Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Domnívat se, že v dnešní době, při stále zvyšujícím se počtu technologií, by mohla původní elektroinstalace setrvat v podobě, kterou navrhl někdo v minulosti je utopie! Stačí změna uživatele prostoru a vznikají zcela jiné potřeby. Ano, drobnosti ...
  • Něco málo z mé praxe. O elektroinstalačních pancéřových trubkách jsem se toho na střední škole moc nedozvěděl. Občas nějaká zmínka nebo vylistováno v technickém katalogu. Ony pancéřové trubky už asi nejsou tak frekventované jako kdysi. Za to jako ...

Zdroje periodických signálů


Document Actions
Zdroje periodických signálů
Je bez debat, že zdroje jsou důležitým elektronickým prvkem dodávajícím energii připojeným elektronickým obvodům, což je snad jasné i bez elektrotechnického vzdělání. Pojďme se tedy podívat na základní rozdělení těchto zdrojů a principy konstrukce zdrojů periodických signálů ...
Přednášející, ze dne: 19.01.2011
reklama

Zdroje jsou důležitým elektronickým prvkem dodávajícím energii připojeným elektronickým obvodům. Je třeba se seznámit se základním rozdělením těchto zdrojů a se základními principy konstrukce zdrojů periodických signálů.

Zdroje signálu lze rozdělit podle vlastností zdroje a průběhu signálu:

  • Zdroje stejnosměrného napětí a proudu - napájení elektronických zařízení stejnosměrným signálem.
  • Zdroje střídavého napětí a proudu - napájení elektronických zařízení střídavým signálem.
  • Zdroje periodických signálů - testování funkčnosti elektronických zařízení pomocí generování periodických signálů, které jsou přivedeny na vstup zařízení. Mezi běžně generované periodické signály patří průběhy - sinusový, obdélníkový, trojúhelníkový, pilový, impulzní a uživatelsky definovaných posloupností.
  • Zdroje náhodných a pseudonáhodných signálů - ověření odolnosti elektronického zařízení vůči rušivým vlivům (šumu). Zdrojem náhodných signálů se generuje šum s určitými parametry.

Elektrický prvek generující periodické netlumené elektrické kmity bez vnějšího periodického buzení se nazývá generátor - zdroj periodických signálů. Z energetického hlediska je zdroj periodických signálů autonomní obvod - měnič stejnosměrného napětí na napětí střídavé.

Zdroje periodického signálu lze rozdělit podle tvaru časového průběhu signálu (zdroje napětí nebo proudu) do následujících skupin:


Časové průběhy vybraných signálů generovaných zdrojem periodického signálu

  • Generátory harmonických kmitů - nízkofrekvenční a vysokofrekvenční generátory. Základní část těchto generátorů tvoří oscilátor, který nezpracovává žádný vstupní signál a samostatně generuje elektrický střídavý signál (harmonický nebo neharmonický průběh) ve zvolených frekvencích. Oscilátor je autonomní elektrický obvod bez vnějšího buzení napájený stejnosměrným napětím.
  • Generátory tvarových kmitů - funkční generátory, které pomocí elektronických obvodů realizujících funkční měniče, umožňují generovat pilové, trojúhelníkové, pravoúhlé a harmonické kmity.
  • Impulzní generátory - umožňují generovat impulzy signálu s danou periodou a šířkou impulzu. Tyto generátory mohou být použity jako základní elektronické prvky pro impulzní modulaci signálu, např. se používají při digitálně-analogovém převodu signálu.

Princip zdroje periodického signálu je založen na periodickém akumulování energie a dodávání této energie periodicky na zátěž připojenou k tomuto zdroji. Zdroj periodického signálu obsahuje elektronické obvody, které akumulují energii pro generování periodických kmitů. Do elektronických obvodů, které tvoří zásobníky energie, je nutné dodávat v daných časových intervalech dostatečné množství energie, aby bylo možné generovat netlumené kmity, které konstantně udržují statistické parametry signálu. Pro tento účel je nutné, aby generátor obsahoval řídicí elektronický obvod, který zajišťuje periodickou přeměnu energie. Je nutné, aby dodávaná energie byla dostatečná vzhledem k připojené zátěži na zdroj periodického signálu. Jednotlivé funkční bloky generátoru periodického signálu jsou znázorněny na obrázku.


Blokové funkční schéma periodického zdroje signálu - generátoru

Část analogových elektronických obvodů generátoru lze nahradit digitálním (číslicovým) zpracováním signálu, které umožňuje generování mnoha rozdílných typů funkcí signálu. Výhodou digitálního generování signálu je velmi snadná změna parametrů a tvaru signálu pouze softwarovými nástroji daného procesoru, např. digitálního signálového procesoru nebo mikroprocesoru.

Další pojmy a informace z oblasti elektronických měřicích přístrojů naleznete zde ...

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933