Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poselství laickým provozovatelům elektroinstalací! Elektrické zásuvky mohou vypadat bezproblémově, ale jejich oprava má svá pravidla. V českém právním systému platí zákon č. 250/2021 Sb., který vymezuje pravidla pro práci s technickými zařízeními ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...

RITTAL: Snížení spotřeby energie o 43% díky ventilátorům TopTherm


Document Actions
RITTAL: Snížení spotřeby energie o 43% díky ventilátorům TopTherm
Je možné dosáhnout výrazných zlepšení v oblasti větrání? Společnost Rittal vyvinula nové ventilační a filtrační jednotky TopTherm. Co je na nich unikátního? Je zajištěn lepší výkon větrání v uzavřených krytech a skříních? Mají tyto ventilátory další výhody, vedle jednoduché montáže bez nutnosti použití nářadí? Jakou úsporu energie prokázaly testy?
Tým portálu Elektrika, ze dne: 25.11.2011

 

Společnost Rittal vyvinula nové ventilační a filtrační jednotky TopTherm a dokázala tak, že i v oblasti větrání je stále ještě možné dosáhnout výrazných zlepšení. Novinkou je zvláště světově unikátní použití diagonálního proudění vzduchu. Zajišťuje mnohem lepší výkon větrání v uzavřených krytech a skříních. Dalšími přesvědčivými výhodami, vedle jednoduché montáže bez nutnosti použití nářadí, jsou snadná údržba a zvýšená efektivita. Rozsáhlé testy prokázaly úspory energie 43%.

V nové ventilační a filtrační jednotce se společnosti Rittal podařilo uplatněním ventilátoru s diagonálním prouděním vzduchu chytře spojit vlastnosti radiálních a axiálních ventilátorů. Charakteristikou nového ventilátoru je skutečnost, že výstup vzduchu není, jako u předchozích ventilátorů, ve směru osy ventilátoru, ale diagonálně k jeho vnějšímu povrchu. To podporuje stabilní distribuci vzduchu v krytu nebo skříni a zabraňuje vzniku horkých míst.

Kromě plochého tvaru jsou dalšími výhodami zejména strmější tlaková křivka a vyšší statický tlak. Výsledkem je lepší stabilita tlaku a – po instalaci a v provozních podmínkách – lepší a stabilnější průtok vzduchu v široké oblasti. To s sebou nese také prodloužení životnosti filtrační vložky bez nutnosti zaplatit za to snížením výkonu ventilátoru.

Společnost Rittal vykonala rozsáhlé testy, aby přímo porovnala staré a nové provedení ventilátorů a doložila výkon
nových ventilačních a filtračních jednotek. Konvenční jednotka a nová jednotka TopTherm byly instalovány ve dvou identických testovacích zařízeních.Skříň byla vybavena ohřívačem a snímači teploty. Obě jednotky byly řízeny digitálním regulátorem teploty vzduchu ve skříni. Doba, po kterou byly jednotky testovány, byla jeden a půl měsíce.

Výsledek: vzhledem k vlastnostem nových diagonálních ventilačních a filtračních jednotek TopTherm byla doba jejich běhu kratší o 40%. Celková spotřeba energie tak ve srovnání s konvenční jednotkou klesla o 43%.

Montáž jednotek je snadná, není k ní třeba žádné nářadí a směr proudu vzduchu lze jednoduše změnit. Také elektrické připojení je snadné a údržba, včetně výměny vložky filtru, je zcela prostá. Při instalaci se ventilační a filtrační jednotka, předem vyzkoušená a otestovaná, jen zacvakne do připraveného výřezu. Rozměry montážního výřezu jsou stejné jako u předchozích typů.

Pro elektrické připojení byly běžné šroubové svorky pro upevnění vodičů nahrazeny svorkami pružinovými. Nový uvolňovací mechanismus umožňuje při údržbě žaluziovou mřížku vyklopit vpřed do otevřené polohy s úhlem přibližně 70°. Pracovník údržby potom může oběma rukama uchopit a vyměnit filtrační vložku. Stejně se postupuje při údržbě výstupních filtrů. Méně pracná údržba přináší úsporu nákladů.

Pro zvýšení výkonu lze instalovat několik jednotek vedle sebe bez toho, aby mezi nimi byly jakékoliv mezery. Jednotky TopTherm jsou k dispozici v různých provedeních, s výstupem od 20m³/h do 700m³/h. Na výběr jsou také provedení s napájením 24V DC nebo 115V, 230V a 400V AC, třífázovým, 50 nebo 60Hz. Kromě běžných provedení je k dispozici také verze EMC.

Ing. Zbyněk Ledvinka, produkt manager Rittal Czech, s.r.o.





 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Rittal Czech
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933