Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Svůj pohled na sousední megaveletrh Light+Building ve Frankfurtu popisuje český elektrikář. Nezůstává pouze u jednoho selfie o své přítomnosti v Německu a prozrazuje proč se vydal tak daleko. Čím ho to obohatilo? Jak se dívá na budoucnost veletržních ...
  • Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi ...

Projděme si strukturu revizní zprávy


Document Actions
Projděme si strukturu revizní zprávy
Komentář k jednotlivým bodům v revizní zprávě. Pokud máte pochybnosti nebo nejasnosti k těmto termínům: "druh revize elektrického zařízení, zpráva o výchozí revizi, o pravidelné revizi, používané varianty druhů revizí, záznam o kontrole, atd. podívejte se na tyto poznámky ...
Miloslav Valena, ze dne: 10.04.2008
reklama

První strana revizní zprávy
identifikace, druh revize, základní rozsah, zpracování, měřicí přístroje, data revize, celkový posudek a základní relevantní údaje, podpisy, rozdělovník

Druh revize elektrického zařízení
Zásadní otázka, která se neustále vrací. O tom, že se má do revizní zprávy psát, o jakou revizi jde, jsme se učili již v prvních kursech pro budoucí revizní techniky. Že je aktuální i dnes, bylo zřejmé i při posledním velkém přezkušování revizních techniků během roku 2005, kde právě inspektoři ITI na tuto chybu upozorňovali při ústní zkoušce. Jde tedy o tyto základní druhy provedené revize:

Zpráva o výchozí revizi
Revize prováděná na novém nebo rekonstruovaném elektrickém zařízení. Jde o revizi, která se ukládá po celou dobu provozu elektrického zařízení. Takto to bylo uvedeno v ČSN 33 1500, která začala platit s účinností od 1. června 1991. Přestože od té doby přestaly být normy závazné, je tento požadavek stále aktuální. Výchozí revize totiž musí být nedílnou součástí dokumentace vedené na příslušné elektrické zařízení po celou dobu jeho provozu, což je v českých poměrech "poněkud troufalost". A to až dále.

Zpráva o pravidelné revizi
Revize provozovaných elektrických zařízení prováděná v pravidelných lhůtách. Tato zpráva se ukládá v dokumentaci k příslušnému elektrickému zařízení nejméně do vyhotovení následné zprávy o pravidelné revizi ­viz opět ČSN 331500.

Používané varianty druhů revizí
Velmi často se lze setkat s různými názvy prováděných revizí. Bývá to např. revize dílčí (výraz velmi používaný v 80. letech minulého století v souvislosti s revizemi pracovních strojů ještě podle dříve platné ČSN 34 1630), revize po opravě, kontrolní revize atd. Samostatnou kapitolou byla veřejná energetika, která zaváděla další druhy revizí, jako např. revize lezecká, revize pochůzková, revize transformátorů, reaktorů, odpojovačů, revize kabelů atd.
Souviselo to s tzv. "revizním řádem energetiky"; v současnosti se s těmito názvy druhů revizí v běžném životě našich kolegů, kterým je tento článek určen, lze setkat velmi zřídka. Názvy jsou upravovány i v současnosti a používá je mnoho našich kolegů. Nakonec proč ne, jen se musí tento "doplňkový název" vejít do základního rozdělení druhů revizí, a to je výchozí revize nebo pravidelná revize. A naproti tomu, přílišné používání různých doplňkových názvů pro revize uvádí do omylu naše zákazníky, kteří se v názvech dostatečně nevyznají. Rovněž i orgány ITI i IBP nejsou této "lidové tvořivosti" moc nakloněny.
Čemu jsem naopak nakloněn já, jsou tzv. záznamy o kontrole. Uvádím tento název v souvislosti s druhy revizí úmyslně, protože tento "Záznam o kontrole" je často psán na formuláře pro revizní zprávy. Jestliže je tedy takový záznam vypracováván a provozovatelem požadován! Tady mají opravářské a montážní firmy co dohánět, a to je prosím požadavek v normě již od roku 1991.

Záznam o kontrole
Písemný doklad o výsledku provedené kontroly, který obsahuje soupis provedených úkonů, včetně výsledků případných měření a zkoušek, z něhož je patrný stav elektrického zařízení v rozsahu provedených úkonů.
Není to druh revize, ale záznam podepsaný zodpovědnou osobou, který může revizní technik použít při sestavování výchozí nebo pravidelné revize obdobně jako písemný doklad vypracovaný příslušným specialistou (viz Změna 3 ČSN 33 1500). Jen je třeba donutit tyto osoby i firmy k jejich vydávání; ale o tom až v dalším pokračování.

Revize po opravě
To je častý název pro ,,záznam o kontrole", používaný ve smyslu čl. 2.7. ČSN 331500 pro elektrická zařízení, na kterých jsou během jejich používání provedeny práce charakteru oprav, které mohou mít vliv na bezpečnost. Tato zařízení je možné dále provozovat jen tehdy, jestliže stav takto opraveného zařízení byl prověřen kontrolou a o kontrole byl vyhotoven záznam s podpisem pověřeného pracovníka. Tento název je velmi často používán na základě požadavku zákazníka-provozovatele, kterému se předává opravené zařízení a on chce tuto skutečnost o bezpečnosti zařízení mít dokladovanou a chce revizi! Ovšem není to systémové, a reviznímu technikovi hrozí určité riziko, že tento "záznam o kontrole" bude provozovatelem zneužit a vydáván orgánům dozoru či jiným kontrolám jako platná pravidelná revize, přestože nemá ty správné náležitosti pravidelné revize ve smyslu ČSN 33 1500 a souvisejících předpisů.

Shrnutí k označení druhu revizí
Abychom dostáli pravidlům a neuváděli své zákazníky či provozovatele v omyl, neměli bychom v hojné míře vymýšlet další doplňující názvy revizí.
Rozdělení revizí na výchozí a pravidelné je dostatečně vypovídající pro zákazníka i pro orgány státního odborného dozoru při kontrole. Další doplňující název bych zvažoval a popř. používal "jako šafránu"; nejčastěji se s nimi lze setkat ve velkých firmách, které mají zpracovaný svůj "Řád preventivní údržby ve smyslu čl. 3.3. ČSN 33 1500" a kde má tento dodatečný název i své opodstatnění. Zejména svým kolegům podnikatelům důrazně doporučuji upustit od této "lidové tvořivosti". Podrobněji se tímto tématem bude zabývat v některé dalším pokračování "tohoto nekonečného seriálu".

Článek vyšel také v časopise ELEKTRO

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933