu Sonepar pokračuje dalším více než dvouhodinovým živým vysíláním. Tentokrát o aktuálním produktovém portfóliu ABB. Kdo bude vystupovat, o čem bude mluvit a co ukáže? Něco prozradíme v tomto článku. --- produktové novinky --- hořlavé podklady --- stykače doma i v průmyslu --- domácí automatizace --- proudové chrániče ...
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 12.10.2021


Celou dobu bude v brněnském studiu produktový specialista Jiří Vašinka a celou událostí nás provede. 


         

Stručný přehled obsahu živého vysílání
Produktové novinky ABB 2021
od nového designu vypínačů a zásuvek axcent, přes bestseller Tango v IP44, bezdotykový spínač, ovladač pro svítidla Philips Hue, univerzální termostat s plovoucí klapkou či partnerstvím ABB s Lesy ČR na podporu osázení postižených lesů.
Tomáš DrahoňovskýChytrá elektroinstalace a domovní telefony
stručně a v názorných příkladech výhody používání chytré elektroinstalace ABB-free@home, které ušetří čas i peníze. Možnost propojení s domovními telefony Welcome Midi.
Lubomír Mikmek

Proudové chrániče. Proč zvolit ABB?
přehledné představení sortimentu chráničů, jejich technické vlastnosti a především novinky. Připomeneme si druhy elektrických poruch a použití ochranných přístrojů, značení proudových chráničů a problematiku předjištění.
Jiří VašinkaPrůmyslové a instalační stykače. Proč zvolit ABB?
průmyslové stykače AF v 3–pólovém provedení a instalační stykače ESB…N od 16 do 100A. Minimálně devět důvodů, proč použít stykače společnosti ABB.
Marian Belošovič
 
Krytí elektroinstalačních přístrojů
přehledně a srozumitelně seznámení se stupněm krytí IPXX a doporučení správný přístroj pro konkrétní místnost.
Tomáš DrahoňovskýElektroinstalace a hořlavé podklady
rady, jakou elektroinstalaci zvolit pro hořlavé podklady. Ukázka, jak probíhá zkouška hořlavosti žhavou smyčkou, a vysvětlení značení dle norem ČSN.
Tomáš Drahoňovský

Odpínač ONE20
vysvětlení všech výhod odpínače ONE20. Jde o jediný vypínač v krytí, který nesmí v instalacích chybět!
Jiří Mynář

Dotazy položené během vysílání + odpovědi:

 • Jak dlouho se bude vyrábět řada vypínačů Tango? Poprvé jsem ji držel v ruce 1995 a to je už dost dlouho na to aby se už nemusela vyrábět!
  Designová řada Tango má stále velkou řadu svých fanoušků, proto tedy neuvažujeme o jejím výběhu.
 • Uvažujete ovládání kromě bezdotykového i hlasem?
  V případě chytré domácnosti - ABB-free@home® je možno využít funkcí hlasového ovládání. V případě klasické elektroinstalace předáme Váš podnět produktovému managementu.
 • Jsou nové termostaty použitelné i pro systéémy třetích stran nebo je to svázane jen s ABB?
  Viz. odpověď níže.
 • Jak dlouho bude ABB freeathome vyrábět a podporovat? Nedopadne to za pár roků ako E.gon? E.gon je tristní případ kdy by mělo ABB vracet peníze nebo systém vyměnit za jiný!
  ABB-free@home je v současnosti celosvětově plně podporovanou vlajkovou lodí společnosti  ABB. Jsem si jist, že tento systém bude společností ABB nadále rozvíjen a plně podporován. V případě systému Egon společnost ABB i nadále poskytuje technickou podporu tomuto systému.
 • Dá sa EGON nejako vymeniť za iný systém? Pokiaľ má metalickú zbernicu a rovnakú topológiu, potom je to len otázka výmeny hw, nie?
  V okamžiku, kdy je v instalaci instalována původní metalická sběrnice, není problém přejít na systém ABB-free@home
 • DDA je náš dodavatel (z Loděnice) vodičů a kabelů a to asi dvacet roků! ABB je přemluvilo k výrobě chráničů?
  V tomto  případě se jedná o shodu názvu typu přístroje a dalších firem se stejným názvem v České republice
 • Co je důvodem vybavení všech chráničů zapojených za sebou pokud zapojím na konci spotřebič s unikajícím proudem? Nemá vybavit pouze ten první?
  Má-li být ochrana proudovými chrániči účinná, patří mezi nejdůležitější aspekty vypínací časy. Ochrana proti dotykovým napětím je účinná pouze tehdy, nedojde- li k překročení maximálních časů uvedených na bezpečnostní křivce. Pokud se v elektrickém systému nachází spotřebiče se zemními svodovými proudy, jejichž hodnota překračuje normální hodnoty (např. kondenzátorové filtry na vstupu, zapojen mezi fázi a zemnicí vodič), případně pokud systém sestává z velkého počtu spotřebičů, je vhodné instalovat proudové chrániče do hlavních větví, s předřazeným hlavním selektivním proudovým chráničem, tak aby se zachovala tzv. vertikální selektivita.
 • Elektrikář, který neumí zapojit správně proudový chránič není elektrikář ...
  Problematika proudových chráničů je velmi komplexní a ne vždy, bohužel, instalaci zapojuje elektrikář. Přišlo mi patřičné uvést nejčastější chyby zapojení.
 • Který proudový chránič ABB nevybaví při zkratu žárovky v mikrovlnné troubě?
  Na Vámi zmíněný zkrat apriori reaguje jistič, vybavení proudového chrániče nelze vyloučit.
 • Doporučujete jeden centrální chránič nebo raději více jističochráničů?
  Použití centrálního chrániče důrazně nedoporučujeme z důvodu nižší odolnosti proti unikajícím DC proudům, nižší spolehlivosti napájení objektu, kdy při výpadku centrálního chrániče dojde k celkovému vypnutí a v neposlední řadě nemožnosti rozdělit světelné okruhy.  Technicky proudové chrániče nesplňují podmínku Uimp 6kV. Doporučujeme použití vícero chráničů, nebo jejich kombinací s jističem.
 • Jaký typ třífázového tichýho stykače ABB doporučíte pro spínání bojleru v rodinném domě? Aby samozřejmě nerušil při změnách sazby.
  Pro domovní instalace doporučujeme instalační stykače řady ESB...N.
 • Existuje malý stýkač ABB cca 3x25 so spínacími a súčasne i rozpínacími silovými kontakty?
  Ministykač B6-22-00 má 2 spínací a 2 vypínací silové kontakty.
 • Existuje i bistabilní stykač?
  V nabídce máme stykač s magnetickou západkou AM185-30-22-79.
  Odkaz zde ...

    
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

ABB s.r.o., Elektro-Praga Jablonec
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Na jaře tohoto roku byl představen automatický přepínač zdrojů TrueONE. ABB uvádí, že jde o první zařízení toho druhu na světě. Skládá se z přepínače a záskokové jednotky v jednom kompaktním celku. TrueONE najde využití tam, kde je potřebné zajistit stabilní dodávky elektrické energie. Jeho design redukuje počet propojovacích vodičů a připojovacích míst. To instalaci zajistí spolehlivost v dané třídě. Lze provádět prediktivní údržbu. TrueONE lze v nouzových situacích ovládat manuálně, pod zátěží. Více informací podává produktový specialista v článku ...
ABB představilo na jaře novou designovou řadu domovních vypínačů a zásuvek. Koncový uživatel očekává nový výběr z barevných kombinací pro sladěnost se svým interiérem a elektrikář zase kompatibilitu, kvalitní konstrukci přítroje, snadnou montáž a připojení. Dnes je ovšem ve hře navíc vybavenost různými funkcemi domácí automatizace, která začíná být spíše než zbytným komfortem, v některých budovách standardem. A tak je vhodně vybraná barevná kombinace vypínačů pouze slupkou tajemství ukrytého někde v útrobách domu ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933