Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

Osoby v ČSN EN 50110 ed.3


Document Actions
Článek
Víte, jakou osobu norma ČSN EN 50110-1 ed.3 vypouští a proč? Norma také nově zavádí pojem osoba pověřená kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti, která je zodpovědná za bezpečný stav zařízení během činnosti na něm nebo v jeho blízkosti. Ostatní definice jednotlivých osob zůstávají v normě bez podstatných změn, případně s drobným doplněním.
Autorský článek, ze dne: 6.08.2014
reklama



Nově je v normě uvedena osoba pověřená kontrolou elektrického zařízení během pracovní činnosti (nominated person in control of an electrical installation during work activities), osoba odpovědná za bezpečný stav elektrického zařízení během pracovní činnosti na něm nebo v jeho blízkosti.

Tato osoba má posoudit možné následky pracovních činností na elektrickém zařízení nebo jejich částí, které jsou v její působnosti a účinků elektrického zařízení na pracující osoby. Některé z těchto povinností mohou být podle potřeby, delegovány na další osoby.

Ostatní definice jednotlivých osob zůstávají v normě s malým doplněním, bez podstatných změn,

  • osoba odpovědná za elektrické zařízení (person responsible for an electrical installation), pověřená osoba s konečnou odpovědností za zajištění bezpečného provozu elektrického zařízení a stanovení pravidel a organizace nebo struktury. Tato osoba může být vlastník, zaměstnavatel, nebo jiná pověřená osoba. Některé z těchto povinností mohou být delegovány podle potřeby na další osoby. U velkých nebo složitých elektrických zařízení a sítí mohou být tyto povinnosti delegovány na části zařízení nebo sítí,

  • vedoucí práce (nominated person in control of a work aktivity a work location), osoba pověřená konečnou odpovědností za pracovní činnost a pracoviště, některá z těchto povinností může být delegována na další osoby.

  • osoba znalá (v elektrotechnice) (skilled person (electrically)), osoba s odpovídajícím vzděláním, znalostmi a zkušenostmi k tomu, aby mohla analyzovat rizika a vyhnout se nebezpečí, která může elektřina způsobit,

  • osoba poučená (instructed person), osoba přiměřeně poučená osobami znalými nebo pod jejich dohledem, aby jí bylo umožněno rozeznat rizika a vyhnout se nebezpečí, která elektřina může způsobit.

V normě je uvedena namísto laika osoba seznámená.
Podle naší legislativy musí být každý zaměstnanec seznámen s riziky při provádění přidělené práce. Osoba seznámená (ordinary person) vypuštěn laik, osoba, která není ani znalá, ani poučená.

Definice pracovní zóny zůstává oproti předchozí edici beze změny. Pracoviště (work location), jakékoliv místo(a), prostor(y) nebo oblast(i), kde se má pracovat, pracuje se nebo se pracovalo, ochranný prostor; (live working zone), prostor kolem živých částí, ve kterém není při zasahování nebo vstupování do něho bez ochranných opatření zajištěna izolační hladina k odvrácení elektrického nebezpečí. Vnější hranice ochranného prostoru se označuje jako vzdálenost DL. Zóna přiblížení (vicinity zone), omezený prostor vně ochranného prostoru. Vnější hranice zóny přiblížení se označuje jako vzdálenost Dv. Nově je v definicích zaveden termín „autorizace“, zde se jedná písemné pověření osoby k provádění nebo zajišťování činností na elektrickém zařízení. Další malou změnou oproti předcházející normě je používání zkratek normě v anglickém jazyku. (vn = HV; nn = LV; mn = ELV). Na označení DC a AC jsme si už zvykli.

Požadavky na bezpečnou práci a obsluhu
zůstávají v podstatě stejné jako předchozích edicí, ale připomeňme si je: Před zahájením jakékoliv činnosti na elektrickém zařízení musí být provedeno posouzení elektrického rizika. Na jeho základě musí být stanoveno, jakým způsobem budou tyto činnosti vykonávány a jaká bezpečností opatření musí být provedena, aby byla zajištěna bezpečnost.

Odpovědnost za bezpečnost osob zapojených do pracovní činnosti a těch, které jsou nebo mohou být dotčeny touto činností, musí být v souladu s národní legislativou. Veškeré osoby vykonávající práci na elektrickém zařízení, s ním nebo v jeho blízkosti musejí být poučeny o bezpečnostních požadavcích o bezpečnostních předpisech a místních provozních a pracovních předpisech týkajících se jejich práce. Pokud je tato práce dlouhodobá nebo složitá, musí být poučení opakováno. Dotčené osoby jsou povinny postupovat ve smyslu těchto předpisů a pokynů.

Osoby musejí nosit oděv vhodný pro místo a podmínky, kde pracují. To zahrnuje používání přiléhavého oděvu a používání doplňků OOP (osobní ochranné prostředky). Před zahájením pracovní činnosti a během ní musí vedoucí práce dbát na dodržování všech příslušných bezpečnostních požadavků a předpisů. Vedoucí práce musí poučit všechny osoby zapojené do pracovní činnosti o všech rozumně předvídatelných nebezpečích, která jim nejsou okamžitě zřejmá.
Pracovní činnosti, při kterých je k zamezení elektrického nebezpečí nebo zranění třeba technických znalostí nebo zkušeností, nesmí provádět nikdo jiný kromě těch osob, které takové znalosti a zkušenosti mají, nebo budou vykonávány pod dozorem, který je pro provedení práce nezbytný.

Národní legislativa může stanovit minimální věk a kritéria pro způsobilost osob. V České republice je kvalifikace osob a jejich způsobilost dána vyhláškou 50/1978 Sb. I přes tuto skutečnost musí osoby pracující na elektrickém zařízení a/nebo odpovídající jakýmkoli způsobem za bezpečnou práci na elektrickém zařízení splňovat následující požadavky:
  • elektrotechnické vzdělání;
  • zkušenosti s prací na elektrických zařízeních;
  • znalost zařízení, na kterém se má pracovat a praktické zkušenosti s takovou prací;
  • znalost o náhodných nebezpečích, které se mohou vyskytnout v průběhu práce;
  • schopnost posoudit, zda je možné bezpečně pokračovat v práci.


Ing. Bohuslav Kramerius, Předseda TNK 21 a člen TNK 22

Toto je ukázka sborníku L.P.Elektro č. 67 (zde)
 Pro členy BENEFIT clubu LPE je k dispozici celé znění sborníku (zde)!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT



FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933