Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: ABB: Proč je lepší používat "akustické" přepěťovky? (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.07.2010
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

ABB: Proč je lepší používat "akustické" přepěťovky?


ABB: Proč je lepší používat "akustické" přepěťovky?
Některé zásuvky jsou vybaveny signalizací stavu přepěťové ochrany. Často je to červená kontrolka, která má upozornit na to, že něco není v pořádku. Co ale se zásuvkami, které jsou umístěny na nedostupných místech? Jak funguje zásuvka s akustickou signalizací? Více zde ...
Komerční sdělení, ze dne: 12.07.2010


Dnes už asi málokdo pochybuje o užitečnosti tzv. "přepěťovek", tj. zásuvek vybavených ochranou před přepětím. To, že dokážou ochránit elektrická a elektronická zařízení před impulzy vyšší úrovně napětí, než na které jsou konstruována, je také pro všechny jasné a nemusí se jednat zrovna o úder blesku, při kterém vznikají ve všech blízkých vedeních nebezpečná přepětí velikosti až několik desítek tisíc voltů a jehož následky bývají zničující. Mnohem nebezpečnější jsou přepěťové impulzy vznikající buď při spínání běžných domácích elektrospotřebičů, jako je např. mraznička, zářivka, elektrická sekačka, cirkulárka apod., nebo z projíždějících tramvají, transformoven, blízkých výrobních podniků atd. I tyto slabší přepěťové pulzy se šíří po vedení a postupně opotřebovávají obvody elektronických přístrojů, které mohou po čase bez zjevné příčiny selhat.

I při dodržení principu koordinace ochran (1. - 3. stupeň) může výjimečně dojít k tomu, že napájecím vedením projde impulz s vysokou energií (např. při blízkém úderu blesku). Ochrana "přepěťové" zásuvky tento jednorázový impulz zachytí, ale dojde k jejímu přetížení. Podle mezinárodních standardů musejí být přepěťové ochrany vybaveny speciální pojistkou, která je v těchto případech odpojí od rozvodné sítě. Protože přepěťový modul je ke svorkám zásuvky připojen paralelně, bude zásuvka i po odpojení ochranného obvodu "fungovat" dál.

Připojená elektrická zařízení již ale nebudou chráněna. Proto jsou zásuvky vybaveny signalizací stavu přepěťové ochrany, aby uživatel poznal, že je nutné provést výměnu. Nejčastěji na přepěťové zásuvce uvidíte červenou kontrolku, která se v případě poruchy rozsvítí. A zde se dostáváme k základní otázce: Kdo si všimne, že na zásuvce u země svítí nějaká kontrolka? A to ještě někteří výrobci používají kontrolku zelenou, jejíž svit je viditelný mnohem méně. Ještě horší jsou případy, kdy zásuvku není vidět - je umístěna např. za nábytkem, hi-fi zařízením nebo na jiném nedostupném místě.

Právě pro tyto případy byly vyvinuty zásuvky s akustickou signalizací poruchy přepěťové ochrany. Dojde-li k odpojení ochranného modulu, začnou vydávat akustický signál. Nepřetržité bručení o kmitočtu 50Hz a intenzitě asi 75dB upozorní na nutnost neprodlené výměny, aniž byste museli mít zásuvku před očima. Původně byly určeny pro řadu Profil 45 do podpodlažních krabic, kde šance vidět signalizaci poruchy je prakticky nulová. Z výše uvedených důvodů byla akustická signalizace přidána do bezšroubových dvojzásuvek 5513 ve všech barevných provedeních designových řad Tango, Neo, Element, Time.
Jednozásuvky s akustickou signalizací lze řešit kombinací přepěťových zásuvek Profil 45 s letošní novinkou - adaptérem 5525U-A001 00, který lze využít pro řady Swing
, Swing L, Tango, Neo, Element, Time, Time Arbo. Klasické designové jednozásuvky lze řešit zakázkovou výrobou.

Ing. Dušan Zajíček

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
ABB s.r.o., Elektro-Praga Jablonec - Resslova 3, Jablonec nad Nisou - 483 364 561 - epj.jablonec@cz.abb.com

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.