Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Vypínače minimální (rok 1913)

Vypínače minimální (rok 1913)

Document Actions

Vypínače minimální pro proud stejnosměrný mají za účel přerušiti samočinně vedení, klesne-li v něm proud na nulu, neb, obrátí-li se směr proudu; chrání tudíž stroje a přístroje proti zpětnému proudu. Nejčastěji užívaný tvar minimálního vypínače znázorněn jest na obr. 33.

Vypínač sestává z vypínacího nože A, tvořícího současně železné jádro elektromagnetu, kol něhož jest v několika závitech veden hlavní proud vypínačem procházející. Pokud prochází proud v určité síle a určitým směrem těmito závity, potud jest toto železné jádro magnetické a přidržuje páku se závažím B, čímž se udržuje vypínač ve stavu zapnutém. Klesne-li však síla proudu na nulu, ztratí se magnetisující síla cívky, páka se závažím B se odtrhne a vlastní vahou spadne dolů. Mezi pádem tím vytrhne se pak núž A z kontaktu, čímž nastane samočinné přerušení proudu. Při zpětném proudu musí přirozeně proud, nežli svůj směr obrátí, rovněž aspoň na okamžik klesnouti na nulu, moment ten však stačí, aby samočinný vypínač vypnul.

Autor
Ing. V. Machytka
Zdroj


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933