Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Výraz nulování se u mladých už nechytil a my starší, možná někteří z nás, to chápou spíše jako zločin proti lidskosti, než ochranu před nebezpečným dotykem. Ano, v určité době šlo o jediný způsob jak vytvořit alespoň nějaké bezpečí. Ale dnes? V době ...
  • Téma fotovoltaických elektráren (FVE) jiným pohledem. Od projektování, instalace, přes revize až po bezpečnostní aspekty, včetně ochrany před bleskem a požární bezpečnosti. Diskutuje různé aspekty související s výrobou, instalací a udržováním FVE ...

ABB SACE TMAX XT – to není jen jistič


Document Actions
ABB SACE TMAX XT – to není jen jistič
S přicházejícími digitálními technologiemi se mění i související technika. Dnešní jističe stále plní svou původní službu, ale navíc dostávají i nové funkce. Se stoupajícími nároky na kvalitu dodávek energií stoupají i požadavky uživatelů a provozovatelů energetických sítí na kvalitu a funkcionalitu nízkonapěťových jistících prvků. Tento trend je zvláště patrný u výkonových jističů. V této oblasti je v první řadě kladen důraz nejen na výkonnost a spolehlivost těchto prvků, ale i na jejich přímé systémové zařazení do řídících a monitorovacích energetických systémů.
Komerční sdělení, ze dne: 23.09.2019
 

Jak tedy vypadá takový moderní výkonový jistič?
Mikroprocesorová ochranná spoušť s celou plejádou ochranných funkcí je již standardem. Kdo však s takovým přístrojem není schopen nabídnout přesné energetické měření, integrovaný modul reálného času potřebný mj. pro zpětnou diagnostiku, analyzování sítě, snadné a intuitivní komunikační rozhraní, dálkovou datovou komunikaci a mnoho dalších pokročilých funkcí, ten snad jakoby ani neexistoval.
ABB jako jeden z vedoucích výrobců nízkonapěťových přístrojů přichází na trh s novou řadou kompaktních jističů SACE TMAX XT, jež více než v plné míře splňují veškeré požadavky kladené na moderní elektrotechnické instalace.
SACE Tmax XT, to není jen jistič, to znamená opravdu cosi navíc, než by bylo možno se domnívat na první pohled. Výhody pro uživatele i výrobce zařízení jsou výrazné.

Začněme procesem výběru a objednávek, který byl kompletně přeorganizován, s cílem usnadnit rozhodování a nabídnout právě ten typ, který daná aplikace vyžaduje. Nový způsob celý proces urychlí až o 30%. Rozhodně pro výrobce rozvaděčů bude značným přínosem inovovaná nabídka příslušenství, které značně usnadní práci při integraci jističů do rozvaděčů. Nové příslušenství společně s jednodušší montáží jističů vedou k úspoře času při instalaci až o 50%.

Nové kompaktní jističe SACE TMAX XT pro pracovní proudy od 16A do 1600A vynikají z hlediska elektrických parametrů především zvýšením zkratové odolnosti Icu až do úrovně 200kA při 440V stř, a 100kA při 690kA. Výsledkem dlouhodobých zkušeností a znalostí vývojového týmu je i zlepšení teplotních vlastností přístrojů a zvýšení mechanické a elektrické životnosti jističů.

Nová řada jističů SACE TMAX XT je však hlavně charakterizována zcela novou koncepcí ochranných spouští. Ochranné spouště jsou seskupeny do třech základních výkonových úrovní. První úrovní jsou termomagnetické spouště určené pro běžné, nenáročné střídavé instalace a pro stejnosměrné instalace.Druhá úroveň je prezentována již elektronickou ochrannou spouští EKIP DIP. Ta nachází uplatnění ve střídavých aplikacích, kde je již kladen vyšší důraz na nastavitelnost jednotlivých ochranných funkcí v rámci nadproudové koordinace, kde však nejsou vyžadovány pokročilé funkce jako měření, komunikace apod.

Za jakousi vlajkovou loď řady jističů TMAX XT můžeme požadovat třetí, nejvyšší úroveň ochranných spouští, spoušť EKIP Touch. Jedná se o vylepšenou elektronickou ochrannou spoušť známou ze vzduchových jističů EMAX 2. Tato ochranná spoušť nejenže splňuje veškeré myslitelné požadavky na moderní jistič zmíněné v úvodu tohoto článku, ale postupuje ještě dál. Zvýšená přesnost měření na hodnotu 1% u výkonu a energií (dle IEC 61557-12), snížení spodní meze měření proudu na 0,4%, zaimplementování Bluetooth komunikace pro pohodlnější a bezpečnější práci s jističem, funkční rozšiřitelnost a přizpůsobitelnost specifickým požadavkům, to je jen krátký výčet nových funkcí této spouště. V rámci pokročilých funkcí lze této spoušti svěřit i řídící funkce jako řízení záskoků, odhazování zátěží, hlídání technických maxim atd.Významnou součástí této ochranné spouště tvoří připojitelnost a komunikace. Spoušť lze jednoduše rozšířit o komunikační moduly pro širokou škálu komunikačních protokolů (MODBUS TCP i RTU, Profibus, Profinet, Ethernet/IP, Devicenet, IEC61850, aj).
Komunikační moduly lze ve všech velikostech jističů zaintegrovat přímo do těla jističe, tyto moduly jsou pak jeho nedílnou součástí. Veškeré propojení se spouští Ekip Touch je vnitřní, systémové. Zapojení těchto komponent je formou „plug and play“. Ochranná spoušť automaticky rozpozná nový modul a naváže s ním komunikaci. Na uživateli je jen to, aby k přístroji přivedl zdroj pomocného napájení (24V ss, nebo 230V stř) a datovou linku. V tomto zcela unikátním konstrukčním pojetí již nejsou potřeba žádné pomocné krabičky, vše je v jednom bloku.

Systémoví inženýři jistě ocení, při práci s komunikačními moduly spouští Ekip Touch fakt, že datové mapy jsou unifikovány. Což znamená, že datová mapa daného protokolu je naprosto stejná v celém rozsahu všech výkonových jističů jak kompaktních, tak i vzduchových.

ABB SACE výkonové jističe = inovativní, ucelené a snadné řešení pro energetické instalace budoucnosti.

Autor: Ing. Ivan Kácal,
Produktový specialista ABB


 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

ABB s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933