Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
Nacházíte se zde: Úvod » Oblasti

Témata z alespoň jedné oblasti

Legislativa, Normalizace

SOLID TEAM: Michal Kříž o fotovoltaických systémech spojených s elektrorozvodnou sítí

  • 28.08.2014
SOLID TEAM: Michal Kříž o fotovoltaických systémech spojených s elektrorozvodnou sítí
Horečné nasazování nových fotovoltaických elektráren do provozu přivedlo Michala Kříže k vytvoření přednášky na téma Fotovoltaické systémy spojené s elektrorozvodnou sítí. Co vyžaduje norma ČSN EN 62446 o minimálních požadavcích na systémovou dokumentaci, zkoušky při uvádění do provozu a kontroly? Kdo by měl normu používat a co je jejím záměrem? Jak vypadá zkouška fotovoltaického panelu? Jaká dokumentace by neměla chybět? Sledujte článek s videem.

Změny v ČSN EN 50110 ed.3 Stupně odpovědnosti za elektrické zařízení a činnosti na něm

  • 27.08.2014
Změny v ČSN EN 50110 ed.3 Stupně odpovědnosti za elektrické zařízení a činnosti na něm
Norma ČSN EN 50110 ed.3 nově uvádí stupně odpovědnosti za elektrické zařízení a činnost na něm. Rozlišuje osobu odpovědnou za elektrické zařízení, osobu pověřenou kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti, vedoucího práce a člena pracovního týmu. A dále stanovuje, jaký stupeň odpovědnosti mají konkrétní pracovníci v případě soukromých osob, živnostníků a velkých firem. Chcete vědět více? Sledujte článek Bohuslava Krameria.

Rozlišení provozních a pracovních postupů v ČSN EN 50110 ed.3

  • 20.08.2014
Rozlišení provozních a pracovních postupů v ČSN EN 50110 ed.3
Umíte správně rozlišit provozní a pracovní postupy dle normy ČSN EN 50110-1 ed.3? Co přesně znamená "práce bez napětí"? Provozní činnosti jsou určeny ke změně elektrického stavu elektrického zařízení. Patří sem kontroly funkčního stavu a revize. Pracovní činnosti se dělí na práce bez napětí, práce pod napětím, práce v blízkosti částí pod napětím, stavební práce a jiné neelektrické práce.

Vyjádření k návrhu nové vyhlášky o odborné způsobilosti v elektrotechnice

  • 15.08.2014
Vyjádření k návrhu nové vyhlášky o odborné způsobilosti v elektrotechnice
Cílem nové vyhlášky, která nahradí vyhlášku 50/1978 Sb., je upravit názvosloví do současného právního rámce a zohlednit osoby samostatně výdělečně činné, vytvořit jasný vztah mezi novou vyhláškou a zákonem o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, zjednodušit stupně odborné způsobilosti, vyřešení otázky uznatelného elektrotechnického vzdělání obecným způsobem, nikoliv taxativním výčtem, zvýšení úrovně přezkoušení a umožnění kontroly skutečného rozsahu odborné způsobilosti jednotlivých osob pro širokou veřejnost. Jak návrh nové vyhlášky komentuje prezident Elektrotechnického svazu českého Radek Roušar, který se na jeho tvorbě podílel?

LPE: Michal Kříž o použití přístrojů v elektrických instalacích

  • 7.08.2014
LPE: Michal Kříž o použití přístrojů v elektrických instalacích
Použití přístrojů v elektrických instalacích. Tak zní název přednášky Michala Kříže. Zaměřil se v ní na aktuální normy, které se vztahují k proudových chráničům, pojistkám, jističům, odpojovačům, hlídačům a dalším přístrojům. Jaké požadavky musí podle norem tyto přístroje splňovat? Jak použít proudový chránič z hlediska ochrany při poruše? Jaká pravidla platí pro přístroje pro ochranu před podpětím? Kde se používá nouzové vypnutí? A jaké jsou požadavky na záložní ochranu? To vše se dozvíte v jeho přednášce.

Osoby v ČSN EN 50110 ed.3

  • 6.08.2014
Osoby v ČSN EN 50110 ed.3
Víte, jakou osobu norma ČSN EN 50110-1 ed.3 vypouští a proč? Norma také nově zavádí pojem osoba pověřená kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti, která je zodpovědná za bezpečný stav zařízení během činnosti na něm nebo v jeho blízkosti. Ostatní definice jednotlivých osob zůstávají v normě bez podstatných změn, případně s drobným doplněním.

Nové normy pro rozvaděče nízkého napětí #2

  • 4.08.2014
Nové normy pro rozvaděče nízkého napětí #2
František Štěpán přednášel o požadavcích, které klade na rozvaděče nízkého napětí nový soubor norem ČSN EN 61439. Důležitou změnou je například zavedení tří ekvivalentních typů ověřování požadavků, jimiž jsou ověřování zkoušením, ověřování výpočtem či měřením a ověřování splněním pravidel pro konstrukci. K jakým dalším důležitým změnám v normě ještě došlo? Jak se mění například ověřování zkratové odolnosti či technické požadavky na rozvaděče?

Podnikové normy pro energetiku PNE

  • 1.08.2014
Podnikové normy pro energetiku PNE
Normy PNE jsou nižším stupněm technických norem, který doplňuje soustavu norem ČSN v oblasti elektroenergetiky. Základní soubor PNE norem byl vypracován v letech 1993 až 1994. Vytvořeny byly na základě požadavků DS a PS a dalších organizací elektroenergetiky. V současnosti jich je vydáno 57. Jakou problematiku řeší?

ARID: Josef Zima o průmyslovém právu a rozvoji invencí na AMPERu 2014

  • 22.07.2014
ARID: Josef Zima o průmyslovém právu a rozvoji invencí na AMPERu 2014
S předsedou asociace rozvoje invencí a duševního vlastnictví (ARID) Josefem Zimou jsme na veletrhu AMPER hovořili na téma Průmyslové právo a rozvoj invencí v Čechách. Co je průmyslové právo a jaké jsou jeho příklady? Kdo by se měl o průmyslové právo zajímat? Kde najdeme patentovou rešerši a jak ji můžeme využít? A co je to metoda TRIZ?

ÚNMZ draftuje odborníky na Facebooku ...

  • 17.07.2014
ÚNMZ draftuje odborníky na Facebooku ...
Facebook jako informační "metla lidstva" se těší velké podpoře Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Nevidí se tak často, že by státní úřad podpořil či využil soukromý subjekt tak jako v tomto případě ÚNMZ. Obsah, který pro Facebook tvoří, je ovšem opravdu zajímavý! Dovolím si tvrdit, že facebookový profil je informačně výživnější než skoupé www stránky úřadu. Do jisté míry je to diskriminace těch, kteří sociální sítě nechtějí používat. Kdo ovšem "zatne zuby", neprohloupí a získá opravdu pěkný přehled toho, co se děje nového v normalizaci.

HAGER: Typizované rozvaděče dle ČSN EN 61439-1/-3

  • 3.07.2014
HAGER: Typizované rozvaděče dle ČSN EN 61439-1/-3
Na AMPERu 2014 hovořili Pavel Smílek a Jiří Schwarz s Davidem Hlavičkou o stále probíraném tématu typizovaných rozvaděčů. Co to jsou typově zkoušené rozvaděče a jaké jsou výhody tohoto řešení? Jaké podmínky musí být splněny, aby se toto řešení dalo uplatnit a kam lze zjednodušení použít? Kde lze získat štítky pro rozvaděče a kdo poradí při problémech? Podívejte se na záznam rozhovoru a získejte odpovědi na otázky týkajících se typizovaných rozvaděčů.

Obsluha a práce v ČSN EN 50110 ed.3

  • 26.06.2014
Obsluha a práce v ČSN EN 50110 ed.3
Které změny obsahuje EN 50110-1:2013 proti předchozí EN 50110-1:2004? Co oproti předcházející edici ÚNMZ neuvažuje? Z kterých částí se EN 50 110 skládá? Jaký je rozsah této normy? ... TNI není normou a tudíž není v žádném směru závazná, ale jenom se snaží lépe objasnit požadavky normy s ohledem na národní zvyklosti.

Vyhláška o technických požadavcích na stavby ...

  • 16.06.2014
Vyhláška o technických požadavcích na stavby ...
... a její dopad na elektrické rozvody. Co vše se pro účely této vyhlášky rozumí? Vyčetli jste správně základní důležité body? Nač je potřeba myslet při připojování staveb k distribučním sítím, vnitřním silnoproudým rozvodům a vnitřním rozvodům sítí elektronických komunikací? Jak se tato vyhláška dotýká problematiky ochrany před bleskem?

SOLID: Uzemnění a ochranné vodiče #2

  • 22.05.2014
SOLID: Uzemnění a ochranné vodiče #2
Michal Kříž hovoří v druhém díle přednášky o ochraně před přepětím a elektromagnetickým rušením dle nové normy ČSN 33 2000-4-444. V přednášce se dozvíme o hlavním uzemnění, kde jsou jaké zóny přepěťové ochrany v budově, kombinace ochran nebo o připojení přepěťových ochran v síti TN a IT. Víte jak zapojit přepěťové ochrany ve vztahu k ochranám před zkratem? Jaké je rozložení elektrického potenciálu do okolí nebo jaké jsou účinky proudu na člověka? Toto vše a další podrobnosti si poslechněte v této přednášce!

Co ještě nevíte o normách (ČSN)?

  • 30.04.2014
Co ještě nevíte o normách (ČSN)?
Norma již dávno není přesným návodem. Dnes je norma doporučením, kterým se řídíme, abychom dosáhli bezpečné a funkční instalace. S nárůstem nových technologií se normy množí a velice často mění. Dovolím si tvrdit, že již není v moci jediného člověka kontrolovat tolik novinek co trh nabízí. Pokud máte verifikovaný účet, zde můžete sledovat odpovědi na mnoho dotazů právě k normalizaci.
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933