Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Vzájemné vzdálenosti vedení (1.) (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 21.05.2004
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Vzájemné vzdálenosti vedení (1.)


tajmesch_9.jpg
Jak se ukládají kabely do půdy? Jaké máme způsoby provedení? Např. ....pokud jsou zemniče kladeny do kabelových rýh, pak musí být uloženy na dno výkopu a to nejméně 10 cm pod kabel nebo vedle kabelu.
ze dne: 21.05.2004

Kabelová vedení
Kabelová vedení jsou různé druhy elektrického vedení, která se většinou ukládají do země. Kabely se používají pro rozvádění elektrické energie např...

...nelze použít venkovní elektrické vedení. Stavby kabelových vedení silovými kabely jsou podstatně dražší než vedení venkovní. Ovšem na druhou stranu je provoz kabelových vedení levnější, protože jsou menší nároky na údržbářské práce. Také amortizace je podstatně menší u kabelového vedení poněvadž životnost kabelů je kolem 50 roků.

Co se týká kabelových výrobních délek, tak ty jsou okolo 500m. U průřezů 240mm2 a vyšších uvažujme pak cca 300m. Jsou-li  potřebné klást větší vzdálenosti, konkrétní vzdálenosti se naspojkují kabelovými armaturami (kabelové soubory). Tyto se také použijí pro ukončení nebo odbočení.

Provedení pokládky kabelů nebo jednožilových vodičů do půdy:

Ukládání kabelů do země
Způsob uložení kabelových vedení a jejich hloubky zvolíte podle typu krajiny, kde se bude budou kabelová lože tvořit. Jsou dvě základní oblasti:

Ukládání kabelů v otevřené krajině
se provádí dle níže uvedené tabulky. Pokud lze, pak je vhodné aplikovat i v souvislé zástavbě)

Hloubka uložení v cm
V terénu V chodníku Ve vozovce nebo krajnici vozovky
35, 70 35 100

Kabely ve výkopu se položí na jemnozrnnou vrstvu písku o minimální tloušťce 8cm. Stejnou tloušťkou písku musí mít kabely nad sebou po položení. Vedení se musí zakrýt tvárnicemi, cihlami, dláždicemi.
Takové překrytí musí vedení překrýt alespoň o 4cm! Zbytek výkopu nesmí být vyplněn popelem nebo podobnou hmotou. Vedení v trasách ve kterých může dojít k mechanickému použití (těžká vozidla) se mohou položit do země bez mechanických ochran, avšak musí se označit položenou výstražnou fólií z plastické hmoty. 

Pokládka kabelů a vodičů do země
Kladení do země s mechanickou ochranou a pokládka kabelu do terénu

Pokládka zemničů do kabelových rýh
Pokud jsou zemniče kladeny do kabelových rýh, pak musí být uloženy na dno výkopu a to nejméně 10 cm pod kabel nebo vedle kabelu.

Kladení zemnícího pásku do kabelové rýhy

 

Křižování kabelu s vedením hromosvodu
Při křižování kabelu se zemním vedením hromosvodu musí být kabel uložen nad tímto vedením a v místě křižování od něho vzdálen minimálně 50cm. viz. čl. 521.N11.16.5 ČSN 33 2000-5-52.

Křižování s vedením hromosvodu

Tam, kde se nedá dosáhnout hloubek dle obrázku "Pokládka zemničů do kabelových rýh" s 35cm hloubky uložení v místech, v kterých je zvýšené nebezpečí mechanického poškození, tam je nutné kabely označit mechanickou ochranou (např. tvárnice, žlab, roury......) Takové situace vznikají např. při vstupu kabelů do budov, při obcházení nebo přecházení konstrukcí v zemi, při křižování s komunikacemi apod.
Vedení se nesmí klást do země v půdách obsahující soli a kyseliny, v zeminách s hnijícími látkami a v některých písčitých a kamenitých půdách. Pak se doporučuje vedení uložit do kanálů, trubek, tunelů, či je jinak ochránit proti takovým vlivům.

Kladení vedení v celé trase ve vrstvách nad (pod) sebou není dovoleno. Výjimka je vyjímečně pouze, kde je šířka pásma při vodorovném uložení kabelů nedostatečná. Třeba v chodníku, nebo v technických zúžení tras atd..
Trouby, tvárnice nebo kanály musí přesahovat prostor vozovky nebo dálnice o 0,6 m. Trouby a tvárnice mají mít světlost alespoň 2x větší než průměr kabelu, který bude do nich vtahován při délce podchodu do 35 m.
Při kladení paralelních jednožilových kabelů ( tzn.. vedení připojených na společné přípojnice) doporučeno střídání sledů fází (L1L2L3, L3L2L1, L1L3L2) proto, aby kabely stejné fáze měly přibližně stejnou indukčnost.

Při kladení kabelů v zemi se dodržují tyto vzdálenosti:

Vzdálenost kabelů v zemi vedle sebe

Seskupení kabelů v zemi vedle sebe, nad (pod) sebou Vzdálenost mezi vnějším povrchem kabelu
Sdělovací, řídící a zvláštní obvody silového rozvodů 5cm
Sdělovací a silový do 1kV 15cm
Silový a silový nebo silový a řídící a zvláštní obvod do 1kV 5cm / osová vzdálenost mezi středy kabelů 10cm

v případě křižování vedení v zemi musí být kabely od sebe odděleny přepážkou (20cm vláknitého silikátu, cihlami atd., které odolávají tepelným účinkům elektrického oblouku. Přepážka má zabránit takto odděleným kabelů překročení dovolené teploty.

Jednožilové kabely se kladou do země následujícím způsobem

...... pokračování příště!

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.