Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

ARKYS: Výhody moderního systému drátěných kabelových žlabů


Document Actions
ARKYS: Výhody moderního systému drátěných kabelových žlabů
Na první pohled by se dalo říci, že může být jedno, jaký typ kabelového žlabu pro instalaci použijeme, zda oceloplechový či drátěný, ale opak je pravdou. Správná volba systému může výrazně zjednodušit montáž, omezit vznik problémů obzvláště tam, kde není zpracována detailní výkresová dokumentace, snížit výdaje za nákup dodatečného příslušenství a hlavně významně zkrátit dobu samotné montáže. Všechny tyto výhody přinášejí především drátěné kabelové žlaby.
Komerční sdělení, ze dne: 4.01.2016
reklama


Drátěné kabelové žlaby jsou vyrobeny z ocelového nebo nerezového materiálu a tvořeny křížením vodorovných a příčných drátů. Svojí jednoduchou konstrukcí a způsobem montáže jsou vhodné jak pro rozvody ve vnitřním, tak i venkovním prostředí. Nejvíce tento typ žlabů oceníme pro svoji charakteristickou flexibilitu v prostředí, které je instalačně pro vedení kabelových tras komplikovanější, jako např. různé stavební překážky - časté tvarování tras, popřípadě tam, kde musí montér na stavbě s instalací kabelové trasy značně improvizovat.


Vhodnou volbou drátěných kabelových žlabů je systém MERKUR 2. Tento typ drátěného žlabu se stal díky velmi důmyslné konstrukci a vysoké kvalitě zpracování během velmi krátké doby nejoblíbenějším a nejprodávanějším drátěným žlabem na českém trhu. Tento systém naleznete v nabídce společnosti ARKYS Brno, která je největším výrobcem a dodavatelem kabelových žlabů v České republice.


Velmi snadná a rychlá montáž
Díky nízké hmotnosti žlabu MERKUR 2, jeho velké variabilitě, flexibilitě, snadnému odbočování a křížení tras je instalace velmi snadná a rychlá. To vše je podpořeno inteligentním typem spojky SZM 1, popřípadě novým typem bezšroubové rychlospojky SZM 1-R pro pevné spojení jednotlivých dílů.

Ze žlabu je možné snadno vyústit kabeláž bez nutnosti použití speciálních montážně a finančně náročných prvků jako bývají průchodky a podobně.


Nejběžnějším způsobem montáže je nástěnná montáž, která se používá pro horizontální vedení jednoho nebo více pater kabelových tras po svislých plochách stavby. Dalším způsobem montáže je plochá (stoupačková) montáž, která je vhodná pro svislé vedení tras. Velmi rozšířeným druhem montáže je prostorová podvěšená nebo závěsná montáž, která se používá pro vedení tras kotvených do stropu. Nainstalované kabelové trasy mohou sloužit jak pro silnoproudé, tak pro slaboproudé rozvody a obě varianty jsou klasifikovány s funkční integritou.


Rozmanité a přitom jednoduché příslušenství

K drátěným kabelovým žlabům MERKUR 2 je k dispozici bohaté příslušenství, které tento kabelový systém dělá ještě více instalačně komfortním. K dispozici jsou víka, přepážky, spojky, tvarovací sady, držáky, nosníky, podpěry, stojny a velký výběr kotvící techniky.


Pro větší náhled klikněte!

Tvarování s mimořádnou flexibilitou
Tvarování drátěných kabelových žlabů je velmi jednoduché. Vystačíte si pouze s nůžkami MERKUR se speciálním bočním břitem, tvarovací sadou TSM, spojkami SZM 4 a šrouby s maticemi. Nepotřebujete tak žádné speciální díly (kolena, T-kusy, kříže atd.), jako u oceloplechových žlabů, které jsou často dražší, než samotný žlab.


Kabelový oddělovač KOM

Drátěný kabelový žlab můžete lehce přizpůsobit aktuálním podmínkám stavby. Představte si, že jste si v kanceláři nad výkresovou dokumentací naplánovali celou trasu, ale před Vámi na stavbě jiná profese instalovala vzduchotechniku, se kterou jste nepočítali. Co teď? Takových situací je v reálném životě na stavbách mnoho. V případě použití drátěného žlabu si během chvilky vytvarujete aktuálně jinou potřebnou trasu, která bude vyhovovat daným podmínkám. V případě oceloplechového žlabu byste museli nakoupit nové doplňkové tvarovací díly (kolena, T-kusy, kříže, atd.). To stojí čas i peníze a prodlužuje se tím následná doba samotné montáže kabelové trasy. Tvarováním drátěných žlabů můžete docílit libovolných tvarů, rovinného a prostorového tvarování a rovněž provést křížení nebo napojování tras. To vše je zajištěno pomocí několika typů jednoduchých a cenově dostupných spojovacích komponentů.


Bezšroubová rychlospojka SZM 1-R

Pro montážní pracovníky je k dispozici přehledný manuál tvarování, který je nedílnou součástí generálního katalogu MERKUR 2. Tento manuál Vás povede krok za krokem, jak vytvořit tvarovací prvky.

Prokazatelné přednosti

Díky otevřené drátěné konstrukci žlabu MERKUR 2 má instalovaná kabeláž velmi dobrý průchod vzduchu a tím se dosahuje výrazně lepšího chlazení kabelů než u žlabů oceloplechových. Otevřená konstrukce také eliminuje shromažďování práškových látek a bujení mikrobů, což představuje minimální nároky na pravidelnou údržbu kabelových tras.


Kabelový svod KSM

Systém kabelových žlabů MERKUR 2 je vysoce odolný proti požáru. Díky svým charakteristickým vlastnostem, kterými jsou  pevnost a tuhost, dosahuje vynikajících parametrů i v oblastech s požadavkem na instalaci požárně odolných tras s mimořádnou odolností až 120 minut. Systém MERKUR 2 získal při zkouškách na požární odolnost klasifikace P 90-R a PH 120-R s výrobci kabelů Prakab, NKT a Elkond.


Ukázka provedení požárně odolné trasy

Povrchová úprava
Na dlouhodobou funkci instalovaných kabelových tras má zásadní vliv zejména povrchová úprava všech jejich částí. Systém kabelových žlabů MERKUR 2 je dodáván v následujících provedeních.

  • Galvanické zinkování   
    povlak elektrolyticky vyloučeného zinku o síle 12 - 15 mikronů. Tato povrchová úprava je lesklá a podobá se chromovému povlaku. Pro zvýšení korozní odolnosti zinkového povlaku se používá chromátovací přípravek v modrém odstínu.
  • Sendzimirové zinkování   
    je metoda povrchové úpravy ocelového plechu válcovaného za studena, který prochází lázní žárového zinku. Touto technologií vznikne na ocelovém plátu souvislá vrstva zinku v rozmezí 235 až 275 g/m2, což je v přepočtu cca 17–23 mikrónů.
  • Žárové zinkování   
    je pokovování za tepla ponorem. Zinek přitom vytváří pevný a nepropustný povlak s dlouhodobou životností, který chrání ocel i elektrochemicky. Na rozdíl od jiných povrchových úprav nevzniká jen povlak zinku na oceli, ale vytváří se intermetalické fáze železa a zinku s vysokou tvrdostí a odolností proti otěru. Tloušťka vytvořené vrstvy se pohybuje mezi 80 - 90 mikrony.
  • Geomet 500   
    je povrchová úprava vyvinutá pro antikorozní ochranu spojovacího materiálu. I při velmi tenké vrstvě (5-7 mikronů) dosahuje vysoké odolnosti proti korozi. Takto ošetřené povrchy odolávají více než 600 hodin v solné komoře, což je 3× více než bývá dosahováno u ochrany galvanickým zinkováním.
  • Nerezové provedení   
    Austenitická chromniklová nerezová ocel AISI 304 má celkově vynikající odolnost proti korozi, zvláště proti atmosférické a půdní. Lze ji velmi dobře vyleštit. Má vynikající tažnost za studena s dobrou svařitelností. Obrobitelnost je ztížená, protože za studena zpevňuje. Dlouhodobě ji lze vystavit teplotám do 350 °C. Má použití v potravinářském průmyslu (masný, mlékárenský, pivovarnický), v chemickém průmyslu (prostředí oxidační povahy), ve zdravotnictví, apod.


Ukázka provedení požárně odolné trasy

Závěrem
Jak již bylo naznačeno, největší předností drátěných žlabů MERKUR 2 je jejich flexibilita a rychlost při montáži. Lze je snadno spojovat a jednoduchým střihem vytvářet odbočky a křížení tras bez nutnosti tvarovacích prvků a vývodek. Lehce se tak přizpůsobí nejrůznějším překážkám vyskytujícím se na stavbě. Jsou vhodné k ukládání vodičů a kabelů v prostorech se zvýšenými požadavky na ochlazování kabeláže díky dobrému proudění vzduchu. Snadno se čistí, neboť se na nich nedrží prach a další nečistoty. Z tohoto pohledu nacházejí své uplatnění např. v potravinářském průmyslu. Tento žlab je také velmi vhodný pro instalaci trasy s funkční integritou (požární odolností), kdy má otevřená struktura žlabu mimořádný vliv na případnou funkčnost kabeláže při požáru, protože v tomto typu žlabu se kabeláž dříve zahřeje a tím se její izolační vlastnosti změní do pracovního stavu pro extrémní podmínky požáru.


V případě potřeby návrhu kabelové trasy dle aktuálních požadavků stavby neváhejte kontaktovat technickou podporu společnosti ARKYS. Tato společnost používá pro výrobu kabelových žlabů moderní linky, které si můžete prohlédnout na webu www.arkys.cz. Jako jediný český výrobce kabelových nosných konstrukcí má i vlastní galvanickou zinkovnu. Díky této skutečnosti je schopna velmi pružně reagovat na požadavky zákazníků a expedovat i velké zakázky v krátkých časových intervalech.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Podívejme se zblízka na detail spojení letošní novinky českého výrobce KOPOS Kolín. Jak se v detailu spojují kanálové žlaby Jupiter? Minutový videospot vám dá jasnou představu o jednoduchosti spojení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933