Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Dělení napětí vyrovnávacím agregátem (rok 1913)

Dělení napětí vyrovnávacím agregátem (rok 1913)

Document Actions

Dělení napětí vyrovnávacím agregátem
Další způsob dělení napětí, jehož se užívá ve větších elektrárnách, jest následující: Mezi oba krajní vodiče zařadí se dvě malé, za sebou zapojené dynamky stejné velikosti, z nichž každá dává polovičku síťového napětí. (Obr. 89.)

Mezi oba stroje připojí se nulový vodič. Obě dynamky jsou spolu pevně spojeny a běží při stejném zatížení obou poloviček třívodičové sítě jako stejnosměrné motory, spotřebujíce při tomto chodu na prázdno pouze nepatrný proud. Při nestejném zatížení klesne v polovičce více zatížené napětí a pracuje pak dynamka zařazená do méně zatížené strany třívodiče, dostávajíc vyšší napětí, co motor. Současně stroj do více zatížené polovičky zařazený, dostávající nižší napětí, běží co dynamo. Stroj pracující co motor béře tudíž přiměřený proud z méně zatížené polovičky, kdežto druhý stroj, pracující co dynamo, dává do polovičky více zatížené proud. Soustrojí toto vyrovnává tudíž samočinně napětí v obou polovičkách třívodiče a sluje proto soustrojím čili agregátem vyrovnávacím.
Stroje ty jsou ovšem menší nežli stroj hlavní, a to jsou stavěny pouze pro tak silný proud, jenž odpovídá možnému největšímu rozdílu zatížení v obou polovičkách třívodičové sítě. Vyrovnávací účinek se ještě sesilňuje, když buzení dynamek zařadí se křížem tak, že stroj pracující co motor dostane následkem nižšího napětí ve druhé straně třívodiče buzení slabší, kdežto stroj pracující jako dynamo dostane od strany méně zatížené buzení silnější. Stává-li v elektrárně též akkumulátorová baterie, připojí se mimo to nulový vodič do středu této, jak uvedeno v předešlém odstavci.
Celkové řadění hlavní dynamky, vyrovnávacího soustrojí a akkumulátorové baterie naznačeno jest na schematu obr. 90.

Obě vyrovnávací dynamky opatřeny jsou společným spouštěčem, každá dynamka pak vlastním derivačním regulátorem. Magnety vyrovnávacích dynamek spojeny jsou ­ jak již podotknuto - křížem. Každá polovička akkumulátorové baterie obdrží dvojitý zařaďovač článků, aby bylo možno v každé polovičce třívodiče regulovati dle potřeby napětí. V naznačeném případu zařízena jest hlavní dynamka pouze pro normální síťové napětí; nabíjení baterie děje se pomocí zvláštní dynamky přísadní. Motor pro pohon přísadní dynamky možno uspořiti tím, že se přísadní dynamka spojí přímo s vyrovnávacím soustrojím, z pravidla mezi oba stroje vyrovnávací. Pomocí přepínače možno nabíjeti baterii buď celou nebo pouze dle potřeby jednu z obou poloviček. Ampermetry pro obě polovičky vyrovnávacího soustrojí mají stejně jako ampermetry pro obě polovičky baterie nulový bod uprostřed škály, takže dle výkyvu ručičky lze poznati, zda příslušný stroj pracuje jako motor či jako dynamka. Ve větších elektrárnách bývá ovšem vždy několik hlavních strojů, schema zůstane však totéž jen s tím rozdílem, že na společné přípojce zapojeno jest více hlavních dynamek paralelně, každá ovšem s příslušnými přístroji, jak ve schematu pro jedno hlavní dynamo naznačeno.

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933