Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Pomocná, instalační relé

Pomocná, instalační relé

Document Actions

Pomocná (instalační) relé jsou přístroje, které se podle požadavku použitelnosti rozdělují na:

a) výkonová relé
nebo vlastně zesilovač, kdy se malým napětím (resp. proudem) spíná velké napětí (resp. proud)

Praktický příklad:
1)
Nízkým napětím, např. z obvodů bezpečného napětí AC 24 V nebo logických či digitálních výstupů se spíná výkonový obvod s napětím AC 230 V, přičemž je zajištěno galvanické oddělení ovládacího a ovládaného obvodu. (zpravidla 2,5kV)
2) Výstupem z přístroje, kterým je např. bezkontaktní nebo jeho relé není schopno spínat velkou zátěž je možno spínat cívku výkonového relé (jejíž odběr se zpravidla posunuje v desítkách mA, které pak svými kontakty spíná výkonovou zátěž několik Ampér –6 –8 – 12 – 16 – 25A.

b) pomocná relé
slouží k ovládání pomocných obvodů, kde je třeba použít více jak jeden kontakt, tzv. “množení kontaktů”, ovládací napětí přivádí na cívku relé a kontakty relé pak spínají patřičné ovládané obvody. Počet a typ kontaktů závisí na konkrétním typu pomocného relé.

b) pomocná relé
slouží k ovládání pomocných obvodů, kde je třeba použít více jak jeden kontakt, tzv. “množení kontaktů”, ovládací napětí přivádí na cívku relé a kontakty relé pak spínají patřičné ovládané obvody. Počet a typ kontaktů závisí na konkrétním typu pomocného relé.

Pomocná (výkonová) relé se dále rozdělují podle:

  • napájecího (ovládacího) napětí (AC 230, AC/DC 24 apod.)
  • počtu výstupních kontaktů (1, 2, 3, 4, 5 …)
  • typu výstupních kontaktů (spínací, rozpínací, přepínací nebo kombinace)
  • max. spínaného proudu (standart 1, 5, 6, 8, 10, 12, 16, 20, 25)
  • max. spínaného napětí (běžně 250V AC, 400V AC …)
  • typu spínané zátěže (odporová, induktivní – značí se AC1, AC15 apod.)

Provedení:
S výhodou se používají pomocná relé v modulovém provedení, pro upevnění na DIN lištu, protože svými rozměry zapadají do modulové zástavby v rozvaděčích, přičemž indikace zůstává viditelná. Dalším rozšířeným typem provedení je relé pro zasunutí do patice. Patice bývá většinou univerzální pro různé typy pomocných relé (co se počtu kontaktů týče) a umožňuje nasunutí i dalších doplňkových modulů (modulu odrušovací diody, optické signalizace, časového modulu aj.) Patice bývají uzpůsobeny pro montáž na lištu DIN nebo pro upevnění šrouby.

Autor
Jana Sklenářová
Zdroj
Příbuzné termíny


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933