Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Pokud narazíte na názvy svítidel HALSPOT I LED, HALSPOT II LED, TUNNEL LED nebo třeba FARMER I LED PRO, pak jde o produkty svatobořické dílny! Svatobořice nejsou zrovna průmyslovou oblastí. Ba naopak, tamní oblast proslavuje Svatobořické čevené ...
  • Domnívat se, že v dnešní době, při stále zvyšujícím se počtu technologií, by mohla původní elektroinstalace setrvat v podobě, kterou navrhl někdo v minulosti je utopie! Stačí změna uživatele prostoru a vznikají zcela jiné potřeby. Ano, drobnosti ...
Nacházíte se zde: Úvod » Oblasti

Témata z alespoň jedné oblasti

Energetika

BLACKOUT #4: Jak zjistím, že se jedná o blackout a ne o krátkodobý výpadek elektřiny?

  • 15.10.2015
BLACKOUT #4: Jak zjistím, že se jedná o blackout a ne o krátkodobý výpadek elektřiny?
Každý výpadek elektrického proudu samozřejmě neznamená hned blackout. Může se jednat pouze o plánovanou odstávku elektřiny z důvodu údržby distribuční sítě nebo o krátkodobý lokální výpadek. Jak a kde se informovat o plánovaných odstávkách elektřiny a podle čeho rozlišit lokální výpadek od blackoutu, se dozvíte ve čtvrtém díle seriálu BLACKOUT.

BLACKOUT #3: Jaká opatření mohou být v případě vzniku blackoutu přijata v ČR?

  • 1.10.2015
BLACKOUT #3: Jaká opatření mohou být v případě vzniku blackoutu přijata v ČR?
K jakým krokům mohou přistoupit provozovatelé přenosové soustavy a orgány státní správy v případě, že nastane blackout? Ke krizovým opatřením, která přijímá státní správa, patří například vyhlášení omezení pohybu a pobytu osob na vymezeném území či práva pokojně se shromažďovat. Může být nařízena také evakuace osob nebo pracovní povinnost. Dále jsou přijímána opatření nouzového přežití obyvatelstva. Více se o krizových stavech dozvíte ve třetím díle seriálu BLACKOUT.

ABB: Digitalizace v energetice nabízí lepší práci s daty

  • 30.09.2015
ABB: Digitalizace v energetice nabízí lepší práci s daty
K čemu to lepší využití dat vlastně nakonec bude? Jaké komponenty vlastně tvoří digitální elektrárnu? S Michalem Andrejčákem z Power Systems Division společnosti ABB jsme diskutovali i nad tím, že boom v oblasti výstavby nových elektráren je například v Asii nebo na blízkém Východě. Nicméně tamní investoři vyžadují co nejrobustnější a co nejméně složitou elektrárnu s minimem elektroniky. Jako součást dodávky požadují dokonce i „velké kladivo".

BLACKOUT #2: Jaké jsou příčiny vzniku blackoutu?

  • 24.09.2015
BLACKOUT #2: Jaké jsou příčiny vzniku blackoutu?
Rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie bývá zapříčiněn celou řadou vlivů - mezi nimi jsou například větrná smršť, různé poruchy, přetok energie ze zahraničních rozvodných soustav či teroristický útok. Nejčastěji přitom blackout způsobí souběh několika významných příčin najednou. Jak dochází ke vzniku rozsáhlého výpadku dodávek elektřiny, se dozvíte v druhém díle seriálu BLACKOUT.

BLACKOUT #1: Co je to blackout?

  • 10.09.2015
BLACKOUT #1: Co je to blackout?
Pod pojmem blackout se skrývá rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie, jehož důvodem může být porucha elektrárny či selhání přenosové soustavy. V nedávné době postihly rozsáhlé blackouty například Turecko nebo Holandsko. Kdy se jedná skutečně o blackout a jak přesně tento termín definujeme, se dozvíte v prvním díle seriálu BLACKOUT.

ABB: Uplatnění technologie pro efektivní nakládání s odpady a výrobu energie

  • 7.07.2015
ABB: Uplatnění technologie pro efektivní nakládání s odpady a výrobu energie
Ve dvou nových zařízeních na energetické využívání odpadů v Evropě se uplatní technologie ABB pro efektivní nakládání s odpady a výrobu energie. ABB získala zakázky od švýcarské společnosti Hitachi Zosen Inova, která se zabývá navrhováním, nákupem a výstavbou zařízení na energetické využívání odpadů. Zakázky se týkají dodávky kompletního elektrického a řídícího řešení pro Severnside Energy Recovery Centre v Anglii a zařízení na energetické využívání odpadů v polské Poznani.

AFP KONFERENCE: Průmyslové armatury v energetice

  • 1.04.2015
AFP KONFERENCE: Průmyslové armatury v energetice
Výrobce regulačních uzavíracích ventilů POLNA corp. nedávno absolvoval audit společnosti ČEZ a začal dodávat i pro jadernou energetiku. Obchodní manažer firmy Petr Oravec s námi na konferenci All for Power hovořil nejen o dodávkách pro jadernou elektrárnu Mochovce, ale i o plánech společnosti pro obor energetiky, který tvoří 80% nynějšího obratu firmy. Představil nám i zajímavé novinky z tohoto segmentu.

SCHNEIDER ELECTRIC: Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem

  • 27.03.2015
SCHNEIDER ELECTRIC: Energetické audity musí nově provádět přes dva tisíce firem
Přes dva tisíce podniků v Česku bude muset zpracovávat každé čtyři roky energetický audit. Provádět jej budou muset firmy, které mají více jak 250 zaměstnanců a jejich aktiva, potažmo majetek, přesahují korunový ekvivalent částky 43 milionů euro nebo mají obrat vyšší než 50 milionů euro. Novou povinnost jim ukládá novela zákona o hospodaření s energií, kterou v únoru schválili poslanci. Novela má být v platnosti od července letošního roku.

SCHNEIDER ELECTRIC: Proměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti

  • 16.03.2015
SCHNEIDER ELECTRIC: Proměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti
Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider Electric a společnosti Groupe Montoni, která patří mezi nejvýznamnější kanadské developery v segmentu udržitelných budov. Ze staré textilky je dnes kancelářský objekt a zároveň výkladní skříň moderní automatizace.

AFP KONFERENCE: Prototyp ventilátorového mlýnského okruhu

  • 24.02.2015
AFP KONFERENCE: Prototyp ventilátorového mlýnského okruhu
Prototyp ventilátorového mlýnského okruhu pro společnost ČEZ. To bylo téma rozhovoru, který jsme na konferenci All for Power vedli s Michalem Návratem, výkonným ředitelem společnosti Ivitas. Prototyp přispěl spolu s dalšími opatřeními k tomu, že bloky plní emisní limity, které začnou platit od roku 2016. Díky nasazení okruhu se navíc prodloužila životnost mlecích elementů a zlepšila se jemnost mletí. V Elektrárně Mělník II funguje už přes tři roky.

ABB: Solar Impulse a ABB spolupracují na letounu poháněném pouze sluneční energií

  • 17.02.2015
ABB: Solar Impulse a ABB spolupracují na letounu poháněném pouze sluneční energií
Společnost ABB a Solar Impulse vytvořily technologickou alianci a spolupracují na realizaci historicky prvního obletu zeměkoule v letounu poháněném pouze sluneční energií. Cílem tohoto projektu je poukázat na roli inovací a technologického pokroku při optimalizaci využívání přírodních zdrojů. Oblet bude odstartován koncem února nebo začátkem března letošního roku v Abu Dhabi.

Projekt ITER a zapojení českých vědců a firem

  • 2.02.2015
Projekt ITER a zapojení českých vědců a firem
I přes probíhající protesty protijaderných aktivistů pokračuje výstavba experimentálního termonukleárního reaktoru v rámci mezinárodního projektu ITER. Dočkáme se již brzy prvního reaktoru, který bude mít vyšší výkon než příkon? O tom jsme na AMPERu 2014 hovořili s Milanem Řípou z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky. Prozradil nám, jak se na projektu podílejí čeští vědci a české firmy.

Podnikové normy energetiky #2

  • 28.01.2015
Podnikové normy energetiky #2
Podnikové normy energetiky jsou obecně nižším stupněm technických norem a vhodným způsobem doplňují soustavu norem ČSN v oblasti elektroenergetiky. Které z těchto norem jsou zaměřené na parametry kvality elektřiny a které na kabely? Jaké nové PNE se připravují pro venkovní vedení nad 1kV? A jak je na tom Česko se zaváděním inteligentních sítí Smart grids? To se dozvíte v druhé části přednášky Jaroslava Bárty.

Podnikové normy energetiky PNE #1

  • 14.01.2015
Podnikové normy energetiky PNE #1
Podnikové normy energetiky jsou obecně nižším stupněm technických norem a vhodným způsobem doplňují soustavu norem ČSN v oblasti elektroenergetiky. První PNE byla vydána už v roce 1992, základní soubor norem byl pak vypracován v letech 1993 až 1994. Jak se tyto normy tvoří a jakými oblastmi se zabývají? Kdo PNE schvaluje a jak fungovalo jejich schvalování před rokem 2011? Sledujte přednášku Jaroslava Bárty.

Martin Hájek o dopadu evropské politiky na teplárny v ČR

  • 6.01.2015
Martin Hájek o dopadu evropské politiky na teplárny v ČR
Ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek hovořil na Dnech teplárenství 2014 o dopadu evropské politiky na teplárny v České republice. Jaké směrnice ovlivní české teplárenství? Jaký důsledek budou mít pro obyvatele a jaký pro teplárny? Proč se lidé připojují či odpojují od teplárenství? Jak je na tom česká distribuční síť a kolik se do ní ročně investuje? A jak se investice do oprav promítají do cen tepla? To se dozvíte v článku s videoklipem.
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933