Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Nabíjecí agregáty (rok 1913)

Nabíjecí agregáty (rok 1913)

Document Actions

Nabíjecí agregáty
Nabíjení baterie dynamkou zařízenou pro zvyšování napětí má tu nevýhodu, že dynamka nemůže současně s nabíjením dávati proud do sítě a že musí býti stavěna na nejvyšší nabíjecí napětí, ač většinou času pracuje pouze s normálním napětím síťovým. Přirozeně, že stroj na 180 V jest dražší nežli stroj pouze na 120 V zařízený. V elektrárnách, kde dynamo má nepřerušeně pracovati s normálním napětím na síť a není tudíž přípustno napětí její za účelem nabíjení baterie zvyšovati, slouží ku zvyšování napětí zvláštní malá dynamka, t. zv. přísadné dynamo nebo zvyšovač napětí. Napětí tohoto stroje se pak přiřadí k napětí síťovému, čímž docílí se napětí zvýšeného, potřebného k nabíjení baterie. Napětí přísadné dynamky musí se dáti v širokých mezích regulovati, tak ku př. v našem případu od 0 do 60 voltů. Řadění jest tak provedeno, aby se napětí přísadné dynamky s napětim dynamky hlavní sčítalo. Na počátku nabíjení bude napětí přísadní dynamky asi 10 V, takže se baterie bude nabíjeti s 10 plus 120 t. j. 130 volty. Ku konci nabíjení bude zapotřebí napětí přísadní dynamky zvýšiti až na 60 voltů, takže se baterie bude dobíjeti napětím 60 plus 120 t. j. 180 voltů (obr. 84.).

Po celou dobu nabíjení může hlavní stroj pracovati s konstantním napětím 120 V do sítě. Pohon přísadní dynamky děje se buď zvláštním stejnosměrným, s dynamkou přímo spojeným motorem, anebo řemenem od transmise.
Magnety přísadní dynamky připojí se tak, aby se buzení dělo nabíjecím napětím baterie, takže se stoupajícím napětím baterie se samočinně zvyšuje též napětí přísadní dynamky. Úplná schema pro řadění stejnosměrné dynamky baterií, přísadní dynamkou a příslušným stejnosměrným motorem naznačeno jest na obr. 85.

K odepínání článků při nabíjení, po př. připínání těchto při vybíjení baterie slouží opět dvojitý zařaďovač článků. Přísadné čili nabíjecí dynamo s motorem nazýváme přísadním nebo nabíjecím agregátem. Je-li nabíjecí proud baterie ku př. 9 A, bude v našem maximálním případu výkon nabíjecího agregátu 60 V X 9 A t. j. 540 wattů. Maximální výkon příslušného motoru bude:

                                       540 wattů
                                -------------------- = asi 1KS,
                               736 x 0,8

přičemž 0,8 značí stupeň účinnosti přísadní dynamky.

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933