Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Slabosilnoproudý tým v projektové dokumentaci #3 (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 30.12.2013
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Slabosilnoproudý tým v projektové dokumentaci #3


Slabosilnoproudý tým v projektové dokumentaci #3
Podle které normy se řeší zásady provádění vedení informačních technologií ve venkovním prostředí? Jaké jsou minimální vzdálenost mezi sloupy různých vedení? Které zásady při provádění nosných tras a ukládání vedení je nutno dodržovat? Jaké jsou minimální vzdálenosti podzemních kabelů při křížení? Z uvedené přednášky vyplývá, že koordinace mezi silnoproudařem a slaboproudařem je hlavně o ochraně slaboproudých rozvodů před silnoproudými ...
Autorský článek, ze dne: 30.12.2013


 
Instalace venkovních kabelových rozvodů dle ČSN EN 50174-3

Norma byla vydána již v roce 2004 a je nejstarší ze souboru ČSN EN 50174. Řeší zásady provádění vedení informačních technologií ve venkovním prostředí. Zde jsou opět uvedeny pouze požadavky této normy se vztahem k zařízením nn a vn.

Souběh a křížení nadzemních kabelových vedení
Práce na křížení nadzemních kabelových vedení napájecích (nn) a informačních technologií se nesmí zahájit aniž se práce projednala s vlastníky obou vedení.

Minimální vzdálenost mezi sloupy je:
• sloupy informační technologie    - sloupy nn  0,5m
• sloupy vn 1m
• silové kabely 0,5m
• vodiče nn 1m
• vodiče vn  /3+(0,015xU)/ m, kde U je v kV   

Minimální vzdálenost kabelů informační technologie je od:
• Silových kabelů nn 0,5m
• Silových vodičů nn 1m
• Kabelů a vodičů vn  /1,5+(0,015xU)/ m,  kde U je v kV   

Pokud jsou oba kabely nestíněné pak je min. odstup 1m. Toto neplatí pro vedení na sdílených sloupech. Tato problematika je řešena v čl. 5.11. Při vstupu do budovy je vzdálenost kabelů upevněných na budově min. 0,2m neizolovaných vedení upevněných na budově min. 1m.

Souběh a křížení podzemních kabelových vedení
Minimální vzdálenost podzemní kabelů při křížení je 0,3 m výše musí být uložen kabel ICT. Pokud je alespoň jeden kabel uložen v chráničce pak min. 0,1m. Toto platí i pro souběh do délky 3m. Při delším souběhu je nutno uplatnit hodnoty z ČSN EN 50174-2 ed2 s tím, že vzdálenost nesmí klesnout pod 0,3m. Značně nebezpečné je ukládání vedení informačních technologií v blízkosti zemničů. V nich probíhají napěťové špičky, které mohou nepříznivě ovlivnit provoz informačních technologií.

Vzdálenost kabelů informačních technologií od uzemnění

Pro vzdálenost od provozního uzemnění vn je rozhodující rezistivita půdy.
Vzdálenost kabelů informačních technologií a uzemnění je pro:
•    Uzemnění nn 2m
•    Uzemnění vn do 25kV IT pro odpor půdy v Ohm m:
o    do 50  2m
o    50 až 500  4m
o    nad 500  8m

Provedení nosných tras a ukládání vedení

Při provádění nosných tras a ukládání vedení je nutno dodržovat obecné zásady. Ty platí jak pro kabely ICT, tak i pro kabely nn, které jsou uloženy v jejich blízkosti. Spoje stínicích žlabů musí mít dostatečnou plochu. To je nutno dodržet i při průchodu protipožárními přepážkami:
 

Pro větší náhled kliknout!

 
Při ukládání vedení do žlabů je nutno brát v úvahu rozložení elektromagnetického pole při stínění. (viz obr.) Vedení se musí ukládat k bokům kabelových žlabů a nesmí se přeplňovat.

 

Kabely je nutno zajistit tak, aby se vzdálenost mezi kabely nemohla snížit. Pokud jsou kabely uloženy ve žlabu s dělící přepážkou volně, je vzdáleností A pouze tloušťka přepážky.


Pro větší náhled kliknout!
 
 




Pro větší náhled kliknout!

Doporučené způsoby uložení kabelů v nosných trasách jsou v uvedeny normě.
 
Příklady:



Pro větší náhled kliknout!

Z uvedeného vyplývá, že koordinace mezi silnoproudařem a slaboproudařem je hlavně o ochraně slaboproudých rozvodů před silnoproudými. Toto asymetrické nastavení motivací je pak pochopitelnou příčinnou problémů, které se ve výstavbě z tohoto pohledu objevují. Problematika je o to zásadnější, že následné poruchy v rozvodech ICT jsou špatně identifikovatelné, jak časově, tak příčinou. Proto je potřeba těmto problémům předcházet ve fázi návrhu. Správný návrh rozvodů vyžaduje úzkou spolupráci projektantů obou oborů. Optimální návrh soustavy CBN, jímací soustavy a uzemnění v budově nelze udělat bez znalosti konfigurace slaboproudu v budově. Také budování společných uzemňovacích soustav a pospojování pro rozvody nn, ochranu proti LEMP, ochranu rozvodů ICT a ostatních slaboproudých rozvodů musí byt prováděno v úzké součinnosti nejen projektů silnoproudé a slaboproudé, ale i stavební části.

Ing. Jiří Horák autorizovaný inženýr – projekce elektro
Ing. Tomáš Mikula projektant datových rozvodů, autorizovaný inženýr




Jak se skutečně shoduje silař
se slaboproudařem v praxi?

DISKUTUJTE V NÍŽE UVEDENÉ DISKUSI!

TEXT Z OBLASTÍ

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.