Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Úvod k provedení zařízení stavenišť, prozatimních elektrických zařízení


Document Actions
Úvod k provedení zařízení stavenišť, prozatimních elektrických zařízení
Jaké elektroinstalační prvky přednostně volit pro zřizování prozatimních elektrických zařízení? V elektrických instalacích a při připojování zařízení a spotřebičů je důležité správné provedení spojů. Jaká jsou pravidla pro připojování vodičů a zejména hliníkových? Podle které ČSN se řídí připojování elektrických prozatimních zařízení? Elektrická přípojka nízkého napětí končí u venkovního vedení hlavní domovní pojistkovou skříní, u kabelového vedení hlavní domovní ...
Autorský článek, ze dne: 26.07.2017
reklama


Jedním z úvodních požadavků normy na prozatimní elektrické zařízení (PEZ) je stanovení a respektování vnějších vlivů a zohlednění působení vnějších vlivů po celou předpokládanou dobu provozu. Jedná se příkladně o pracovní prostory, objekty a místnosti, stupeň a druh nebezpečí s ohledem na prostředí, ve kterém bude používáno. Musí se též přihlížet k druhu provozu a stupni mechanického namáhání zařízení a ke stupni kvalifikace – odborné způsobilosti osob, které mají přístup do míst, kde je provozováno prozatimní elektrické zařízení (PEZ).

Vodiče, spojovací materiál a použité spínací a řídicí přístroje musí odpovídat prostředí. Pro vodiče jsou stanoveny základní požadavky v ČSN 33 2000-5-52 ed. 2 pro elektrická vedení, kde jsou uvedeny požadavky na vedení v souvislosti s vnějšími vlivy. Vedení a elektrická zařízení je nutno chránit před mechanickým a jiným poškozením polohou nebo jiným opatřením. Přednostně by se při zřizování prozatimního elektrického zařízení (PEZ) mělo využívat typizovaných nebo zvlášť k tomuto účelu prefabrikovaných prvků. Pro opakované použití se ale i při výstavbě PEZ musí vodiče a ostatní součásti zařízení před montáží kontrolovat a prohlédnout, zda jsou ve vyhovujícím stavu. Poškozené, vadné nebo nevhodné vodiče a další součásti se nesmí použít pro zhotovení.


V elektrických instalacích a při připojování zařízení a spotřebičů je důležité správné provedení spojů. Zde je třeba respektovat požadavky na materiál vodičů, kde mimo nejčastěji používaných vodičů z mědi jsou stále používány i vodiče hliníkové. Obecně hliníkové vodiče vyžadují při připojování do svorek větší pozornost a péči a svorky by měly být schválené pro hliník. Pro šňůrové, pohyblivé a poddajné přívody je požadováno u vodičů odlehčení od tahu a kroucení, aby vodiče ve svorkách nebyly mechanicky namáhány. Ustanovení je možno najít i v ČSN 34 0350 ed. 2 a ČSN EN 61140 ed. 3.

Norma pro elektrická zařízení na staveništích a demolicích umožňuje napájení staveniště z více zdrojů včetně upevněných a mobilních. Tam, kde je elektrické zařízení vybaveno vlastními zdroji elektřiny, je nutné při návrhu a realizaci respektovat ČSN 33 2000-5-551. S napájením staveniště souvisí stanovení požadovaného příkonu od distributora energie. Norma určuje, že příkon staveniště musí být stanoven v dokumentaci projektu PEZ včetně
soudobosti předpokládané po dobu odběru nebo pro jednotlivé etapy výstavby. Pro řešení otázky napájení je významná velikost požadovaného příkonu. Staveniště s menším odběrem se obvykle připojuje na síť nn. Pro velké odběry norma doporučuje napojení přípojky z transformátoru. Přednost by mělo mít připojení z definitivně řešené transformovny. Pokud to není možné, připouští norma připojení na blokovou transformovnu. S dodávkou elektrické energie a připojením na distribuční síť úzce souvisí měření odebrané energie.


Podstatné budou připojovací podmínky dodavatele. Napojení na veřejnou distribuční nebo lokální síť distributora. Způsob, místo připojení a příkon prozatimního elektrického zařízení (PEZ) a veškeré změny v odběru energie musí být projednány s provozovatelem distribuční nebo lokální sítě před jeho připojením. Norma se zde odvolává na vyhlášku Ministerstva průmyslu a obchodu č. 51/2006 Sb., o podmínkách připojení k elektrizační soustavě v platném znění. Samotné připojení prozatimního elektrického zařízení (PEZ) na distribuční síť provádí provozovatel sítě. Samotnému připojení prozatimního elektrického zařízení (PEZ) musí předcházet určité kontroly a měření dokončeného zařízení. Je zde třeba připomenout, že připojení se řídí požadavky normy ČSN 33 3320 ed. 2:2014 Elektrotechnické předpisy – Elektrické přípojky. Před připojením vyžaduje norma provedení výchozí revize elektrického zařízení podle ČSN 33 1500 a ČSN 33 2000-6 ed. 2. Pokud je zařízení vybaveno ochranou před bleskem, potom se revize provádí podle ČSN EN 62305-3 ed. 2. Elektrické zařízení, které má závady a nevyhovělo při revizi, nesmí být uvedeno do provozu.


Problematika elektrické přípojky z hlediska legislativy je uvedena v zákoně č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích a změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů v § 45 Elektrická přípojka. Elektrická přípojka musí být zřízena a provozována v souladu se smlouvou o připojení a s Pravidly provozování přenosové soustavy nebo Pravidly provozování příslušné distribuční soustavy. V § 45 odstavec 8 je definice: „Elektrická přípojka nízkého napětí slouží k připojení jedné nemovitosti; na základě souhlasu vlastníka přípojky a provozovatele distribuční soustavy lze připojit i více nemovitostí“. Elektrická přípojka nízkého napětí končí u venkovního vedení hlavní domovní pojistkovou skříní, u kabelového vedení hlavní domovní kabelovou skříní. Tyto skříně jsou součástí přípojky. Hlavní domovní pojistková skříň, popřípadě hlavní domovní kabelová skříň se umísťuje na objektu zákazníka nebo na hranici jeho nemovitosti.
Zbyněk Urban


Více o prozatimních elektrických zařízeních naleznete v této knize.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ



FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Jaká je správná vzdálenost elektrických zařízení od hromosvodu? Jak ji vypočítáme? Seznamte se s krátkým návodem jak správně navrhnout a aplikovat ochranu před bleskem ....
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Trvalý růst požadavků na spolehlivost elektrických a elektronických zařízení zvyšuje neustále význam celkové ochrany budov před účinky bleskových proudů a ostatních přepětí transientního charakteru ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933