Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...
Nacházíte se zde: Úvod » Members » Příspěvky autora

Petr Žák.

25942
Na této stránce je uveden seznam článků a diskusních příspěvků tohoto autora na portálu Elektrika.cz.
Informace o autorovi
  • Jméno: Petr Žák.
Petr Žák.

Články

10.04.2013 ČSO 2012: Obsah návrhu osvětlení v různých stupních projektové dokumentace
Osvětlení, respektive osvětlovací soustava patří stejně jako větrání, topení a zdravotnické instalace k základním technickým zařízením každé budovy. V každém prostoru budovy, který je užíván člověkem se zřizuje osvětlení a přesto v rámci projektové dokumentace nemá tento obor vyčleněnu samostatnou část a je rozdělen zvlášť na řešení denního a umělého osvětlení v odlišných částech projektové dokumentace.
14.08.2012 SRVO: Venkovní osvětlení zámku v Pardubicích
V rámci Technického semináře Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Pardubicích byl prezentován nový návrh architektonického osvětlení zámku v Pardubicích. Vzhledem k morálnímu zastarání původní osvětlovací soustavy ze 70. let minulého století bylo přistoupeno k její renovaci. Nový návrh vychází z návrhu původního.
30.08.2011 Hodnocení energetické náročnosti budov
Hodnocení energetické náročnosti osvětlovací soustavy se liší v závislosti na tom, zda se hodnotí navrhovaný, popř. nově realizovaný objekt, nebo zda se posuzuje energetická náročnost stávající budovy. U nových objektů je přesně znám instalovaný příkon osvětlovací soustavy, ale dobu využití a případně i skutečný provozní příkon, je třeba určit na základě informací o předpokládaném charakteru provozu daného objektu.
17.08.2011 Časové změny osvětlení uvažované již v návrhu projektu
V běžných vnitřních prostorech je činnost zraku ovlivněna prostorovou proměnlivostí osvětlenosti a jasu, která při spontánních mikro a makro pohybech oka přechází v časové změny. Vlivem poměrně velkých adaptačních jasů, rychlosti readaptačních procesů a kompenzačních mechanismů zraku je prostor vnímán jako statický, klidný, což je také žádoucí stav pro zrakový výkon a zrakovou pohodu odpovídající příslušné činnosti.
20.07.2011 Směrové vlastnosti osvětlení při projektování
Co vše ovlivňují směrové vlastnosti osvětlení? Které známe základní případy světelných podmínek s mezními směrovými vlastnostmi osvětlení? V normě pro osvětlení vnitřních pracovních prostorů se uvádí, že osvětlení nesmí být příliš směrované, tedy nesmí vytvářet ostré stíny, ani nesmí být příliš difúzní, neboli podání tvaru se nesmí zcela ztratit.
8.07.2011 Požadavky na osvětlení ve vnitřních pracovních prostorech
Požadavky na osvětlení vnitřních pracovních prostorů jsou stanoveny taxativně pro různé prostory a zrakové činnosti. V rámci normy jsou aplikační oblasti rozděleny do osmi skupin, v rámci kterých je provedeno další podrobnější členění. Pro konkrétní zrakové činnosti jsou předepsány následující světelné technické parametry ...
7.07.2011 Zábrana oslnění při návrzích osvětlení
Jak se definuje oslnění? Kterými zdroji světla může docházet k oslnění? Kdy míra oslnění vzrůstá a kdy naopak klesá? Systém hodnocení přímého oslnění indexem oslnění se v praxi doplňuje systémem cloněním svítidel. Tento systém přímo souvisí s konstrukčním řešením svítidel. Pokud jsou světelné zdroje nebo jejich části přímo viditelné, pak musí ...
24.06.2011 Volba technických prostředků při návrhu osvětlovací soustavy
Umíte vyjmenovat základní technické prostředky, ze kterých se skládá osvětlovací soustava? Co způsobuje závislost mezi výstupním světelným tokem a příkonem soustavy, který není lineární? Při příliš velké úrovni regulaci světelného toku na úroveň pod 20% maximální hodnoty je pokles měrného výkonu tak výrazný, že dlouhodobý provoz osvětlovací soustavy v takovém režimu je z pohledu energetické účinnosti nehospodárný.
23.06.2011 Hodnoty osvětlenosti při návrhu osvětlení
Které tři základní úrovně osvětlení rozlišujeme v případě interiérů? Při jakém jasu je schopen průměrný pozorovatel rozlišit rysy lidského obličeje? Jaká je doporučená výška srovnávací roviny u běžných kancelářských prostor?
17.06.2011 Výpočet energetické náročnosti osvětlení
Jakými metodami stanovíme energetickou náročnost osvětlení? Typové místnosti jsou prostory s podobných charakter využití, jako jsou například komunikační prostory, kancelářské prostory, učebny apod. Spotřebu zmíněných prostorových jednotek lze pak posuzovat časově pro jednotlivá časová období jako je celý rok, čtvrtletí, měsíce nebo dny.

Příspěvky do diskusí

10.04.2013 ČSO 2012: Obsah návrhu osvětlení v různých stupních projektové dokumentace
14.08.2012 SRVO: Venkovní osvětlení zámku v Pardubicích
30.08.2011 Hodnocení energetické náročnosti budov
17.08.2011 Časové změny osvětlení uvažované již v návrhu projektu
4.08.2011 Barevné vlastnosti osvětlení při návrhu projektu
20.07.2011 Směrové vlastnosti osvětlení při projektování
8.07.2011 Požadavky na osvětlení ve vnitřních pracovních prostorech
7.07.2011 Zábrana oslnění při návrzích osvětlení
1.07.2011 Využití časových režimů do světelného projektu
24.06.2011 Volba technických prostředků při návrhu osvětlovací soustavy
23.06.2011 Hodnoty osvětlenosti při návrhu osvětlení
17.06.2011 Výpočet energetické náročnosti osvětlení
10.06.2011 Volba osvětlovací soustavy do vznikajícího projektu
8.06.2011 Rozložení jasu při návrhu osvětlení
3.06.2011 Kontrola dimenzování osvětlovací soustavy
26.05.2011 Uvažované parametry osvětlení při projektování
19.05.2011 Nepřímé oslnění při návrzích osvětlování
11.05.2011 Charakteristika uživatele při návrhu osvětlení
28.04.2011 Návrh osvětlení ve vnitřních prostorech
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933