Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...
Nacházíte se zde: Úvod » Members » Příspěvky autora

Jiří Kutáč

6388
Na této stránce je uveden seznam článků a diskusních příspěvků tohoto autora na portálu Elektrika.cz.
Informace o autorovi
  • Jméno: Jiří Kutáč
Jiří Kutáč

Články

11.05.2016 DEHN: Ochrana kamerových systémů před bleskem a přepětím
Kamerové systémy představují důležitou součást technologických provozů. Má-li se zcela vyloučit vliv bleskových proudů, je vhodné instalovat vhodnou ochranu. DEHNvario je kompaktní kombinovaný svodič pro ochranu kamerových, elektroakustických a zabezpečovacích systémů. Svodič umožňuje uzemnění/potenciálové vyrovnání prostřednictvím montážní lišty a navíc jednoduchou a rychlou montáž díky kompaktním připojovacím svorkám.
19.02.2016 Oprava versus rekonstrukce hromosvodu podle platné právní úpravy ČR
Problematika správného posouzení technického zhodnocení a oprav patří neustále k velkým daňovým problémům, protože mají rozdílný daňový režim. Zatímco náklady na opravy lze zahrnout do výdajů (nákladů) vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů přímo bez ohledu na jejich výši, u výdajů (nákladů) na technické zhodnocení, pokud přesáhne u jednotlivého majetku ve zdaňovacím období částku 40.000 Kč, tak lze učinit až prostřednictvím daňových odpisů.
16.11.2015 DEHN: Ochrana před bleskem pro dřevostavby
V současné době patří dřevostavby na trhu k nejrozšířenějšímu druhu staveb zejména v oblasti výstavby rodinných domů. Je to dáno zejména dobou výstavby, která se pohybuje v řádu týdnů, a také cenovou úrovní. Na první pohled není možno rozeznat dřevostavbu od stavby z klasického zdiva. Představuje však za určitých podmínek značné riziko především z hlediska požáru. Tento článek se zaměří na podrobný popis a návrh bezpečnostních opatření.
9.09.2015 DEHN: Svodiče přepětí pro zajištění bezpečnosti osob i majetku
Po úderu blesku do korun okolních stromů došlo k zapálení penzionu, včetně vedlejší budovy. Část bleskového proudu přešla kořenovým systémem stromů přes napájecí kabel ohradníku a zahradního osvětlení do vedlejší budovy, kterou zapálila. Ve stejném okamžiku se vzňala také hlavní budova v důsledku průchodu bleskového proudu propojovacím kabelem mezi budovami. V rozvaděčích, které byly umístěny v hlavní a vedlejší budově, nebyly instalovány svodiče přepětí. Tato mimořádná událost je jen jednou z mnoha, které se staly v důsledku chybějících nebo chybně navržených přepěťových ochran.
28.07.2015 DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro fotovoltaické elektrárny z pohledu soudního znalce
v roce 2014 vznikly značné škody na elektrických a elektronických zařízeních FVE. Je to dáno především nedostatečnou ochranou před bleskem a přepětím na těchto zařízeních. Někteří majitelé a provozovatelé FVE neřeší zjevné problémy a při vzniku mimořádné události se spoléhají na plnění pojišťoven. Poté mohou být překvapeni výší plnění, neboť nesplnili příslušná smluvní ujednání. Jaká pravidla je třeba dodržet pro předcházení vzniku mimořádných událostí?
25.06.2015 DEHN: Mimořádné události způsobené údery blesků do staveb nebo technologických zařízení v roce 2014
Američtí meteorologové přišli s konstatováním, že globální oteplování výrazně zvyšuje četnost blesků, což s sebou přináší mnohá rizika. Závěry výzkumu byly publikovány v odborném časopise Science. Jsou založeny na údajích získaných z americké sítě detektorů blesků. Vědci se domnívají, že do roku 2100 frekvence blesků vzroste o třetinu oproti stavu v roce 2000. To s sebou nese větší nebezpečí vzniku lesních požárů a rovněž změn v chemickém složení atmosféry.
26.05.2015 DEHN: Izolovaný hromosvod – nejbezpečnější varianta ochrany před bleskem
V posledních letech dochází stále častěji k extrémním účinkům bleskových proudů a to až do hodnoty 350kA. Varianta izolovaného hromosvodu je pak často jedinou cestou pro bezpečné řešení ochrany před bleskem. Instalací vodičů řady HVI je zabráněno přímému přeskoku bleskového proudu z hromosvodu na vnitřní instalace. Pro správný návrh izolovaného hromosvodu je potom klíčové správně stanovit dostatečnou vzdálenost a dodržovat montážní návody dané výrobní varianty.
21.04.2015 DEHN: Systém ochrany před bleskem pro třídu LPS I (200kA)
V posledních několika letech na území celé České republiky při bouřkové činnosti prudce rostou naměřené hodnoty bleskových proudů, a to až nad 350kA. Tyto údaje byly zaznamenány čidly firmy SIEMENS, která jsou na území České republiky umístěna v Praze a v Mohelnici. Uvedené jevy pravděpodobně souvisejí se změnou klimatu na celém světě. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou důležité součásti pro ochranu před bleskem pro třídu LPS I.
28.11.2014 DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro výtahy
V roce 2014 došlo k prudkému nárůstu škod na elektronických zařízeních výtahů, které byly způsobeny přímými údery blesku do budov, nebo údery v jejich blízkosti. Za škody způsobené úderem blesku mohou různé vlivy, jako je nedodržení dostatečné vzdálenosti mezi hromosvodem a vnitřní instalací budovy či fakt, že přepěťové ochrany SPD nejsou instalovány v rozvaděčích výtahu. Jak se proti těmto škodám chránit? Ochraně před bleskem a přepětím pro výtahy se věnuje další část Blitzplaneru.
27.10.2014 DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
Aktivní jímače ESE jsou využívány jako alternativní ochrana před bleskem. Při jejich instalaci a dimenzování ale dochází k chybám, které mohou zapříčinit například požár, ohrožení osob dotykovým napětím či zavlečení bleskových proudů do budovy. Jaké jsou nejčastější chyby při instalaci jímačů ESE? Jak se vypočítá velikost ochranného prostoru a jak dostatečná vzdálenost? A k jakým konkrétním příkladům selhání jímačů ESE v minulosti došlo? To se dozvíte v tomto článku.

Příspěvky do diskusí

11.05.2016 Jak ochráníte kamerové systémy před bleskem a přepětím?
19.02.2016 Oprava versus rekonstrukce hromosvodu podle platné právní úpravy ČR
9.09.2015 DEHN: Svodiče přepětí pro zajištění bezpečnosti osob i majetku
25.06.2015 DEHN: Mimořádné události způsobené údery blesků do staveb nebo technologických zařízení v roce 2014
26.05.2015 Víte proč je HVI nejbezpečnější varianta ochrany před bleskem?
21.04.2015 DEHN: Systém ochrany před bleskem pro třídu LPS I (200kA)
28.11.2014 DEHN: Ochrana před bleskem a přepětím pro výtahy
27.10.2014 DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
11.09.2014 DEHN: Novinky pro rok 2014
4.06.2014 Ochrana před bleskem a přepětím pro systémy nouzového osvětlení
21.05.2014 Znáte typické přepěťovky pro průmysl?
8.04.2013 DEHNvenCI svodič bleskových proudů, včetně pojistek
22.01.2013 Jiří Kutáč: O Unii soudních znalců
15.10.2012 Pozvánka na 4. seminář "Rozbor mimořádných událostí z pohledu soudních znalců"
17.07.2012 DEHN: Svodiče pro informačně-technické sítě a monitorování jejich stavu
30.03.2012 Pozvánka na 3. seminář "Rozbor mimořádných událostí z pohledu soudních znalců"
17.10.2011 Seminář: Praktické zkušenosti soudních znalců při řešení soudních sporů v ČR a SK
13.06.2011 Seminář Unie soudních znalců
15.08.2004 EMC - Max. (přípustné) provozní napětí Uc
15.08.2004 EMC - Jmenovitý impulzní proud svodičem isn
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933