Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

LIVE EATON: AFDD ...

Přestože je přístroj AFDD na trhu v České Republice a na Slovensku již ...

KATALOG: Domovní ...

I když značka Elektro - Praga patří spíše mezi nostalgické ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
3.06.2020 Olomouc patří mezi pět nejvyužívanějších dobíjecích stanic ČEZ. Rychlodobíjecí stanice elektromobilů na ulici Dolní Novosadská u dálnice D35 v Olomouci patří mezi pět nejvyužívanějších dobíjecích stanic provozovaných Skupinou ČEZ. Její obliba rostla také v prvním čtvrtletí letošního i přes korovinarovou pandemii. Množství elektřiny, které z ní řidiči "natankovali" do baterií svých ...
2.06.2020 TIP na podrobný katalog ELEKTRO Bečov 2020. Český výrobce elektroinstalačního materiálu v Bečově nad Teplou vydává katalog obsahující řadové, patrové, pojistkové, varistorové svorky, rozpojovací svorky, nulové svorky, koncové svěrky, ekvipotenciální svorkovnice, zemnící svorky, stoupačkové svorkovnice, ale také ...
1.06.2020 UPS Eaton 3S pro elektroniku doma i v zaměstnání. Model Eaton 3S zajišťuje záložní napájení z baterie během výpadku napájení a pokročilou ochranu proti přepětí pro prevenci poškození při úderech blesku nebo při náhodném přepětí v síti. Pokud výpadek napájení trvá déle něž se očekávalo, software Eaton elegantně vypne počítač, aniž by došlo ke ztrátě dat (pro modely 550VA, 700va a 850VA). Eaton 3S disponuje ...
31.05.2020 Srovnání nelegálně zaměstnaných osob v ČR. Kontroly zaměřené na odhalování nelegální práce patří dlouhodobě mezi hlavní kontrolní úkoly orgánů inspekce práce. I v roce 2019 byl výrazný převis poptávky po pracovní síle nad její nabídkou. Nedostatek pracovních sil se odrazil i ve velké poptávce po pracovní síle ze ...
27.05.2020 Tesla obnovila výrobu i přes zákaz. Elon Musk uvedl, že znovu rozjíždí výrobu ve své továrně ve Fremontu i přes zákazy vydané okrskem Alameda. Tento krok následuje po jeho prohlášení na sociální síti, kde okrsku Alameda hrozí soudní žalobou. Úředníci proto záhájili s automobilkou Tesla jednání. Ovšem Musk v tom není sám. Mimo jiné dostal i podporu guvernéra, který doufá, že problém mezi ...
26.05.2020 TIP na instalační kabel pro sdělovací zařízení SYKFY. I když pojem sdělovací technika pojí stále více s UTP kabely, přes to k propojování některých technologických prvků stále používáme SYKFY. Slouží k pevnému uložení ve vnitřních prostorách jako instalační kabel pro účely přenosu informačních stavů. Stínění kabelu zaručuje ...
25.05.2020 Z kvalitních pracovních rukavic na K&V ELEKTRO si vybere každý. Myslete na bezpečnost práce a vyberte si typ, materiál a velikost, které jsou pro vaší činnost nejvhodnější. V našem sortimentu najdete například protipořezové, celokožené či dielektrické rukavice, ale i kvalitní kombinované rukavice pro jemnější práci. Ochranné rukavice jsou v ...
Vybrané funkce zdarma
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1036
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

AG# 7.1 Digitální šmírák Zodiac


Document Actions
AG# 7.1 Digitální šmírák Zodiac
Chodič navštívil v Brně tradičně největší veletrh v České republice kde měl mnoho obchodních přátel. Přes to, že Jirkovo původní vzdělání bylo spíše v instalační elektrotechnice, postupem doby se ocitl v ryze průmyslovém prostředí. Jeho první kroky na Strojírenském veletrhu vedly do pavilonu Z kde se chtěl setkat kromě jiných také s Vilémem. Ten pro něj měl důležitý kontakt. Večer zakončil den dlouhou debatou na Orlovně v líšeňském studiu Elektrika.TV ...
PeacER, ze dne: 21.10.2017
reklama


Jirkovo probuzení bylo nezvyklé, protože jej čekalo ranní vítání se dvěma chlupatými stvořeními. Baruška a Emička byly dvě bišončí fenky které dbaly na to, aby bylo vše kolem pod kontrolou. Po klidné snídani oba vyrazili na veletrh. Vozidlo nechal v Líšni a s Mirkem se dostal až samotnému stánku.


Zkontroloval svůj plán v kalendáři a vyrazil do pavilonu E, kde bylo v druhém patře tiskové středisko. Vzpomněl si na dobu, kdy kdysi pracoval pro jeden odborný časopis a tehdy nebylo mobilní datové spojení jako dnes v každém chytrém telefonu. Všichni novináři pracovali zde. Doba se změnila a většina dnešních žurnalistů své reportáže odbavuje přímo z místa a tento prostor již není tak rušný jako kdysi.
 
Viléma spatřil sedícího s podobně nenápadným člověkem. Pozdravili se, představili a usedli. Vilém odskočil k vedlejšímu okénku s občerstvením a Jirka se pustil s evidentně technologií znalým člověkem do řeči sám. Miloš CH byl jedním z jednatelů soft firmy dodávající informační systémy. Na tomto veletrhu přišli s novinkou. Aplikace zvaná Zodiac uměla analyzovat dodávaná data (viz data mining) tak, aby se na výstupu objevily výsledky použitelné pro rozhodování při tvorbě byznys plánu v souvislostech tolik skloňovaného pojmu Průmysl 4.0.


"Proč bych měl být zrovna já ten správný?", celkem logicky položil otázku Jirka. "Podle toho, co mi vyprávěl Vilém, máte dobrý přehled o technologiích výroby a řízení v elektrotechnickém průmyslu", začal vysvětlovat zástupce softwarového produktu, "Zodiac jsme vyvinuli již před několika léty, ale až nyní nastal ten správný čas ho představit a nabídnout. Se zájmem se počítalo, dokonce již před veletrhem proběhlo několik jednání a testů. Ale nyní máme již o dvě třetiny víc objednávek, než jsme schopni s naším týmem zvládnout. Proto dám rád na tip Viléma a zkouším oslovit vás".
Jirka seděl netečně i když cítil, že v takové situaci by opravdu mohl získat novou práci, ale vždyť on je primárně elektrikář! "Dobře, rozumím", odpověděl Chodič, "Vilém má pravdu, že se pohybuji v průmyslu a automatizace je mi blízká, ale takových naleznete mnoho a možná lepších ...".

"Pane Chodovský, myslím, že mám celkem představu o tom, kdo je na našem trhu k dispozici", upřesňoval Miloš CH, "stačí si projít Strojírenský veletrh a pozorně hovořit s těmi, kdo se skrývají za nálepkou Průmyslu 4.0 a zjistíte, že mnoho lidí k mání opravdu není".
"Jak byste nazval mé pracovní místo? Ptám se lepší představu", začal výzvědně Jirka, "prozatím jste neřekl nic tak zásadního, abych se nadchl". Snížil takticky laťku svého zájmu.
"Nadchnul? Bylo by to podobné systémovému integrátorovi chytrých instalací. A odměna by se měsíčně mohla podobat i platu premiéra. Stačí takto?", tvrdě hodil míč směrem k Jirkovi."Aha!" zamrzl Jirka. Polknul po té, co se mu rozeběhlo myšlenkové soustrojí a napadlo ho, že to půjde o nějaký provizní MLM systém, daňový podvod nebo drogové dealerství. "Vypadá to, že zřejmě opravdu chcete, abych upnul svůj zájem vaším směrem" reagoval Jirka takticky chladně. 
 "Rozumím tomu tedy tak, že se potkáme u nás na firmě příští pátek?" stručně pokračoval Miloš CH a podal Jirkovi svou vizitku.
"Domluveno", zaznělo současně a po té oba odešli. Po chvíli se objevil Vilém s kávou a zákusky …

Jirka nabral směr dalšího bodu ve svém seznamu, ale stále mu tento krátký rozhovor vrtal hlavou. Spěchal. Chtěl stihnout seminář o trendech v Průmyslu 4.0 a toto rychlé jednání nasvědčovalo, že zpoždění nebude velké.

Po první přestávce, kdy se opět nezastavil se zdravicemi obchodních přátel, vystoupil s krátkou prezentací Zodiacu jiný muž stejné firmy, jako ze které byl Miloš CH. "Zřejmě kolega", napadlo ho. Po skončení přišlo na dotazy a první se hlásila velice sympatická žena středního věku. Otázky které pokládala by asi položil i Jirka, tedy pokud by nebyla ona první. Všechny směřovaly k variantám a schopnostem Zodiacu. Po odpovědích sál zahučel nadšením. "Tak něco podobného jsem viděl, když Steve Jobs představoval iPhone", pomyslel Jirka a ranní nabídka integrátora získala na vážnosti.

"K čertu, jak to dopadlo?", ozval se v telefonu Vilém. Ten totiž zůstal na tiskovém zcela bezprizorní a čekaje, že se někdo z obou objeví. "Vili, je to zajímavé. Potkáme se s Milošem CH příští týden. Díky za to, ale teď nemohu hovořit", zestručnil vysvětlení Chodič a zavěsil. S Vilémem se znal z diskusního fóra na Elektrice a nikdy by ho nenapadlo, že může takovou známostí přijít k něčemu podobnému.


Jedna z podmínek spolupráce byla, že Jirka nesmí na veřejnosti dát najevo, že má nadprůměrný příjem. To v podstatě nemusel být problém, ovšem člověk musel být vědom a umravněn.
 
V odpoledních hodinách Jirka k přesunu mezi pavilonu raději využíval místní veletržní dopravu protože toho měly jeho ploché nohy už opravdu dost. Při návštěvě další firmy v pavilonu G byl přizván, jako bývalý spolupracující, do zázemí velkého stánku. Šlo o setkání vedení společnosti, techniků, vývojářů a jak později zjistil, jednoho vyšetřovatele Policie. Téma bylo o zařízeních, které nějakým způsobem byly schopny ovlivňovat měřicí přístroje elektrické energie, chcete-li elektroměry. Policista využil vysoké koncentrace odborníků a pokládal otázky, které byly zřejmě blízké některým vyšetřováním. Oč přesně šlo, to samozřejmě neprozradil, ale vzniklá diskuse bylo pro všechny účastněné dost obohacující. Kromě jiného si Jiří odnesl i kontakt na onoho policistu protože se zapovídali na jedno z témat, které oba velice zajímalo.


Kontrola nepřijaté komunikace prozradila, že se odpočinek na veletrhu odkládá na nikdy. Aktivita do konce toho veletržního dne se dala přirovnat k "běhu šakala". A s historickou znělkou veletrhu oznamující zavírání bran pro veřejnost si Jirka mohl odškrtnout vše, co naplánoval.

Po té, co se s Mirkem svezl zpět ke svému vozu, mu opět ozval na ruce telefon. "Jirko, počkám na tebe na D1 u Jihlavy, myslím tu OMV pumpu, musím tě ještě varovat ...".

V dalším díle za týden …
... kdo mu telefonoval s varováním? Přijme Jirka nabídku integrátora Zodiaca? Pustí z dohledu svou dosavadní profesi? Jak se bude vyvíjet jeho osobní život? V jeho životě se objeví další žena!

Podrobnosti o seriálu na AGeNT.elektrika.cz   -  Epizody  -   Diskuse
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 14)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
ABB přispívá k Digitální transformaci (nejen) českého průmyslu. ABB totiž není zdaleka pouze dodavatelem robotů, byť je to jedna z domén. ABB, jako jeden z technologických leaderů je globálně unikátní v rozsahu svého portfolia. Pro průmyslové podniky jsme schopni dodat vše počínaje elektrifikací, automatizací, pohony nebo právě robotizaci. To co je však zcela zásadní je technologické propojení jednotlivých řešení pomocí platformy ABB Ability. Jedněmi z témat, které bych určitě rád zmínil specificky jsou nástroj pro řízení výrobních procesů ABB Ability Manufacturing Operations Management a sw řešení pro prediktivní údržbu, využívající umělé inteligence ABB Ability Ellipse, říká v tomto rozhovoru David Řehoř ...
Největší letošní novinkou letohradské firmy OEZ je uvedení nové řady kompaktních jističů 3VA. Avšak situace ve výstavnictví v souvislosti s Covid-19 nepřála konvenčnímu představení. OEZ připravila ve třech dnech (NE) tradiční webináře, na kterých se dozvíte všechny zásadní podrobnosti. Webináře jsou netradiční již proto, že nejsou ohraničeny povinnou registrací, nejsou závislé na žádném prezentačním software. Sledovat je můžete ve standardním prohlížeči (i) mobilního telefonu kdekoliv v dosahu datového připojení ...
Podívejte se na první webcast DT#, který se zaměřil na představení konceptu Digitální továrny 2.0. O tom, co se již několik měsíců připravuje diskutovali Zdeněk Havelka, jednatel společnosti 33A+ a vizionář v oblasti digitalizace, Michalis Busios, ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu a Lukáš Kousal ze společnosti Škoda Auto. Představují nové procesy ve firmách opravdu digitalizaci, která přináší ekonomicky přidanou hodnotu? V mnohých případech se digitalizuje, ovšem ...
Mezitím, co vláda rozdává plošně koronavirovou podporu, existují subjekty, které na pomoc z našich daní nedosáhnou. Takovým typickým subjektem jsou výstaviště. Ta na sebe vážou další dodavatele, kteří jsou na pořádaných událostech závislí. Samozřejmě jsou to i elektrikáři, ale s nimi mnoho dalších profesí. O ubytovacích, pohostinských nebo dopravních službách ani nemluvě. Dá se s tím něco dělat? Nebo jednoduše navýšíme státní dluhy a časem se to spraví?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Mnozí prožijí celý život v mylných domněnkách a skutečná pravda je zcela minula. V archívech se dá nalézt mnohé, třeba i jiní vynálezci. Žijeme ve století trumfů, kdy pro nás pracují nejrozmanitější elektrické stroje. Ale kde je počátek elektrické energie a kdo je strůjcem prvních elektrických zařízení? Historie je možná jiná než ji známe. Více zde ...
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Jste revizní technik a poohlížíte se po vhodném měřícím přístroji, jenž by více zefektivnil vaši práci a ušetřil cenný čas? REVEXprofi je zajímavý přístroj, který získal již několik ocenění. Je určen ke kontrolám a revizím elektrických spotřebičů a pracovních strojů dle ČSN 331610 a ČSN EN 60204-1.
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933