Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: ABB EPJ: Snímač přítomnosti Busch-Wächter Präsenz - 2.část (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 15.03.2005
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

ABB EPJ: Snímač přítomnosti Busch-Wächter Präsenz - 2.část


ABB EPJ: Snímač přítomnosti Busch-Wächter Präsenz - 2.část
V této další části naznačíme způsoby ovládání snímače přítomnosti Busch-Wächter ® Präsenz.
Josef Kunc, ze dne: 15.03.2005

Možnosti nastavení
Snímač přítomnosti Busch-Wächter ® Präsenz má dva výstupy s rozdílnými funkcemi.
První z nich (Licht) je určen ke spínání svítidel na základě pohybu osob a v závislosti na aktuální úrovni osvětlení ve snímaném prostoru. Druhý výstup (HKL) se uplatní pouze v kombinaci s elektronickým sériovým spínačem a kromě svítidel umožňuje spínat rovněž zařízení pro ovládání vytápění, klimatizace či ventilace (výhradně na základě zjištěného pohybu osob).


Obr.1. Nastavovací prvky snímače přítomnosti

Pro optimální přizpůsobení konkrétním provozním podmínkám jsou na spodní straně snímače tři regulační prvky, pomocí nichž se nastavuje světelný práh vestavěného soumrakového snímače a zpoždění vypnutí pro výstupy "Licht" a "HKL" (obr.1). Potenciometrem "Lux" se určuje prahová hodnota úrovně osvětlení platná pro výstup "Licht".
Integrovaný soumrakový snímač neustále měří množství dopadajícího světla a měřenou hodnotu porovnává s nastavenou prahovou hodnotou. Pokud je aktuální úroveň osvětlení nižší, než nastavená hodnota a v oblasti zachycení je zjištěn pohyb, připojené svítidlo se zapne. Je-li aktuální úroveň osvětlení vyšší, svítidlo se nezapne ani v případě zaregistrování pohybu. Přitom je třeba mít na paměti, že snímač měří úroveň osvětlení v místě instalace (zpravidla na stropě) a hodnoty na stupnici potenciometru tedy neodpovídají kvalitě osvětlení pracovní plochy. V levé krajní poloze regulátoru se svítidla budou spínat pouze za tmy, v poloze opačné i za plného denního světla. Chování snímače je možné pohodlně upravovat i bez manipulace s potenciometrem – pomocí ručního infračerveného vysílače lze aktuální úroveň okolního osvětlení kdykoliv definovat jako novou prahovou hodnotu.
Zpoždění vypnutí určuje, po jakou dobu ještě zůstane výstup sepnutý od okamžiku, kdy pohyb přestal být registrován (obr.2).


Obr.2. Zpoždění vypnutí výstupu "Licht" pro ovládání svítidel

Pomocí regulátoru "Zeit/Licht" se volí zpoždění vypnutí pro výstup Licht v rozsahu přibližně 10 s až 30 min. Při každém nově zaznamenaném pohybu se případné probíhající zpoždění vypnutí "vynuluje" a čas se začne znovu načítat až od okamžiku ukončení snímání pohybu. V levé krajní poloze se výstup při pohybu sepne pouze na dobu 1 s (pro ovládání zařízení s impulsním spouštěním).
Je-li snímač přítomnosti pro ovládání dalšího zařízení (vytápění, klimatizace, ventilace) kombinován se sériovým spínačem 6401-0-0051, nastavuje se potenciometrem "Zeit//HKL" zpoždění vypnutí pro výstup HKL (obr.3)


Obr.3. Zpoždění vypnutí v ýstupu „HKL “ pro ovládání dalších zařízení

Jeho délka se volí podle setrvačnosti použitého systému – v případě ovládání vytápění se doporučuje nastavení mezi 20 a 30 min, v kombinaci s ventilačním zařízením je lépe volit časy kratší. Poloha "T" je určena ke kontrole funkčnosti či k ověření oblasti zachycení – svítidlo se na základě zjištěného pohybu zapne na 10 s, a to nezávisle na měřené úrovni okolního osvětlení.
V kombinaci s elektronickým sériovým spínačem se také uplatní funkce inteligentního zpoždění zapnutí pro výstup HKL , což je prodleva mezi zaregistrováním pohybu a zapnutím připojeného zařízení. Při nastavení potenciometru "Zeit/HKL" na dobu kratší než 10 min, se výstup "HKL" zapne vždy za 30 s od zapnutí výstupu "Licht" (obr.4-1).


Obr. 4. Zpoždění zapnutí výstupu "HKL" pro ovládání dalších zařízení

Při nastavení na delší čas než 10 min se výstup "HKL" zapne se zpožděním v rozmezí 30 s až 15 min, v závislosti na intenzitě pohybu v oblasti zachycení (obr.4-2, 4-3). Jednorázový nebo občasný pohyb žádnou reakci výstupu "HKL" nevyvolá (obr.4-4).

Ovládání
Snímač přítomnosti Busch-Wächter ® Präsenz nabízí rovněž možnost ručního zásahu do jeho automatických funkcí. Jedním ze způsobů je použití jednoho nebo několika paralelně zapojených tlačítkových ovládačů (tlačítek) se zapínacím kontaktem, které na ovládací vstup spínacího přístroje přivádějí fázové napětí (obr.5). Každý stisk tlačítka způsobí změnu stavu svítidla, nezávisle na aktuální úrovni osvětlení. Návrat do automatického režimu se děje podle následujících pravidel:
Pokud je svítidlo vypnuté, stiskem tlačítka se zapne na 2 h. Automatický režim se obnoví po uplynutí této doby, nebo v případě, pokud nebyl během 30 min zaznamenán žádný pohyb. Je-li svítidlo zapnuté, stiskem tlačítka se zhasne. Automatický režim se znovu aktivuje, pokud během 30 min nebyl zaznamenán žádný pohyb, nebo jsou-li pohyby registrovány po dobu delší než 4 h.


Obr.5. Přídavné tlačítkové ovládání svítidel připojených k přístroji univerzálního relé

Ke spínání lze používat vysílač infračerveného záření. Pro ovládání snímače přítomnosti je rezervován kanál 10 – stiskem tlačítek ON, OFF se připojené svítidlo rozsvěcuje nebo zhasíná. Přechod do automatického režimu probíhá podle stejných zákonitostí jako v případě tlačítek.

TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
ABB s.r.o., Elektro-Praga Brno, EIB - U vlečky 2, Brno - 543 211 327 - josef.kunc@cz.abb.com

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.