Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Uplatnění prostředků ochrany podle prostoru a podle způsobu provozu zařízení (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 12.03.2014
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Uplatnění prostředků ochrany podle prostoru a podle způsobu provozu zařízení


Uplatnění prostředků ochrany podle prostoru a podle způsobu provozu zařízení
Které normy se týkají prostorů, kde je nebezpečí úrazu zvýšeno působením vnějších vlivů? Jaká se používá terminologie a podle čeho se u ochran určuje jejich typ? Jaké jsou podmínky uzemnění v síti TN? Co již v nové normě nenajdeme a kde to hledat? Co je to elektrické oddělení? Jaké jsou zásady pro jeho provedení? K čemu slouží? Jaká je jeho základní ochrana? Kdy musí být opatření omezeno na jeden spotřebič napájený z jednoho neuzemněného zdroje s jednoduchým oddělením? Při poruše se tedy obvod poruchového proudu nemůže nikde uzavřít. Poruchový proud neprochází, ani když se místa s poruchou dotýká člověk. Princip elektrického oddělení je znázorněn na obrázku. Další přehled současně platných a připravovaných ...
Michal Kříž, ze dne: 12.03.2014



V normě se otázka návaznosti ochran prostorů, kde je nebezpečí úrazu zvýšeno působením vnějších vlivů, řeší odkazem na část 7 souboru IEC 60364 (zavedené v části 7 souboru ČSN 33 2000). Pouze pro případy zvláštních instalací, ve kterých je nebezpečí úrazu zvýšeno působením vnějších vlivů nebo jiných okolností, které ještě nejsou specifikovány v některém oddílu části 7 IEC 60364 ani v jiné normě, je doplněno řešení národním ustanovením a národní přílohou, které vycházejí ještě z tradičního řešení, obdobně, jako tomu bylo v předchozích vydáních ČSN 33 2000-4-41 a předtím ještě v ČSN 34 1010:1965. Přitom však vzhledem ke změnám terminologie ochran bylo třeba najít a použít jiné než dříve používané termíny. Dřívější termíny ochrany základní a zvýšené se nemohou použít, protože jsou vyhrazeny normou 61140 ed.2 pro jiný terminologický systém ochranných opatření. Termín „ochrana základní“ se používá ve smyslu doposud používaného termínu „ochrana před dotykem živých částí“ a termín „ochrana zvýšená“ ve významu ochrany sloužící jak k zajištění ochrany základní, tak i ochrany při poruše (je to např. zesílené izolace, ochranné oddělení obvodů, omezení proudu, ochranné impedance). Proto bylo pro normální a nebezpečné prostory zvoleno uplatnit jako odpovídající stupeň ochrany ochranu normální a pro prostory zvlášť nebezpečné ochranu doplněnou (protože ve smyslu čl. 4.3 ČSN EN 61140 ed.2 se této ochrany dosáhne doplněním o doplňkovou ochranu).

Prostředky doplňkové ochrany uplatňované jako součást ochranných opatření, jako jsou automatické odpojení od zdroje, dvojitá nebo zesílená izolace a elektrické oddělení, zajišťují ochranu před úrazem elektrickým proudem v případech, kdy je nebezpečí úrazu elektrickým proudem zvýšeno charakterem prostoru, v němž zařízení pracuje, nebo způsobem jeho obsluhy. Příloha NK normy, kam je nyní stupňování ochran ještě podle ČSN 34 1010 zařazeno, se uplatňuje, pokud nejsou požadavky na doplňkovou ochranu pro určité zařízení, jeho uplatnění nebo jeho instalaci přesněji specifikovány některou technickou normou (viz např. příslušné oddíly části 7 IEC 60364).

Podle této přílohy se ochrana před úrazem elektrickým proudem volí podle prostoru, ve kterém zařízení pracuje a podle toho, zda zařízení nebo jeho část je, nebo není při své obsluze nebo při svém provozování drženo v ruce.

Tabulka 1 – Stupně ochrany podle způsobu uchopení rukou a členění prostorů



Zařazení jednotlivých druhů ochran neživých částí, případné opatření k dosažení správného působení ochrany nebo jejího zvýšení jsou uvedeny v tabulce NK.2 a tabulce NK.3.

Pro zařízení do AC 1000V a DC 1500V platí následující tabulka.

Tabulka 2 – Stupně ochrany u zařízení a instalací do AC 1000V a DC 1500V

Pro větší náhled kliknout!

Podmínky uzemnění v síti TN
V další národní příloze jsou zařazeny podmínky pro uzemňování v sítích TN. Zde je uvedeno,
Co již v nové normě nenajdeme a kde to hledat
V návaznosti na ostatní normy se oproti předchozím vydáním ČSN 33 2000-4-41 z r. 1996 a z r. 2000 z normy vypouští ustanovení.

Související norma

Souběžně s ČSN 33 2000-4-41 platí ČSN 33 2000-5-54 pro uzemňování a pospojování v elektrických instalacích zpracovaná na základě IEC 60364-5-54:2002. Ta je v Evropě zavedená jako evropský harmonizační dokument HD 60364-5-54. Ukázka z náplně této normy je Tab. 2 znázorňující, jak provést základní požadavky ČSN 33 2000-4-41 na ochranu automatickým odpojením (uzemnění, pospojování). Tyto požadavky jsou společné pro sítě TN, TT i IT. V ČSN 33 2000-5-54 jsou upřesněny požadavky na dimenzování ochranných vodičů (zahrnuje v to i vodiče ochranného pospojování). Norma doporučuje větší průřezy vodičů uzemnění.




Je vám tato problematika jasná?
Pokud ne, využijte níže uvedené diskuse k doplňujícím dotazům!
 
TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.