Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...

Typově zkoušené a částečně typově zkoušené rozvaděče (1.)


Document Actions
typroz_1.jpg
ČSN EN 60439-1 ed. 2 Rozvaděče nn. Část 1: Typově zkoušené a částečně typově zkoušené rozvaděče. Víte, co je účelem této normy? Jaký je rozdíl mezi panelovým a krytým rozvaděčem? Z kterých jednotek se skládá rozvaděč?
Josef Honzík, ze dne: 19.02.2004
reklama

Tato norma platí pro rozvaděče určené pro použití v souvislosti s výrobou přenosem, rozvodem a přeměnou elektrické energie, a pro řízení elektrických spotřebičů.
Platí také pro rozvaděče konstruované pro použití ve zvláštních provozních podmínkách, např. na lodích v kolejových vozidlech, pro obráběcí stroje, zdvíhací ústrojí nebo pro použití v atmosféře s nebezpečím výbuchu, a pro použití v domácnosti (s nekvalifikovanou obsluhou), pokud jsou splněny příslušné specifické požadavky.
Tato norma neplatí pro jednotlivé přístroje a součásti v samostatném krytu, jako jsou spouštěče motorů, pojistkové spínače, elektronická zařízení atd. odpovídající příslušným normám.

Účelem této normy je stanovit definice, provozní podmínky, konstrukční požadavky, technické charakteristiky a zkoušky pro rozvaděče nn.

Definice

  • 2.1.1 rozváděč nn (rozvaděč) (low-voltage switchgear and controlgear assembly (assembly))
    Kombinace jednoho nebo více spínacích přístrojů nn spolu s přidruženým řídícím, měřícím, signalizačním, ochranným, regulačním zařízením atd., za jejíž úplné sestavení je odpovědný výrobce, včetně všech vnitřních elektrických spojů, mechanických vazeb a konstrukčních částí.“
  • 1.1.1.1 typově zkoušený rozvaděč nn (TTA) (type-tested low-voltage switchgear and controlgear assembly (TTA))
    Rozvaděč nn odpovídající stanovenému typu nebo sestavě bez odchylek od typového provedení, u kterého je prokázáno, že odpovídá této normě, které by mohly mít podstatný vliv na jeho vlastnosti.

POZNÁMKA 1: Zkrácené označení TTA se v této normě používá pro typově zkoušený rozvaděč nn.
POZNÁMKA 2: Z různých důvodů, např. dopravních nebo výrobních, mohou být určité montážní operace provedeny mimo závod výrobce TTA. Takový rozvaděč je považován za TTA za předpokladu, že montáž je provedena v souladu s předpisy výrobce tak, že je zajištěna shoda stanoveného typu nebo sestavy s touto normou, včetně vyhovění příslušným výrobním kusovým zkouškám.

  • 1.1.1.2 částečně typově zkoušený rozvaděč nn (PTTA) (Partially Type-Tested low-voltage switchgear and controlgear Assembly (PTTA))
    Rozvaděč nn obsahující jak uspořádání typově zkoušená, tak i typově nezkoušená, za předpokladu, že uspořádání typově nezkoušená jsou odvozena (např. výpočtem) od uspořádání typově zkoušených, která vyhověla příslušným zkouškám (viz tabulka 7).
    POZNÁMKA : Zkrácené označení PTTA se v této normě používá pro částečně typově zkoušený rozvaděč.
  • 2.3.1 nekrytý rozvaděč (open-type assembly)
    Rozvaděč skládající se z nosné konstrukce, která nese elektrické zařízení, přičemž živé části elektrického zařízení jsou přístupné.
  • 2.3.2 panelový rozvaděč (dead-front assembly)
    Nekrytý rozvaděč s krytem přední části, který zajišťuje krytí nejméně IP2X z čelní strany: živé části mohou být z jiných směrů přístupné..
  • 2.3.3 krytý rozvaděč (eenclosed assembly)
    Rozvaděč krytý ze všech stran, s možnou výjimkou dosedací plochy tak, že je zajištěno krytí nejméně IP2X.
  • 2.3.3.1 skříňový rozvaděč (cubicle-type assembly)
    Krytý rozvaděč stojící obvykle na podlaze, který se může skládat z několika polí, oddílů nebo prostorů.
  • 2.3.3.2 skříňový stavebnicový rozvaděč (multi-cubicle-type assembly).
    Rozvaděč tvořený sestavou několika mechanicky spojených skříní.

  • 2.3.3.3 pultový rozvaděč (desk-type assembly)
    Krytý rozvaděč s vodorovným nebo šikmým ovládacím panelem nebo jejich kombinací, který obsahuje ovládací, měřicí, signalizační a podobné přístroje.
  • 2.3.3.4 rozvodnice (box-type assembly)
    Krytý rozvaděč určený zpravidla k montáži na svislou rovinu.
  • 2.3.3.5 stavebnicová sestava rozvodnic (multi-box-type assembly)
    Sestava rozvodnic mechanicky vzájemně spojených, včetně společného nosného rámu nebo bez něho, elektrické spoje procházejí mezi dvěma sousedními rozvodnicemi otvory v přilehlých stěnách.
  • 2.3.4 přípojnicový rozvod (busbar trunking systém (busway))
    Typově zkoušený rozvaděč provedený jako rozvodná soustava obsahující přípojnice rozmístěné a podepřené pomocí izolačních částí v kanálu, korytu nebo podobném krytí [IEV 441-12-07, upraveno].
    Rozvaděč se může skládat z jednotek, jako jsou :
    - připojnicové rozvodné jednotky s odbočovacími zařízeními nebo bez nich;
    - jednotky pro změnu sledu fází, rozšiřovací nástavce, jednotky pro připojení pohyblivých přívodů, napájení a adaptéry;
    - odbočovací jednotky.

POZNÁMKA: výraz „připojnice“ neurčuje geometrický tvar ani rozměry vodiče.

  • 2.4.11 přepážka (barrier)
    Část zajišťující ochranu před nebezpečným dotykem z kteréhokoliv obvyklého směru přístupu (minimálně IP2X) a proti účinkům oblouku spínacích přístrojů a podobných zařízení (jsou-li použita).
  • 2.4.12 zábrana (obstacle)
    Část zabraňující nahodilému nebezpečnému dotyku, která však nebrání záměrné činnosti.
  • 2.5.1 rozvaděč pro vnitřní instalaci (assembly for indoor installation)
    Rozvaděč určený pro použití v místech, kde jsou splněny obvyklé pracovní podmínky pro vnitřní použití stanovené v 6.1. této normy.
  • 2.5.2 rozvaděč pro venkovní instalaci (assambly for outdoor installation)
    Rozvaděč určený pro použití v obvyklých pracovních podmínkách pro venkovní použití stanovené v 6.1. této normy.
  • 2.5.3 stabilní rozvaděč (stationary assembly)
    Rozvaděč, který je určen k upevnění na místě instalace, např. na podlaze nebo na stěně a k používání na tomto místě.
  • 2.5.4 mobilní rozvaděč (movable assembly)
    Rozvaděč, který je konstruován tak, že může být snadno přemístěn z jednoho místa použití na jiné.
  • 2.6.1 živá část (live part)
    Vodič nebo vodivá část, která má být při obvyklém používání proti napětím, včetně středního vodiče, ale zpravidla ne PEN vodiče [IEV 826-03-01].
  • 2.6.2 neživá část (exposed conductive part)
    Vodivá část elektrického zařízení, které je možno se dotknout a která není obvykle pod napětím, která se však může stát živou v podmínkách poruchy [IEV 826-03-02, upraveno]
  • 2.6.3 ochranný vodič (PE) (protective conductor)
    Vodič, který je některými opatřeními vyžadován pro ochranu před úrazem elektrickým proudem pro elektrické připojení kterékoliv z následujících částí:
    - neživých částí;
    - cizích vodivých částí;
    - hlavní uzemňovací svorky;
    - zemniče; uzemněného bodu zdroje nebo umělého středu [IEV 826-04-05].
  • 2.6.4 střední vodič (N) (neutral conductor)
    Vodič připojený na střední bod soustavy a schopný přispívat k přenosu elektrické energie [IEV 826-01-03].
  • 2.6.5 vodič PEN (PEN conductor)
    Uzemněný vodič kombinující funkce ochranného i středního vodiče [IEV 826-04-06, upraveno].

    -  článek má další pokračování

    Sborník přednášek výhodněji.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933