Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

PHXC: Kleště ...

Kleště, které ocení každý, kdo často pracuje se slaněnými vodiči. Pomohou ...

Jak se chová ...

Když budete zapínat počítačovou síť, většinou spíná spínání ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
17.11.2017 TIP na svítidlo pro osvětlení náročných průmyslových prostorů vnitřních i venkovních s vysokým stupněm mechanického namáhání. Těleso a příruba svítidla jsou odlitky ze slitiny AlSi povrchově upraveny práškovou barvou. Optický kryt je z kaleného skla. K horní časti tělesa je připevněn ocelový závěs s okem. Po bocích tělesa jsou dvě kabelové vývodky. Uvnitř svítidla je zabudovaný LED modul, který se skládá z ...
16.11.2017 TIP: Potisknutelné štítky vodičů HellermannTyton jsou k dispozici ve žlutém a bílém provedení. Tisk na libovolné z našich tepelných tiskáren přináší dokonalé výsledky pro vodiče a kabely o průměru 39mm až 1mm. Konstrukce nosiče zaručuje, že uživatelé mohou snadno nasunout vodič do boční strany vytištěného štítku. Díky "žebřinovému" provedení lze tiskovou úlohu snadno zobrazit a požadovaný popisek rychle ...
15.11.2017 Ovládání laboratorního zdroje přes Wi-Fi. Zdroje R&S NGE100 můžeme zařadit do skupiny základních laboratorních zdrojů s mnoha překvapeními v podobě jednoduchého ovládání se stručným a jasným grafickým zobrazením, tichostí, propojení s PC nebo galvanické oddělení všech kanálů. Ovládání s PC je možné přes rozhraní USB, LAN nebo ...
14.11.2017 TIP na kabelové nůžky DUOCUt z kované oceli! Nabízejí ostrou čepel se dvěma břity. První, menší břit pro přesný střih stříhá jednotlivé žíly měděných a hliníkových kabelů do průměru max. 4mm. Hodí se rovněž pro podélný řez plastového pláště kabelů, protože čelisti kleští lze otevřít až do úhlu 140°. Druhý, větší břit pro přesný střih je cíleně umístěn blíže čepu nůžek, aby ...
13.11.2017 Soft startér RSGD ENIKA. Nové provedení softstartérů pro indukční motory řady RSGD s řízením ve 2 fázích, klade důraz na snadné nastavení para­metrů, které se provádí maximálně ve 3 krocích. Samoučící algoritmus je schopen ...
10.11.2017 Jak řešíte systém jednotného času? Hlavní střadačové hodiny EH81 jsou určeny pro řízení podružných hodin polarizovanými minutovými, půlminutovými nebo sekundovými impulsy v klimaticky náročných podmínkách. Vysoký stupeň krytí je umožňuje instalovat do míst vystaveným povětrnostním vlivům nebo do provozů s velkou prašností. Typické vlastnosti tohoto modelu: absolutní přesnost chodu hodin díky ...
9.11.2017 BETTRA: Systém vedení kabelů KES-M. Nabízí spolehlivé vedení kabelů a jejich následné připojení k ucpávkám HSI s těsností do 2,5 baru. Propojení, mezi dvěma budovami nebo kabelovými kanály, je provedeno pomocí spirálových chrániček Hateflex zakončených připojovacími objímkami vyrobených z nerezu a gumy EPDM. Chráničky ...
Vybrané zdarma funkce
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 682
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

R4M#19: Komu dnes není digitální přístup blízký, bude v budoucnu na okraji technologické společnosti?


Document Actions
R4M#19: Komu dnes není digitální přístup blízký, bude v budoucnu na okraji technologické společnosti?
Proč někdo volá po digitalizaci a jiní ji odmítají? Jak to vidí odborníci na průmyslovou automatizaci sledujte v tomto dílu seriálu R4M! Vyhnout se digitálním vymoženostem může dnes jen člověk v pokročilém věku. Mladí lidé už v podstatě nemají šanci. Nevěříte?
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 13.06.2017
reklamaVýpovědi odborníků si můžete přečíst v textové podobě ...Jan Rollo (www.sysgo.com)
Člověk nemusí být nutně na okraji společnosti, možná to pro něj bude i dobře, že nebude technologicky závislý. Je to jen otázka nabídky a poptávky. Ten člověk když bude odvádět dobrou práci, tak někdo z druhého konce světa, pokud se o něm dozví, třeba od jeho zákazníků, tzn., třeba ani ten výrobce, třeba kovář nemusí mít přístup k internetu, někdo o něm napíše pěknou recenzi na TripAdvisoru, tak někdo přijede z druhého konce světa a najde si ho, zaplatí mu.

Zaplatí mu mnohonásobně víc, kovář nebude muset vyrábět masově, bude dělat menší kvalitnější ruční práci, která bude dobře hodnocená, bude povýšen do kategorie umělec a kvalita jeho života bude dobrá a on možná bude spokojenější, než kdyby byl zapojen někde do řetězce v nějaké nadnárodní fabrice.
Zdeněk Havelka (A-21)
Majitel firmy naprosto jednoznačně nepřežije. Protože dneska, je to téma na dlouhou diskuzi, bankovní systém je velmi úzce svázán se státem a pokud nastoupí krypto ekonomika, která bude postavena na dvoučinnových protokolech tak ten člověk si ani neškrtne. Minimálně pasivní znalost musí mít a měl by se spíš zabývat jak využívat služby, které přináší efektivitu. Příklad, mám dceru ve Švýcarsku a posílám jí nějaké peníze, nebo posílal jsem je na studium, mám banku, nebudu jmenovat, ale když jsem chtěl peníze poslat, nějakých necelých 30 tisíc, tak jsme zaplatili na poplatcích 1200 Kč za celý transfer.

Říkám si, proboha to ne, sleduji trendy, vím, že existuje firma Transferwise, ta nabízí tuto službu za lepších podmínek, jsem říkal tak to zkusím, přijdu o 29 tisíc, to je hodně peněz, ale pravděpodobnost je malá. Tak jsem to zkusil a stálo nás to 250Kč a transfer byl do 3. dne a bylo to rychlejší, než z té banky.

Říkám si, nikdy více do zahraničí peníze neposílat přes banku. Dnes je fint sektor tak rozběhlý, jako ve Velké Británii, v Londýně, v Americe, otázka, jestli budou nějaké banky. Toto je věc, která bude hrát důležitou roli a nedokáži si představit majitele firmy za 10 let, který by můžou to být řemesla typu historické zbraně, které exkluzivně musím prodávat na webu, tak to asi ano, ale jinak souvislejší průmyslové odvětví nedokáži si představit, vůbec.
Jan Řehák (www.hwgroup.com)
Ale já myslím, že můžeme všechny věci a lidi strkat do jedné škatulky, ani firmy a podniky nemůžeme strkat do škatulky. Dělám-li něco uměleckého, co má své zákazníky mimo složitý řetězec, tak žádnou digitální technologii na nic nepotřebujeme a je to zcela v pořádku. Naopak jsem-li v nějaké řídící funkci firmy, která podobné věci podniká, podobné věci funguje, tak ty věci můžu někomu delegovat, ale má to základní problém, jestli ti lidé, na které to deleguji a je jich většinou víc, jestli na to mají nějaký rozumný nadhled. A zda jsou schopni využívat celého potenciálu, který s podobnou změnou přichází.
Jiří Holoubek
(www.elcom.cz)
S digitální zralostí právě velice souvisí uvědomění si, vnímání digitálních technologií uvnitř podnikání. A my když se bavíme o 5 stupních digitální zralosti, tak i ta firma, která má základní představu a využívá v uvozovkách digitální prostředí, tzn., má zákaznicky vyrobený software pro řízení výroby, nebo využívá klasické OEM verze, které je možné koupit k jednotlivým počítačům, tak i tato firma opravdu může být na pokraji katastrofy.

Ten, kdo ani toto není schopen vnímat a implementovat do vnitrofiremní kultury. Myslím tím vztahu interpersonálním, ale také do výrobní kultury, tak je jen otázka času, kdy se stane odpadlíkem z technologické společnosti jak je zde psáno. V každém případě je nutné a potřebné, aby firma digitální prostředí vnímala čím dál intenzivněji a opravdu respektovala vyšší pohled na data. Je potřeba v každém případě zvládnout datovou architekturu uvnitř firmy a zjistit, která data od které firmy, senzorů i data pořizována lidmi jsou relevantní pro další inovační nebo i produkční pokrok uvnitř firmy. Práce s daty je obrovsky důležitá a musíme si uvědomit, že data budou a stávají se stejně hodnotnou surovinou  pro výrobu jako energie, polotovary, nebo jako suroviny, které slouží k výrobě materie a hmotnosti.
Jiří Kůs (www.nanospace.cz)
Když bys říkal, že budeš platit jen hotovými penězi a teď bude možnost to, co chci koupit jenom na e-shopech na internetu a dá se zaplatit jen kartou. Tak jak to uděláš?Vladimír Mařík (www.certicon.cz)
Tak skončil, protože ekonomika se propojuje, síťuje a už i výrobce rohlíků musí být napojen na své odběratele a na celkově informační systém jinak nebude mít šanci efektivně prodávat. A tedy nebude ekonomicky efektivní, bude dražší a nebude konkurence schopný. Je to otázka konkurenceschopnosti a individuální výrobci, kteří budou vyrábět byť pro lokální potřebu bez napojení na síť, brzy skončí. Převálcuje je obchodník napojený na krajskou síť, který bude schopen pružně reagovat na potřeby jednotlivých vesnic, jídelen apod. Ten kdo bude stále čekat až mu holub přinese zprávu, skončil.
Tomáš Duba
Je klidně možné, že za 5 let firma ani nebude, nebo bude mít polovinu zákazníků a za 10 let tu nebude vůbec. Ta rychlost co se stane se teď nedá odhadnout, ale když si vezmete trend třeba v nástupu mobilních telefonů nebo jiných pokročilých technologií, které nás dnes obklopují a jsou samozřejmostí, tak já očekávám, že nástup bude opravdu razantní a ten, kdo se tomu dneska brání, bude bohužel vytlačen a vymazán z mapy světa.
Jaromír Zelený
(www.rittal.cz)
Já bych znalost digitálních technologií nepovažoval za podmínku nutnou, aby se konkrétní subjekty začlenily do celé myšlenky a do procesu kolem Internetu věcí. Já bych to možná přirovnal k využívání chytrých mobilních telefonů a na tom se ukazuje, že tyto telefony dneska využívají lidé velmi dobře a kvalitně, kteří nestudovali kybernetiku, kteří o tom vlastním digitálním světě toho až tolik neznají.

Na druhou stranu jsou to lidé inteligentní, velmi rychle se zorientují v konkrétní aplikaci a dokáží ji efektivně využít. Podobně si myslím, že to bude v budoucnu i v případě právě Internetu věcí, protože tím bychom si jako lidstvo zavřeli dveře. My nemáme sloužit systému, ten má sloužit nám a nemůžeme očekávat od nedokáži odhadnout jakého procenta populace, ale že budou všichni mistři v oblasti digitálních technologií, vystudovaní kybernetici apod. To musí být obráceně, systém musí sloužit nám a ne my jemu.

SLEDUJTE TECHNOLOGICKÝ
VIDEOSERIÁL
www.R4M.cz
a buďte v obraze!
 
 

 

 
 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Kolik znáte způsobů jak uložit vedení do podlahy? Jak řešit neustálé změny elektroinstalačních rozvodů? Víte, že dnes ve většině rozlehlých administrativních budov se kabely vedou v podlahách? Který typ podlažního systému se kam hodí? Není snad nutné připomínat, že při návrzích se musí uvažovat vzájemně se vylučující parametry jako je funkčnost, bezpečnost, estetika a nakonec i samotná cena. Je vaše znalost problematiky tohoto segmentu dobrá nebo jen dostatečná ...
Pokud chcete na domě opravdu plně sladit všechny energetické vstupy a výstupy, aby se dosáhlo maximální efektivity, je nutné použít vhodný systém. Pouhým pořízením spotřebičů třídy A++ nedosáhnete takových výsledků jako s často skloňovaným pojmem Smart grid. Proč se o tom hovoří v kolínské značce TECO proradil na kameru Jaromír Klaban. Smart house a Smart building dneska na našem stánku má dvě části. Jednak klasiku, tedy řízení komfortu osvětlení, žaluzií, multimédií apod., ale představujeme novou etapu, kdy verze ...
Smart factory je obsáhlá kapitola, která řeší optimalizaci dnešního řetězce návrhu, výroby a distribuce. Dosavadní postup lze označit v porovnání se Smart factory za statický nebo alespoň málo dynamický. Budoucí procesy mají využít aktuálních vstupních dat k blízkým prognozám, které se budou zpřesňovat okamžitou odezvou. A to vše v reálném čase. Tak nějak si můžeme představit umělou inteligenci (UI) v průmyslu v blízké budoucnosti. Ale nyní jsme stále v jakých si počátcích. Podívejme se na jeden ze segmentů obrovské mozaiky ...
Jak se vyrábí datový kabel skupiny Lapp? Z čeho se vyrábí jednotlivé vodiče, které jsou pak stočeny do lanka? Co tvoří izolaci žil, když je ve finále kabel menšího průměru než běžný standardní? Jaká struktura žil je vhodná pro zvlášť kompaktní kabely s přenosovou rychlostí až 100Mbit/s? V kterých případech dva páry vodičů již nestačí a zapotřebí jsou čtyři? Co se doplňuje do konstrukce kabelu pro obzvláště kritické aplikace z hlediska EMC nebo pro vysoké rychlosti přenosu dat? Nahlédněte pod pokličku výroby datových kabelů ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Univerzálnost a efektivnost, spolu s velmi kompaktním provedením jsou hlavními přednostmi nového programovatelného mikro-PLC Simatic S7-1200 od společnosti Siemens, který lze využít pro široké spektrum aplikací. Čím se odlišuje od předchozích modelů a co nového dokáže nabídnout?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933