Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

OPP#24 Jaký je v hlavním rozvaděči význam jističe v sérii s přepěťovými ochranami?


Document Actions
OPP#24 Jaký je v hlavním rozvaděči význam jističe v sérii s přepěťovými ochranami?
Zahlédli jste v rozvaděči zapojené jističe v sérii se svodičem přepětí? Někdy tam není nic a jindy jsou použity tavné pojistky. Víte jaké jsou rozdíly v užití pojistek a nebo jističů? Bude přepěťová ochrana pracovat stejně s do série zapojenou pojistkou stejně tak jak s jističem? Instalatér v praxi nad tím přemýšlet nemusí, on ochranu nenavrhuje stejně tak jak ji nenavrhuje revizní technik, ale princip by tedy mohli znát! Sledujte, co k tomuto tématu říkají naši přední odborníci ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 5.12.2017
reklama


Rychlý sestřih odpovědí všech odborníků můžete zhlédnout v tomto videoklipu.






Kompletní výpovědi sledujte zde:

Jiří Burant, OBO BETTERMANN
V určitých případech se svodič musí samostatně odjistit, pakliže velké proudové jištění na chráněném vedení. V naprosté většině případů se tak dělá pojistkami, nicméně v případě, že je k dispozici jistič, který je ekvivalentní svou charakteristikou té pojistce, z pravidla je požadavek GL charakteristika pojistek předřazených, pokud je k dispozici jistič s odpovídající charakteristikou, lze použít i jistič. (Související katalog OBO BETTERMANN)




Další odborníci:

Jan Hájek, DEHN + SÖHNE
Zdeněk Suchomel, OEZ
Jan Marek, EATON ČR
Jiří Prchal, PHOENIX CONTACT

 




Jan Hájek, DEHN + SÖHNE
Použití jističe v sérii se svodičem přepětí je značně problematické. Musíme si uvědomit, že svodič přepětí svádí impulzní špičku. Jako každý impulzní proud, tak i přepětí v okamžiku, kdy prochází nižším, kde je impedance, což v každém jističi je cívka, tak dochází k úbytku napětí. Může se stát, ač svodič přepětí bude fungovat správně, zabezpečí ochrannou úroveň do 1,5kV, úbytek napětí na jističi, který se připočte k ochranné úrovni přepěťové ochrany, tak v souhrnu způsobí, že se ke spotřebiči, který bude umístěn za přepěťovou ochranou dostane přepětí o daleko vyšší hodnotě než je deklarováno (1,5kV). Pokud předjišťovat, tak klasickými tavnými pojistkami a ne jističi, které obsahují impedanci. 
(Související katalog DEHN + SÖHNE)



Další odborníci:

Jiří Burant, OBO BETTERMANN
Zdeněk Suchomel, OEZ
Jan Marek, EATON ČR
Jiří Prchal, PHOENIX CONTACT

 



Zdeněk Suchomel, OEZ
Když vidím zapojení sériového jističe a přepěťové ochrany, tak mě napadá akorát předjištění přepěťové ochrany jističem, to jde pro třetí stupně, za nás pro první a druhý stupeň musí být přepěťovka přejištěná pojistkou, protože pojistka má lepší omezení energie než jistič, ten není schopen zajistit v odpovídající amperáži zajistit ochranu přepěťové ochrany. (Související katalog OEZ)



Další odborníci:

Jiří Burant, OBO BETTERMANN
Jan Hájek, DEHN + SÖHNE

Jan Marek, EATON ČR
Jiří Prchal, PHOENIX CONTACT

 



Jan Marek, EATON ČR
Vy si jistíte přepěťovou ochranu, aby nedošlo k jejímu zničení, ale zároveň přepěťová ochrana plnit svoji funkci, ona musí svést proud nebo spojit vodivě dva vodiče. Jestliže dojde k rozpojení obvodu jištěním příliš brzy, tak stále máme výraznou složku přepětí v instalaci. My nejdřív musíme nechat přepěťovou ochranu splnit její funkci, proto je tam jistič který je pomalejší, aby přepěťová ochrana měla čas zareagovat. (Související katalog EATON)



Další odborníci:

Jiří Burant, OBO BETTERMANN
Jan Hájek, DEHN + SÖHNE
Zdeněk Suchomel, OEZ
Jiří Prchal, PHOENIX CONTACT

 



Jiří Prchal, PHOENIX CONTACT
Význam tohoto jističe může být v předjištění přepěťové ochrany a tady je potřeba vzít v potaz, na co to má být a jakých stupňů přepěťové ochrany se to týká. Pokud se budeme bavit o prvních stupních, kde očekávám částečný bleskový proud, tak je daleko vhodnější použít tavné pojistky, kde jsou jednak výrobce každé přepěťové ochrany určuje jaké předjištění tam má být. Toto je otázka, co vám doporučí výrobce, obecně platí, že v prvním typu je lepší použít předjištění tavnými pojistkami, protože nejsou tak náchylné na špičky, které vyrazí jistič a během přepěťového děje vám většinou nedojde k přepálení pojistky, protože abych přepálil 120A tavnou pojistku, potřebuji 20kA blesku. U menších pojistek je to méně, ale tak velké blesky na jeden pól u nás nejsou, takže se dá obecně říct, že málokdy v případě svedení bleskového proudu dojde k přepálení pojistky a ta je tam jen na to, když dojde k poruše přepěťové ochrany, která by vedla ke zkratu. Pokud bych chtěl v prvním stupni použít jistič, tak se dostávám do problému, v případě že by proběhl bleskový proud, tak jistič může být zničený, záleží na odolnosti jističe. Vlastní jistič má svou indukčnost, která mi zvyšuje ochrannou úroveň, ale v některých případech se dá použít. Ale jsou to speciální případy v telekomunikacích, prostě případ od případu. Dá se použít jistič, ale v prvním stupni doporučujeme tavné pojistky. Co se týče druhých a třetích stupňů, tak tam se jištění jističi provádí běžně. (Související katalog PHOENIX CONTACT)



Další odborníci:

Jiří Burant, OBO BETTERMANN
Jan Hájek, DEHN + SÖHNE
Zdeněk Suchomel, OEZ
Jan Marek, EATON ČR

 




Jaký je podle vás rozdíl mezi funkcí jističe a pojistky v sérii se svodičem přepětí?

Existuje typické uplatnění jedné z variant pro nějaké prostředí?

Podělte se s vašimi zkušenostmi v níže uvedené diskusi!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 9)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Olovo je v současnosti považováno za nebezpečnou závadnou látku. V minulosti se ale využívalo pro vytvoření vodivého spoje mezi součástmi hromosvodu. Čím tedy můžeme v dnešní době nahradit olovo? Více zde ...
Jaká je správná vzdálenost elektrických zařízení od hromosvodu? Jak ji vypočítáme? Seznamte se s krátkým návodem jak správně navrhnout a aplikovat ochranu před bleskem ....
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933