Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...
Nacházíte se zde: Úvod » Terminolog » Fázoměry (2002)

Fázoměry (2002)

Document Actions

Fázoměry jsou měřicí přístroje, které slouží k přímému měření účiníku. Jsou to nejčastěji poměrové elektrodynamické přístroje, jejichž výchylka je úměrná fázovému posunu mezi proudem a napětím. Vyrábějí se jak v jednofázovém, tak v trojfázovém provedení.

Schéma jednofázového poměrového elektrodynamického fázoměru.

Proudová cívka, která je rozdělena na dvě stejné části vytváří homogenní magnetické pole, ve kterém jsou umístěny dvě zkřížené otočné cívky vzájemně natočené o 90°. Do série s jednou z otočných cívek je zapojena cívka s velkou indukčností a malým odporem, znamená to, že proud touto cívkou je posunut o 90° oproti proudu druhou otočnou cívkou, v níž je zapojen pouze rezistor. Protože obě cívky jsou mechanicky pootočeny a protékají jimi časově posunuté proudy, vytvoří točivé magnetické pole. Toto magnetické pole natočí otočné cívky do takové polohy, kdy se maxima obou magnetických polí (točivého pole otočných cívek a pole pevné cívky) shodují. Výchylka ručky je potom přímo úměrná fázovému posunu φ mezi proudem a napětím.

Fázoměry ukazují správnou výchylku pouze při sinusových průbězích proudu a napětí. Fázoměr popsaného provedení lze navíc použít pouze pro měření účiníku při kmitočtu 50Hz. Kmitočtovou závislost ústrojí lze zmenšit rozdělením jedné otočné cívky na dvě poloviny a připojením kondenzátoru, jak je naznačeno na obrázku.

Trojfázový elektrodynamický fázoměr bývá obvykle zapojen podle obrázku níže. Pevnou cívkou protéká proud jedné fáze, otočné cívky jsou připojeny na sdružené napětí mezi první a ostatními fázemi, čímž se bez dalších dodatečných zařízení vytvoří točivé magnetické pole.

Trojfázový elektrodynamický fázoměr.

Je-li φ=0 (cosφ=1), ustálí se otočná část ve střední poloze, při kapacitním či induktivním účiníku se ručka vychýlí na jednu či druhou stranu.

Trojfázový fázoměr ukazuje správně pouze tehdy, je-li zátěž souměrná. Není-li zátěž souměrná, měří fázoměr účiník té fáze, v níž je zapojena pevná cívka.

Fázoměry mají poměrně velkou vlastní spotřebu, jejich přesnost bývá max. 1,5%.
Stupnice je kalibrována přímo v hodnotách cos
φ, nemá však rovnoměrné dělení.

První stupnice univerzálního fázoměru, na obrázku pod ním je

stupnice fázoměru určeného pro měření účiníku induktivní zátěže.

Třetí stupnice  je určena pro čtyřkvadrantový fázoměr, který se používá pro měření účiníku při dodávce energie v obou směrech. Používá se např. v přečerpávacích elektrárnách, jejichž stroje mohou pracovat jak v motorickém tak i v generátorickém režimu.

Pevná, proudová cívka fázoměru může být napájena i přes měřicí transformátor proudu, proto se fázoměry pro měření účiníku v energetice často vyrábějí i v klešťovém provedení.

Autor
Kolektiv autorů
Zdroj
Příbuzné termíny


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933