Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

Moje nářadí? (2.)

Obsah mého příručního boxu. Diskuze nad mým nářadím. Co byste vy ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Události
BRNO - Kurzy revizních techniků elektrických zařízení kategorie E2A
Brno, učebna LPE s.r.o., Nad Přehradou 2,
28.08.2017
BRNO - Kurzy revizních techniků elektrických zařízení kategorie E4A
Brno, učebna LPE s.r.o., Nad Přehradou 2,
28.08.2017
BRNO - Kurzy revizních techniků elektrických zařízení kategorie E2A
Brno, učebna LPE s.r.o., Nad Přehradou 2,
29.08.2017
BRNO - Kurzy revizních techniků elektrických zařízení kategorie E4A
Brno, učebna LPE s.r.o., Nad Přehradou 2,
29.08.2017
BRNO - Kurzy revizních techniků elektrických zařízení kategorie E2A
Brno, učebna LPE s.r.o., Nad Přehradou 2,
30.08.2017
HRADEC KRÁLOVÉ - Elektrotechnická výstava Sonepar
Hradec Králové, zimní stadion, Komenského 1214/2 ,
30.08.2017
BRNO - Kurzy revizních techniků elektrických zařízení kategorie E2A
Brno, učebna LPE s.r.o., Nad Přehradou 2,
31.08.2017
HRADEC KRÁLOVÉ - Elektrotechnická výstava Sonepar
Hradec Králové, zimní stadion, Komenského 1214/2,
31.08.2017
BRNO - Kurzy revizních techniků elektrických zařízení kategorie E2A
Brno, učebna LPE s.r.o., Nad Přehradou 2,
1.09.2017
PARDUBICE - Vyhláška č. 50/1978 Sb.
Pardubice, Dům kultury Dukla, Gorkého 2573,
7.09.2017
LIBEREC - Kurzy revizních techniků elektrických zařízení kategorie E2A
Liberec, Střední odborná škola, Jablonecká 999, příspěvková organizace,
11.09.2017
BRNO - Hromosvody a uzemňování prakticky
Brno, učebna LPE s.r.o., Nad Přehradou 2,
11.09.2017
LIBEREC - Kurzy revizních techniků elektrických zařízení kategorie E4A
Liberec, Střední odborná škola, Jablonecká 999, příspěvková organizace,
11.09.2017
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Téma týdne » Osobnosti

Téma týdne číslo 21
>>> Osobnosti <<<


Výběr článku z archívu portálu na toto téma. (Sledujte prosím datum vydání!)

SI# Jaká je elektrotechnická historie Petra Vetešníka?

V seriálu o systémových instalacích jste mohli vidět a slyšet názory Petra Vetešníka. Jaká je jeho elektrotechnická historie nám prozradil on sám.

SI# Roman Steiger a to, co o něm ještě nevíte

Roman Steiger začínal své technické kroky se stavebnicí Merkur. Jak se historicky vyvíjela jeho technická kariéra až do dnešní doby?

SI# Richard Müller a to, co o něm ještě nevíte

Cesta elektrotechnikou byla pro Richarda Müllera relativně dlouhá. Jaké takzvané kameny musel ve svém životě překonat? ... "v současnosti jsem ve společnosti ABB, a je to moje třetí pozice a konečně taková, na kterou jsem se chtěl dostat. Nyní mám systém na starosti jako celek" ...

SI# Jiří Olejníček a to, co o něm ještě nevíte

Systémový integrátor. Co je to za funkci? Je to víc elektrikář nebo projektant? Jiří Olejníček dnes pracuje hlavně se systémy KNX. Je to práce s mnoha znalostmi a dovednostmi. Být v této oblasti dobrý, znamená neustále poznávat novinky, srovnávat je a vyhodnocovat. Jak se k tomuto oboru dostal si poslechněte právě teď.

SI# Jak se Václav Mimráček dostal k elektrotechnice?

Václava Mimráčka vždy bavily technické vědy. Poslechněte si, jak se dostal k automatizaci potažmo k elektrotechnice.

Fenomén Michal Kříž a IN-EL

Michala Kříže není třeba elektrotechnikům nijak dlouho představovat. Je neodmyslitelně spjatý s technickou normalizací, ale také s odborným vzděláváním v oboru. Dokáže zodpovědět snad jakýkoliv elektrotechnický dotaz. Původně studoval výrobu a rozvod na FEL ČVUT, poté měl namířeno do výzkumu, ale souběhem okolností skončil na Úřadě pro normalizaci. Co dalšího nám o sobě prozradil?

SI# Jak se dostal Jaromír Pávek k elektrotechnice?

Jak dlouho se Jaromír Pávek pohybuje v systémových instalacích? Co jej dělá odborníkem v pravém slova smyslu? Poslechněte si další díl o autorech seriálu systémových instalací.

SI# Historie Josefa Kunce

Josef Kunc není v seriálu o systémových instalacích náhodou. Této oblasti se věnuje mnoho let. Jak a kde se k ní dostal? Jakého výrobce zastupuje? Co nám o sobě prozradil dalšího? Sledujte další díl o autorech seriálu SI# systémových instalací.

SI# Kde se vzal Zdeněk Rajmont v elektrotechnice?

Ortodoxní názory Zdeňka Rajmonta v diskusích občas zvednou ze židle ne jednoho kolegu odborníka. Jestli je elektrotechnika jeho koníčkem nebo prací se dozvíte v dnešním povídání o autorech seriálu systémových instalací.

SI# Jak se Pavel Barvíř dostal k elektrotechnice?

Cesta Pavla Barvíře k systémovým instalacím byla delší než u jiných odborníků. Jaký obor vystudoval a co o sobě prozradil se dozvíte v článku o autorech seriálu systémových instalací..

SI# Jaká je elektrotechnická historie Jaromíra Klabana?

Co o sobě prozradil Jaromír Klaban? Jakými školami prošel? Jak se dostal k oboru a co ho vedlo do společnosti TECO? Odpovědi se dozvíte v tomto článku o autorech seriálu SI# systémových instalací.

SI# Kde se vzal Martin Formánek v elektrotechnice?

Co o sobě prozradil Martin Formánek? Jak dlouho pracuje pro společnost ENIKA, na jakých projektech se podílí a co je jeho náplní práce? Jak se dostal k systémovým instalacím? Odpovědi se dozvíte v tomto článku o autorech seriálu SI# systémových instalací.

EH# Jak se František Kosmák dostal k elektrotechnice

Jako dítě vyrůstal v období, kdy se u nás začalo elektrifikovat. Chtěl být pilotem, ale tatínek mu řekl: "Nikam nepůjdeš, nebo bys tam někde spadl, na to jsme tě nevychovávali". Nakonec zaškrtl povolání elektroinstalatér. Kudy prošel František Kosmák, než se dostal na technickou inspekci? Sledujte tuto exkluzivní výpověď známého elektrotechnika.

O Josefu Honzíkovi jinak

Josef Honzík je zkušený lektor s bohatými zkušenostmi z praxe projektanta a revizního technika. Školí především silové rozvody související s požárně bezpečnostními zařízeními. K elektrice se přitom dostal poměrně náhodou. V té době to fungovalo tak, že zájemci na Národním výboru přidělili učební místo u určité firmy, kde jej přijmuli, vyučil se a pak pro firmu pracoval. A Josef Honzík náhodou natrefil na volné elektrikářské místo u Průmstavu. Co nám o sobě ještě prozradil na AMPERu 2015?

O Jiřím Slukovi jinak

Jiřího Sluku znají elektrikáři jako inspektora elektrických zařízení či lektora. Víte ale, jaké má záliby nebo co si myslí o elektrikářích? Na AMPERu 2015 jsme se v krátkém rozhovoru pokusili nahlédnout do jeho soukromí. Z rozhovoru se například dozvíte, jak se tento absolvent Fakulty radiolokace na Vysoké vojenské technické škole v Liptovském Mikuláši dostal k elektrice i jak jeho vzdělání ovlivňuje jeho současnou práci.

Co by nám měl František Kosmák ještě prozradit?

Víme, že byl František Kosmák pracovník Státního odborného dozoru. Odtud tedy pramení jeho informační "našlapanost". Ale na rozdíl od jiných pracovníků František na svých znalostech stále pracuje. Doplňuje, dohledává, konzultuje. A co je důležité, nenechává si to pro sebe! Nutno dodat, že je také již ve věku, kdy je životní čas cennější než kdykoliv předtím. A přece jede na plné obrátky. Nedávno jsem si uvědomil, že mám na něj hodně otázek, které by mohl objasnit jedině on. Normozpytec!

Josef Sousedík - (ne) zapomenutý vynálezce

Josef Sousedík (1894–1944) byl významný český elektrotechnik a vynálezce s mnoha československými i světovými patenty, zakladatel elektrotechnické továrny ve Vsetíně, úspěšný podnikatel, uznávaný komunální politik, humanista a vlastenec z první poloviny 20. století. Dne 13. června bude ve Vsetíně v městském Muzeu, široké veřejnosti představena publikace o tomto vsetínském rodákovi.

O knize "Josef Sousedík"

Dřívější a současný šéfredaktor časopisu Elektro, Jiří Kohutka a Josef Košťál, se rozhodli zmapovat život a dílo Josefa Sousedíka, rodáka z valašského Vsetína, významného českého elektrotechnika a vynálezce s mnoha československými i světovými patenty, zakladatele elektrotechnické továrny ve Vsetíně, proto vznikla kniha ...

František Křižík a jeho paměti

O českém vynálezci a podnikateli Františku Křižíkovi se toho již napsalo a napíše dost. Méně se ví, že byl také politikem, vlastencem a pozorovatelem života známým i mimo hranice Rakousko-Uherska, kde prožil větší část života. Své životní osudy, ale také zkušenosti a názory shrnul v knize nazvané Paměti ...

Rozhovor s Milanem Illkem, projektatem nn a vn

Známe se? Kdo jsme my, elektrikáři? Víte, kolik zkušeností si nestačíme sdělit mezi sebou? Vzpomínáte si na své začátky? Jaké to bylo tehdy a dnes? Vytvořili jsme prostor pro sdílení informací, na které si ještě vzpomínáme. Poznejme, jací jsme opravdu, neverbální komunikace nevypovídá přesně ...

Století plné vynálezů

Celá dlouhá tisíciletí zůstala elektřina pro lidstvo tajemstvím. Pak během jednoho jediného století byly objeveny všechny nejdůležitější zákonitosti a lidé mohli začít s všestranným využíváním elektrické energie. Pojďme se podívat, co vše a kdy bylo objeveno.

BRNO: Ten, kdo dává noci šmrnc

... Brno je příliš malé k tomu, aby se udrželo nějaké tajemství pod pokličkou. A jako podle učebnice přinášely Radkovy reference další a další poptávky a realizace. A tak se v Brně začalo objevovat noční osvětlení zářivkovými a LED zdroji, svítící bary, police, schody, reklamní cedule, popisy poschodí nebo třeba i svítící desky stolů.

František - nestor elektrifikace u nás

Slyšeli jste již někdy nějakou operu za světelného doprovodu slavné Křižíkovy fontány? Víte, kdy byla u nás poprvé zavedena elektrická dráha a odkud kam vedla? Jaké další projekty uskutečnil František Křižík, který je považován za nestora české elektrifikace, čtěte zde...!

Stejnosměrný nebo střídavý proud? Počátky elektrifikace ...

Je všeobecně známé, že první snahy o plošné rozšíření elektrického proudu mezi obyvatelstvo pochází od Thomase Alva Edisona. Jak došlo k jeho počátečnímu úspěchu a co mu stálo v cestě? A co vedlo odborníky k tomu, že se nakonec přiklonili k proudu střídavému? Více zde...!

Přehled světových elektrotechniků

Jak jste na tom se znalostmi největších osobností světové elektrotechniky? Víte, jak vypadali? Víte, kdo se s kým mohl osobně setkat? Pokud ne, nenechte si ujít přehlednou tabulku významných jmen z tohoto oboru ...

Český Emil, žák u Edisona

Víte, který z český techniků pracoval jako asistent u Edisona? S kým se v té době u Edisona setkal? Jak došlo k založení a rozvoji slavné značky ČKD? Více informací zde...!

BRNO: Komplexní elektroinstalace Radka Červeného

Radek Červený jako OSVČ v oblasti elektroinstalací klade důraz na přesnost, odbornost a bezpečnost dodávek služeb. Jeho názory a znalosti mnozí známe z našich diskusí. Tímto článkem jsme se podívali na jeho práci blíže. Navštívili jsme náhodně několik jeho zakázek s kamerou ...

V osmdesáti už opravdu do důchodu odejdu ...

... sám sobě slibuje Jindřich Dvořák. Světelný specialista, který strávil život mezi luxy a možná proto jeho životní tunel byl stále krásně osvětlen. Zastavili jsme se na slovíčko za vitálním mužem, který svou přesností, spolehlivostí, galantností a humorem je vždy vítaným partnerem, kolegou ...

Pavel Horský rumunského elektrikáře klidně zaměstná!

Pavla Horského známe z internetových diskuzí, kde spolu s dalšími přáteli z Clusteru vytváří odborné klima elektrikářů z praxe. Pro odpovědi jak vypadá elektrikařina z jeho pohledu jsme si zajeli za Pavlem do Podbořan.

ELEKTRO: Rozhovor s Romanem Hudečkem

... mám, a to „slabost" pro staré stroje a veterány. Při pohledu na ně se snažím pochopit technické myšlení našich dědů. Od nich se mám z jejich precizního a jednoduchého přístupu stále co učit ...

ELEKTRO: Rozhovor s Vladimírem Schnurpfeilem

... Je-li všeobecně psáno, že lidé narození v tomto znamení jsou vytrvalí, klidní a trpěliví a rádi si užívají svého pohodlí, tak to pasuje i na mou osobu. A jestli mně tohle ovlivnilo život? Určitě ano, a to jak v dobrém, tak i ve zlém ...

KARLOVY VARY: Štefan Beláň a sladký život revizního technika

Rozhovor s elektrotechnikem, pro kterého je tento obor drogou. Mnozí nechápou jak být dobrý a úspěšný elektrikář a současně radit tolika čtenářům. Seznamte se s některými jeho názory na audio záznamu v tomto článku ...

HOSTINNÉ: Diagnostika závad a revize s Josefem Noskem

Na koho se obrátíte v Hostinném pokud vám znenadání vypoví poslušnost elektroinstalace? Jak jednoduché! Obrátíte se na místního odborníka. Pokud nějakého ovšem znáte. Podívejme se spolu na jednoho, kterého známe my ...

Změna příkonu s Milanem Karvánkem

Jak změnit jednofázový přívod bytu za třífázový? Krátce a stručně popisuje Milan Karvánek, přímo z terénu ve chvíli, kdy pracoval na změně druhu přípojky. Seznamte se s krátkým postupem při potřebě výměny měření odběru elektrické energie ...

ELEKTRO: Rozhovor s Jaroslavem Smetanou

Kdo stojí za společností Blue Panther? Přečtěte si krátký rozhovor šéfredaktora časopisu ELEKTRO s jednatelem této společnosti Jaroslavem Smetanou.

ELEKTRO: Rozhovor s Václavem Macháčkem

Přečtěte si rozhovor s elektrotechnikem, kterého mnozí znají z odborných seminářů jako přednášejícího. Dozvíte se více o civilním profilu této osobnosti ...

ELEKTRO: Rozhovor s Michalem Křížem

Přečtěte si rozhovor šéfredaktora časopisu ELEKTRO Jiřího Kohutky s naším předním elektrotechnikem, garantem odbornosti iiSEL Michalem Křížem. V každém čísle časopisu ELEKTRO naleznete rozhovor s osobností, která ovlivňuje vývoj elektrotechniky na našem trhu ...

ELMONTEX: Miloslav Kašík, jak ho vidím já ...

Snad každý z nás má nějaké vzory osobností. Mě osobně fascinují ti, kteří si dokázali stanovit reálný cíl a dosáhnout jej. Zvláště pak ti, kteří se dokáží odpoutat od stereotypní šedi svého povolání a vznést se do oblak ... O tom, že jde o nelehkou práci se zde nemusím zbytečně rozepisovat. A tak se podívejme

Jan Hájek, jak ho vidím já ...

Stalo se módou psát o vrcholcích ledovců, ovšem aby vrcholek byl opravu nejvýš, musí stát na nějakém podloží. O těch, kteří často stojí na pozadí, jsem se rozhodl psát již mnohokrát. Znáte to, je to otázka času ... Zde o člověku s nezvyklou kombinací schopností ...

Cestovatel Marek Polan, jak ho vidím já ...

V minulosti jsme u nás uveřejňovali některé fotografie Marka Polana. Kdysi dávno mě napadlo seznámit ostatní s těmi, kteří jsou svým výkonem pozoruhodní. Požádal jsem Marka, zda by pro Elektriku.cz tu a tam, nezaznamenal "nějakou tu exotickou zásuvku".

Neper, předpony a jednotky

Po kom se jmenují jednotky elektrických a magnetických veličin? V elektrotechnické praxi se setkáváme s různými jednotkami elektrických a magnetických veličin. V tomto příspěvku uvádíme velmi stručné životopisy vědců a techniků, podle kterých se jednotky jmenují. Všímáme si však především jejich přínosu pro rozvoj elektrotechniky.

Volt, Watt, Franklin, Gauss, Gilbert, Maxwell

Po kom se jmenují jednotky elektrických a magnetických veličin? V elektrotechnické praxi se setkáváme s různými jednotkami elektrických a magnetických veličin. V tomto příspěvku uvádíme velmi stručné životopisy vědců a techniků, podle kterých se jednotky jmenují. Všímáme si však především jejich přínosu pro rozvoj elektrotechniky.

EiA: Jak si stojí česká elektrotechnika 2006?

Rozhovor s Františkem Hybnerem potvrdil má předchozí tvrzení. I v elektrotechnice chybí dost zásadně oblast služeb. Jak je to s vývojem odborného školství? Na kterém místě se nachází elektrotechnický průmysl v České republice? Tušíte kolik je zaměstnáno lidí v elektrotechnickém průmyslu?

ELEKTRO: Rozhovor s Lenkou Přikrylovou

Přečtěte si rozhovor s jednatelkou nejúspěšnější vzdělávací agentury v Česku. O jaký jiný obor se zajímá? Které akce pořádá Lenka Přikrylová výhradně pro ženy? Krátký rozhovor s šéfredaktorem časopisu ELEKTRO naleznete zde ...

EXKURS: Jak se žije dědkovi z Hulína?

Pokud bych potřeboval nějakou drobnost z elektroinstalačního materiálu a projížděl jsem Hulínem, patrně by mne nenapadlo nic jiného než navštívit dědka! Kdo, že je ten dědek?

ROZHOVOR: Pohled na svět z výšky vn

Jak se žije elektrotechnikovi vysoko na vedení vysokého napětí? Většina zná elektrotechniku především z té "příjemnější" stránky. Tím jsem myslel kanceláře, dílny ... Podívejme se na povolání kde je buď pořádná zima nebo také pěkné horko.

SCHRACK: Již nejsme pod křídly REXEL! ... říká Marek Zacios

Co možná nevíte o Schracku. Kdo Schrack dnes vlastní? V kolika zemích Schrack působí? Co nového Schrack představil? Jak dalece je nynější Schrack ještě výrobcem a jak moc je pouze obchodníkem? Co ještě Schrack skrývá za tajemství?

Nikola Tesla, moje mládí....

Neobyčejný život Nikoly Tesly na pokračování(1/6)

Nikola Tesla je skutečným, leč neopěvovaným prorokem elektrického věku!

Neobyčejný život Nikoly Tesly na pokračování (úvod)

Josef Sousedík

Moravský průkopník elektrotechniky narozen 18. prosince 1894 ve Vsetíně, zastřelen nacisty 15. 12. 1944.

James Watt

Kdo to byl?

Kdo to byl Nikola Tesla?

Když v roce 1877 řekl jedenadvacetiletý Tesla profesoru Pöschlovi, že existuje možnost sestrojit motor na střídavý proud bez kartáčů a komutátoru,

Guglielmo Marconi

Kdo to byl?

František Křižík

Kdo to byl?

Gilbert William

Kdo to byl?

Benjamin Franklin

Kdo to byl?

Edison Thomas Alva

Kdo to byl?

Diviš Prokop

Kdo to byl?


Diskuse na toto téma

Máte k tématu co říct? Pošlete nám váš názor!Termíny tohoto tématu

reklama
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933