Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Lišty

Lišty

Document Actions

Elektroinstalační lišty protahovací se upevňují vruty s půlkulatou nebo čočkovou hlavou, hřebíky popř. ocelovými jehlami, které procházejí prostřední dutinou, označenou na vnější straně lišty znatelnou ryskou. Při montáži se v liště předvrtají upevňovací otvory nebozezem nebo ocelovým hrotem. Při upevňování lze také vruty a hřebíky střídat.

U lišt na hořlavém podkladu se doporučuje taková úprava konců, aby silové vodiče zatažené do lišty neležely přímo na podkladu. Úprava lišty v místě krytu se může uzpůsobit tak, že se horní část lišty odřízne a zůstane jen spodní část. Je nutné jen dbát, aby nevznikaly spáry mezi lištami a krabicemi, a aby konce lišt při vstupech byly kryty víčky krabic. Rovněž osazování krytů musí být prováděno svědomitě beze spár.

Při montáži podlahové elektroinstalační lišty vkládací nebo u podobných typů lišt je k hořlavému podkladu upevňován základní profil, přičemž jeho spodní část přiléhá k podlaze. Druhý profil krycí, který je zaklapnut do drážek základního profilu, doléhá svojí horní hranou na stěnu.

Jsou-li vkládány vodiče do horního nebo spodního prostoru, dotýkají se hořlavého podkladu a musí mít tedy izolaci aspoň proti šíření plamene. Také u vkládací lišty musí být k lištové krabici přisazeny krycí profily bez mezer, protože překrytí víčkem je pouze 2mm.

Zásady kladení elektroinstalačních kanálu na hořlavé podklady jsou podobné jako u lišt protahovacích. Kladou se na rovné podklady s botovou povrchovou úpravou, a to na stěny vodorovně a svisle, na stropy víkem dolu. Při kladení na parapety musí být dostatečně vzdáleny od vytápění, aby se teplem nedeformovaly.

Na stěnu se vyznačí trasy rozvodu buď tužkou nebo pomocí provázku s nanesenou práškovou barvou. Vyznačí se buďto umístění horní či dolní hrany u vodorovně kladeného kanálu podle toho, jak je vysoko rozvod umístěn, aby značení bylo viditelné. U svisle kladeného kanálu se označí umístění pravé či levé hrany. Trasy musí být svislé nebo vodorovné, na sebe kolmé.

Po odstranění víka se do dna kanálu vyvrtají otvory podle průměru vrutu, kterými budou kanály upevňovány. Otvory se doporučuje vrtat ve vzdálenostech 60 až 80cm, stejnoměrně rozdělených podle délky kanálu. U širších kanálu se otvory vrtají střídavě stranou od osy kanálu, čímž se dosáhne lepšího přilehnutí ke stěně a vyrovnání případně ohnutého kanálu. Na koncích jednotlivých dílů kanálu se doporučuje vrtat otvory dva, ve vzdálenosti asi 4,5cm od okraje. Kanál se upevňuje i v místech umístění zásuvek osazených v přístrojovém rámečku, aby při vytahování vidlice ze zásuvky pevně přiléhal k podkladu.

Autor
Zdeněk Kvapilík, Dušan Sládek
Zdroj
Elektrické rozvody na hořlavých materiálech (Montanex 1995)


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933