Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

Vzorkovací osciloskopy


Document Actions
Vzorkovací osciloskopy
Vzorkovací osciloskop slouží k zachycení a zobrazení vysokofrekvenčních signálů, které nejsou schopny změřit klasické digitální osciloskopy. Objasněme si, jak jsou vzorkovací osciloskopy konstruovány a v čem spočívá rozdíl při zpracovávání signálu oproti digitálním paměťovým osciloskopum ...
Přednášející, ze dne: 13.07.2010
reklama

Vzorkovací osciloskop slouží k zachycení a zobrazení vysokofrekvenčních signálů, které nejsou schopny změřit klasické digitální osciloskopy. Frekvenci vzorkování signálu určuje vzorkovací teorém. Signál lze zobrazit z jeho vzorků pouze tehdy, je-li vzorkován alespoň dvojnásobnou frekvencí, než je jeho největší frekvence. Z těchto důvodů jsou současné vzorkovací osciloskopy konstruovány se šířkou pásma až 50GHz, což umožňuje měřit a zobrazovat i velice rychlé průběhy včetně přechodových dějů. Pro periodické signály je možné dosáhnout šířky pásma a časové rychlosti (frekvence) desetkrát vyšší než ostatní digitální osciloskopy.
Rozdíl ve zpracování signálu mezi klasickými digitálními paměťovými osciloskopy a vzorkovacími osciloskopy je následující. V digitálních paměťových osciloskopech je vstupní signál nejprve přiveden na zeslabovač/zesilovač (s nastavitelnými parametry), který provede jeho prvotní úpravu. Výstup z tohoto obvodu je digitalizován pomocí vzorkování v reálném čase nebo vzorkování v ekvivalentním čase. Blok zeslabovače/zesilovače má za úkol zabránit poškození osciloskopu před přetížením při přivedení vstupního signálu o velmi vysoké hodnotě napětí.

U vzorkovacího osciloskopu je přehozeno umístění bloku zeslabovači zesilovač a vzorkovacího obvodu. Vstupní signál je digitalizován (vzorkován) ještě před jeho úpravou (zeslabení/zesílení). Takto lze za vzorkovačem použít úzkopásmový zesilovač, neboť vstupní signál již byl převeden vzorkováním na nižší frekvenci, což má za následek mnohem větší šířku pásma přístroje. Na druhou stranu tato výhoda velké šířky pásma má i negativní důsledek, a to omezení dynamického rozsahu vzorkovacího osciloskopu. Je to dáno tím, že před vzorkovačem není umístěn žádný dělič napětí ani zesilovač. To znamená, že zde není žádný obvod pro nastavení měřítka vstupního signálu. Vzorkovač musí být vždy schopen zvládnout plný dynamický rozsah vstupního signálu. Proto je dynamický rozsah většiny vzorkovacích osciloskopů omezen na asi 1V (špička-špička). Kdežto digitální paměťové osciloskopy jsou schopny zvládnout dynamický rozsah 50 až 100V. Názorně je to zřejmé z následujících obrázků.


Blokové schéma vstupní části digitálního paměťového osciloskopu


Blokové schéma vstupní části vzorkovacího osciloskopu

Další pojmy a informace z oblasti elektronických měřicích přístrojů naleznete zde ...

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Docela často můžeme řešit případ ozvučení škol. To se děje buďto celkově - plošně po celé škole anebo jen v podobě lokálního ozvučovacího systému pro tělocvičny či specializované učebny. Proto se podívejme, jak se dá takové ozvučení v dnešních podmínkách řešit.
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V dalším díle seriálu, který seznamuje čtenáře se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování, navštívíme exteriér, konkrétně sportovní areál, tedy kombinaci hřiště - tribuna, ale také např. lyžařskou sjezdovku nebo tenisové kurty. V tomto článku se podíváme na to, jak je to s dimenzováním takového systému a jeho komfortem.
Podívejme se nyní na ozvučení prodejen, které můžeme řešit dvojím způsobem, podle toho, zda ozvučení má být hlasité, nebo spíše jen jako zvuková kulisa. Toto má vliv na výběr nejenom buzení, ale i samotných reproduktorů a jejich umístění ...
Rodinný dům patří k velmi nápaditým ozvučovacím záležitostem. My se nyní budeme věnovat ozvučení venkovnímu, pokojovému, koupelnovému a ozvučení technických prostor. Do jisté míry lze tento návod také použít pro ozvučení bytu.
Plošné ozvučování skýtá celou řadu míst, která zvuk potřebují. V tomto díle se podíváme na spíše jednodušší případ, a to na ozvučení přepážek „obsluha - zákazník“. Jde např. o přepážky bank, pošt, čerpacích stanic, rychlých občerstvení a správních úřadů. Ozvučení lze navrhnout dvěma způsoby ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933