Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Využití vedení dvou různých ovládacích napětí jedním kabelem


Document Actions
Využití vedení dvou různých ovládacích napětí jedním kabelem
Využití jednoho vícežilového kabelu pro dvě napájecí napětí je možné, ale víte za jakých podmínek? A které ČSN se k tomuto vztahují? Ujasněme si to na následujícím příkladu, kde vznikla potřeba vedení dvou ovládacích napětí (230V AC a 24V DC) jedním kabelem.
Jiří Sluka, ze dne: 28.09.2010
reklama

Popis problému:
Jednalo se o posouzení technického provedení elektrické instalace, která byla součástí nakládacího zařízení. Konkrétně se jednalo o posouzení, zda může být využito vedení dvou různých ovládacích napětí, (230V AC a 24V DC) jedním kabelem, který sloužil pro napájení snímačů (polohové, vibrační, odklonové apod.). Snímače byly umístěny ve spodní části nakládacího zařízení. Byly provedeny dva způsoby umístění kabelů. Pomocí kabelového bubnu (napětí 415V, maximální proud 25A) a tažení kabelu přímo k zařízení po vnitřním obvodu pohyblivého tubusu.

Barva žil:

  • fázové vodiče: černá, hnědá, šedá,
  • pracovní (nulový) vodič: světle modrá,
  • ochranný vodič: zelenožlutá.

Výrobce zařízení měl záměr použít pro napájení snímačů jeden kabel pro dvě napájecí napětí. Konstruktér se odvolával na ČSN EN 60204-1 (Bezpečnost strojních zařízení – Elektrická zařízení strojů) čl. 14.1.3. (Vodiče různých obvodů), kde se uvádí: “Vodiče různých obvodů se mohou ukládat vedle sebe do společných elektroinstalačních kanálů (například instalační trubky, instalačního systému) nebo být ve společném vícežilovém kabelu za předpokladu, že to nezhorší správnou funkci příslušných obvodů. Pokud tyto obvody pracují při různých napětí, musí být buď odděleny vhodnými zábranami, nebo musí být izolovány na nejvyšší napětí, které se může vyskytnout na kterémkoliv z vodičů“.

Z výše uvedeného článku normy vyplývá, že možnost použití jednoho vícežilového kabelu existuje. Při použití vícežilového kabelu pro dvě různé napěťové soustavy je však nutné dodržet určitá pravidla a kritéria stanovená příslušnými technickými předpisy
a normami.

Jelikož se jedná o „pětivodičový“ kabel, zbyde při využití všech čtyř pracovních vodičů (černá, hnědá, šedá a modrá) pouze jeden ochranný vodič (zelenožlutá kombinace barev).

Neshody s požadavky zákonů, technických předpisů a norem:
Dle ČSN EN 60204-1 čl. 14.1.3. vodiče různých obvodů mohou být ve společném „vícežilovém“ kabelu, ale všechny vodiče musí být izolovány na nejvyšší napětí, které se může vyskytovat na kterémkoliv z vodičů. Tyto kabely byly ve všech žilách dimenzovány na vyšší napěťovou soustavu.

Jelikož byly použity standardní silové kabely s klasickým barevným značením vodičů, výrobce zařízení musel zabezpečit přeznačení některých pracovních vodičů na jejich koncích tak, aby byly dodrženy požadavky ČSN EN 60446 a ČSN 33 0165 následovně:

ČSN EN 60446 (Základní a bezpečnostní zásady při obsluze strojních zařízení – Značení vodičů barvami nebo číslicemi)

Čl. 3.2.3 pro fázové vodiče střídavých systémů jsou přednostní barvy černá, šedá a hnědá

Čl. 3.3.1 kombinace jakýchkoliv dvou barev (černá, hnědá, červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová, šedá, bílá, růžová, tyrkysová) je dovolena za předpokladu, že není nebezpečí omylu, aby se tomu předešlo, nesmí být žlutá a zelená barva použity v jiných barevných kombinacích, než ve dvoubarevné kombinaci žlutá/zelená (ZŽ)

Čl. 3.3.2 pro označení ochranný vodič se musí používat dvoubarevná kombinace ZŽ a nesmí se použít pro jiné účely. Jediná barevná kombinace přípustná pro značení ochranného vodiče je pouze zelená/žlutá

ČSN 33 0165 (značení vodičů barvami nebo číslicemi)
Čl. 3.1.1.6. každá žíla silového kabelu nebo vícežilového vodiče smí mít pouze jednu barvu, kromě žíly v barevné kombinaci ZŽ

Čl. 6.1.

  • Ochranný vodič: zelenožlutá barva
  • Střední vodič: světle modrá barva
  • Vodič kladného pólu: tmavě červená barva
  • Vodič záporného pólu: tmavě modrá barva
  • Fázové vodiče: černá, šedá, hnědá barva

Čl. 7.3. Na hlavní obvody se přednostně použije vodičů černé barvy

Čl. 9.4. Pokud v EZ nejsou již barevně rozlišeny vodiče střední a ochranné od vodičů fázových, lze je výjimečně na všech koncích po spolehlivém ověření jejich správnosti a funkce označit izolačními návlačkami (trubičkami) příslušné barvy.

  • Na přeznačení vodičů výrobce musel upozornit v technické dokumentaci, výkresové dokumentaci a v návodu pro obsluhu a údržbu zařízení. Osoby provádějící údržbu bylo nutné seznámit s tím, že některé vodiče jsou přeznačeny, prokazatelně (písemně) seznámeni v rámci poučení při předávání zařízení odběrateli.
  • Výrobce zařízení musel zabezpečit, aby po celé délce vedení tohoto vícežilového vodiče nedošlo k mechanickému porušení izolace kabelu tak, aby v případě „porušení“ izolace nedošlo k přenosu nízkého napětí do obvodů malého napětí.
  • Na celém stroji musel být provedena ochrana doplňujícím pospojováním neživých částí, dle požadavků ČSN 332000-4-41 čl. 413.1.2.2, ČSN 332000-5-54 čl. 547.1.2 a ČSN EN 60204-1 čl. 8.2.3.

Při uvádění do provozu bylo výrobci doporučeno v rámci vstupní kontroly stroje (výchozí revize) na kabelu, kterým jsou vedena dvě napětí, ověřit izolační odpor pracovních vodičů mezi sebou a proti ochrannému vodiči a dále také provést měření unikajícího proudu ochranným vodičem při plném zatížení. Pokud by hodnota unikajícího proudu ochranným vodičem byla vyšší než hodnota stanovená (3,5 mA), nelze jeden vícežilový kabel pro vedení dvou napěťových soustav použít.

Výrobci bylo také doporučeno mechanicky zabezpečit ochranu proti porušení izolace kabelu tak, aby v případě mechanického porušení izolace nedošlo k přenosu nízkého napětí do obvodů malého napětí.

Výrobce musel na přeznačení vodičů upozornit v technické dokumentaci, výkresové dokumentaci a v návodu pro obsluhu a údržbu nakládacího zařízen (samostatný odstavec). Výrobci bylo doporučeno prokazatelně (písemně) seznámit osoby provádějící údržbu (v rámci poučení při předávání zařízení odběrateli) s tím, že některé vodiče jsou barevně přeznačeny, a že jsou provedeny úpravy v průvodní dokumentaci.

Kompletní přednášku naleznete v tomto sborníku ...

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
LPE s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Vnější atmosférické vlivy působí na ocel a vytvářejí různě velké riziko koroze. Vhodně zvolená povrchová úprava kabelového systému je účinnou ochranou proti korozní agresivitě. Podle průměrného korozního úbytku tloušťky zinku v daném korozním prostředí je možné vybrat vhodnou povrchovou úpravu. Kopos Kolín nabízí ...
Pokud vidíme klubko ohebných husích krků, tak vězte, že nemají všechny značky stejné vlastnosti. Některé jsou více odolné, některé méně, ale to není všechno! Cenový rozdíl není pouze v použité hmotě, ale také v konstrukci. A tam bývá často "zakopaný pes" ...
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933