Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Paměťová, impulsní relé

Paměťová, impulsní relé

Document Actions

Jak již z výše uvedeného názvu vyplývá, je u těchto relé hlavním úkolem “zapamatování si” svého stavu. Slouží většinou k ovládání nejrůznějších spotřebičů - stiskem zapne a stiskem vypne, přičemž se s výhodou pro ovládání těchto přístrojů používá tlačítek. Možnosti je však použití externího kontaktu z jiného přístroje či zařízení.

Velké uplatnění nacházejí paměťová relé při ovládání osvětlení z více míst. Nahrazují tak klasické instalace ( kde se používali většinou přepínače č. 6 a 7 ), čímž výrazně šetří náklady na materiál a vodiče a snižují časovou náročnost při zapojování.

Při použití paměťového/impulsního relé sestává celá instalace pouze z tlačítek paralelně pospojovaných a připojených na ovládací vstup přístroje. K výstupu přístroje je většinou připojeno svítidlo (nebo několik svítidel). Další výhoda tohoto zapojení spočívá ve snadné rozšířitelnosti, v případě, že bude vyžadováno další ovládací místo. V neposlední řadě je možno volit průřez ovládacích vodičů minimální, protože příkon ovládacích vstupů bývá zpravidla několik mA. Podle jednotlivých typů paměťových relé je možno používat k ovládání i tlačítka, které jsou vybaveny indikační doutnavkou, případně je nutné používat kompenzační kondenzátor, který se připojuje paralelně k ovládacím vstupům. Výstupem bývá zpravidla kontakt relé. Proudové zatížení, počet a typ výstupního relé je dán konkrétním typem přístroje.

Doplňující
U vylepšených typů paměťových relé se můžeme setkat s tzv. centrálním ovládáním. Centrální ovládání umožňuje celkové zapnutí či vypnutí více paměťových relé centrálně. Představme si vícepodlažní budovu, kde v chodbě na každém podlaží je instalováno paměťové relé ovládané libovolným počtem tlačítek v rámci místního ovládání na podlaží. Jednotlivá paměťová relé z každého podlaží jsou pak přes společné svorky pro centrální ovládání propojeny do řídícího stanoviště (např. vrátnice), kde je možno všechny paměťové relé bez ohledu v jakém se nachází stavu vypnout nebo zapnout (to je vhodné např. pro uklízečku, ostrahu nebo pro jistotu, že je veškeré osvětlení vypnuto).

Autor
Jana Sklenářová
Zdroj
Příbuzné termíny


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933