Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: SCHRACK: Ostrovní systém jako nezávislý zdroj elektrické energie (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 27.01.2016
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

SCHRACK: Ostrovní systém jako nezávislý zdroj elektrické energie


SCHRACK: Ostrovní systém jako nezávislý zdroj elektrické energie
Obnovitelné zdroje energie a zálohové zdroje jsou tématy těchto dní. Výroba elektrické energie nebo tepla ze slunce, větru, vody, biomasy nebo geotermální energie je ekologická a orientovaná na budoucnost. Solární elektrárny použitelné snad na všech místech využívají nevyčerpatelnou energii Slunce. Výkony těchto zařízení se pohybují od wattových výkonů až po megawattové a optimalizují se podle požadavků jednotlivých uživatelů.
Autorský článek, ze dne: 27.01.2016



Využitelná energie je ovlivněna především místními podmínkami a sezonními výkyvy. Uživatelé potřebují energii, i když solární zařízení dodává jen málo nebo vůbec žádnou energii (například v noci nebo při nepříznivých povětrnostních podmínkách). Pro vyřešení tohoto problému se využívají solární zařízení s akumulací energie. Pokud je solární zařízení podporováno dalším zdrojem energie, hovoříme o hybridních zařízeních.


Spotřebiče není možné ve většině případů připojit přímo na solární panely. Proto se musí druh proudu a napětí přizpůsobit spotřebiči. Použité komponenty silně variují podle použitého zařízení. Solární ostrovní zařízení je určeno pro dodávky energie hlavně tam, kde není k dispozici energie z veřejné sítě (horské chaty, samoty atd.). V zásadě se používají tyto konfigurace ostrovních zařízení: přímé připojení, přímé připojení s akumulací (zařízení s DC nebo AC invertorem) a hybridní zařízení, které využívají podporu sítě nebo obnovitelných zdrojů. Díky svojí flexibilitě a mnohostrannosti představují solární zařízení důležitý a trvalý přínos k ochraně životního prostředí.

Solární zařízení pro výrobu elektrické energie, která nejsou spojená s energetickou sítí, se nazývají ostrovní systémy. Tyto systémy jsou nasazovány všude tam, kde není k dispozici veřejná síť nebo kde je to rentabilní. Ostrovní systém je účinně použitelný pro domy nebo objekty jako rekreační objekty, horské chaty, restaurace a hospodářské objekty.


Příklady nasazení:
Zdroj energie pro malé vesnice, zavlažovací systémy, meteorologické stanice, dopravní značení, telekomunikace atd.

Odhady spotřeby energie ukazují, že poptávka po obnovitelných zdrojích neustále poroste. Na jedné straně jsou fosilní paliva vyčerpatelný zdroj, na druhé straně je mnohostrannost a flexibilita u solárních zařízení. Rychlý technický vývoj snižuje výrobní ceny  a tím i náklady pro investory.


Solární ostrovní zařízení se stále více využívají v mobilních aplikacích. Jedná se převážně o malá zařízení jako kalkulačky, kapesní svítilny, radiové přijímače, hodinky, parkovací automaty atd. Ostrovní solární systémy se mohou provozovat jako čistě „stejnosměrná“ zařízení, většinou malá zařízení s napětím 12V nebo 24V. V případě, kdy je požadováno vyšší provozní napětí (např. 230VAC) se použije navíc invertor pro přeměnu stejnosměrného napětí na střídavé. Výhodou tohoto uspořádání je, že je možné používat běžné spotřebiče, ale pro optimální využití invertoru je třeba přesně specifikovat spotřebiče.


Ostrovní solární zařízení se podle konfigurace dělí:


Detailní popis celého systému včetně jednotlivých komponent lze nalézt v katalogu Ostrovní systémy společnosti Schrack Technik. Ten je k dispozici v elektronické podobě na webových stránkách Schrack Technik.

Autor článku: Ing. Libor Bartoš


POKUD PRACUJETE V OBORU,
můžete si zažádat o aktuální
papírový katalog Ostrovní systémy SCHRACK Technik

NÍŽE UVEDENÝM FORMULÁŘEM!
TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
Schrack Technik spol. s r.o. - Dolnoměcholupská 2, Praha 10 – Hostivař - 281 008 231 - info@schrack.cz

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.